Výstup na Sokol

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Sokol 1253 m.n.m.
Sokol 1253 m.n.m.
lupa

Šumavská hora Sokol se nachází necelé 2 km jihozápadně od Horské Kvildy. Nejlépe je přijet autem, ale je možné využít autobus ze Sušice. Odtud již pokračujeme pěšky po zelené značce směrem na Filipovu Huť. Značka nás přivádí na silnici. Přicházíme kpěkně upravené studánce. Kousek za ní značka odbočuje do lesa. My jdeme dál po silnici, přecházíme most a jdeme ještě asi 100 m, kde odbočuje doprava lesní cesta. Je zde malý plácek, zekterého začíná, vpravo od cesty, pěšinka. Stoupá nahoru mezi borůvčím a přivádí nás až na vrchol. Nevede sem žádná turistická značka a lidí sem moc nechodí. Vrch je travnatý palouk bez výhledu. Kousek pod vrcholem objevujeme průsek kzápadu svýhledem na Oblík a vzdálenější Poledník. Pro sestup volíme velmi příkrý severní svah stím, že se dostaneme na rozlehlou holinu a vychutnáme si rozhled kseveru. Zastavuje nás rozsáhlý polom a tak se stáčíme na východní svah. V příkrosti si nezadá se severním, ale nic odtud není vidět. Z lesa vycházíme nedaleko Horního Antýglu. Lesní cestou mezi vytěženým dřevem se dostáváme na silnici, po které jsme přišli. Cestou zpět zastavujeme cyklisty a auto a dáváme přednost nádherné zmiji. Docházíme do vsi a pohledem se loučíme skrásnou horou.

Za čím jedeme?

Skotský náhorní skot
Skotský náhorní skot
lupa

Zdolání Sokola ( Antýglu) zjižní strany je příjemnou procházkou. Severní a východní svahy moc nedoporučujeme. I když výhled k severu musí být nádherný. Vrchol Sokola je 1253 m.n.m. Zajímavostí jsou dvě vrcholové knížky. Jedna sokolská a druhá turistická. Samotná hora je vděčným objektem fotografů. Překvapilo nás množství vytěženého dřeva. Horní Antýgl je bývalý královácký dvorec se zvoničkou. Jedná se o chráněné horské stavení. Upravená studánka při cestě jistě neunikne pozornosti návštěvníka. Další zajímavostí je stádo horského skotského skotu. Setkání se zmijí i přes její plachost je velmi pravděpodobné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Horské Kvildě je několik možností dobře se najíst. Dají se doporučit všechna zařízení. S ubytováním mimo sezónu není problém, jinak je lepší objednat ubytování předem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

 Pohled na Poledník
Pohled na Poledník
lupa

Pěšinka k vrcholu Sokola. Setkání se sedmi trpaslíky či s Karkulkou by ani nepřekvapilo. Reakce cyklistů při setkání se zmijí. Žena držela odstup, zato muž fotografoval se slovy: „Tchýně nemá hady ráda, tak ji musím vyfotit". Jinak na Šumavě je všechno hezké. Snad jen to množství dřeva, které se odtud odváží budí rozpaky.

Ostatní informace

Vytěžené dřevo
Vytěžené dřevo
lupa

Všechno najdete na mapě KČT č.68 Šumava - Povydří. Celá cesta nám trvala asi 2 hodiny, ale nikam jsme se nehnali. Když vyjde počasí a to nám přálo, je to hezky prožitý čas. Tak šťastnou cestu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Výstup na Sokol

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace