Výstup na Ronov.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Pohled na hrad Ronov
Pohled na hrad Ronov
lupa

Kužel Ronova (552 m.n.m.) se nalézá v západní části Ralské pahorkatiny. Jeho výhodnou polohu využili Berkové z Dubé k založení hradu. První zmínka je z roku 1429. Poté patřil do roku 1554 rytíři Vilémovi z Illburka. Pan Vilém o celá staletí předběhl dobu. Stál sice léta na straně krále Jiřího z Poděbrad, ale poté přešel k jednotě zelenohorské a podpořil volbu Matyáše českým králem. Špatná dostupnost ale způsobila zánik hradu. Dnes je to romantická zřícenina, stále těžce dostupná a navíc lákavá. I když jsme věděli, že viditelnost je k ničemu, vrchol přímo vybízel ke zdolání. Nástupištěm jsme si zvolili ves Blíževedly.

Za čím jedeme?

Hrad Ronov, zbytek paláce
Hrad Ronov, zbytek paláce
lupa

Ve vsi zacházíme do barokního kostelíka, ve kterém se právě uklízí po opravě. Kostel byl původně gotický. Z původní stavby tu je krásná křížová klenba. Dozvídáme se, jak je dnes složité opravit kostel, dostáváme pár informací a vyrážíme ze vsi po červené značce. Jdeme po silnici k osadě Stranné a za ní odbočujeme vlevo po polní cestě. Zpestřením je několik hrušní, které nabízejí zlatavé hrušky. Kdo by odolal. Pod kopec to šlo, ale stoupání je stále prudší a pod vrcholem kloužeme po ujíždějícím štěrku a jsme rádi, že vstupujeme na hradní nádvoří. Moc tu toho již nezbylo. Trosky budovy a věží. V dobrém stavu je vnější opevnění s baštami. Dnes je vrchol chráněn jako přírodní památka. Byla vyhlášená v roce 1995 a má 8,73 ha. Dolů je to ještě horší, ale zvládli jsme to také. Od kopce jdeme na zastávku v Kravařích v Čechách, kde chvilku čekáme na vlak a jedeme jednu stanici zpět.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hrad Ronov, opevnění
Hrad Ronov, opevnění
lupa

V Blíževedlech v hospůdce měli sice jen polévku, ale byla výborná. Je zde ještě i obchod a tak se jídlo nemusí brát. Pití je naopak nutností. Při výstupu a vlastně i sestupu jsme propotili triko. Nejbližší ubytování je v Úštěku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hrad Ronov, skála na nádvoří
Hrad Ronov, skála na nádvoří
lupa

Hradní zřícenina je pro snílky jako dělaná. I když bylo hodně sucho a září, ještě kvetly hvozdíky a svah voněl mateřídouškou. Krásně je opravený kostel v Blíževedlech. Obec jako celek je dosti zanedbaná, to se nám nelíbilo.

Ostatní informace

Blíževedly, kostel sv.Václava
Blíževedly, kostel sv.Václava
lupa

Výlet je to krátký, ušli jsme asi 4 km. Patříme spíše k seniorům, ale výstup dá zabrat i mladším ročníkům. Pokud chcete jet zpátky vlakem, jezdí každou lichou hodinu. Vše je na mapě KČT č.11 České Středohoří, východ. Naše mapa je z roku 1999 a značená cesta neodpovídá dnešní skutečnosti. Za osadou Stranné se jde asi 200 m a teprve tam se odbočuje vlevo. Je možné, že novější vydání mají vše opravené.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Úštěk
(vzdálenost od místa: 0.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výstup na Ronov.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace