Vypálení Lidic, událost na kterou se nesmí zapomenout – Památník Lidice

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

sochy dětí
sochy dětí
lupa

Každý obyvatel České republiky by měl být seznámen s hrůznou událostí, která se stala 9. června 1942 v obci Lidice. Lidé, kteří zde žili položili život za nesmyslnou věc, nedopusťme tedy aby se na ně zapomnělo a navštivme památník, který se v Lidicích nachází a seznamme se, se smutnou historií tohoto místa.

muzeum Lidice
muzeum Lidice
lupa

Návštěva památníků je opravdu silný zážitek, který vám přiblíží část hrůzy, kterou zde obyvatelé museli prožít. Muzeum si můžete procházet dle své libosti. Po zaplacení vstupného vám bude puštěn film, který vás uvede do událostí 9.6.1942. Celá expozice je pak tvořena fotografiemi lidí, míst a událostí, které se zde událi. Multimediální projekce nazvaná „A nevinní byli vinni…“ přenáší obrazy starých časů. Všechny promítané obrazy jsou sestříhané z autentických archivních materiálů.

Za čím jedeme?

Památník se skládá z několika částí:

- Muzeum - Starý hřbitov

- Gloriet - Ružový sad

- Vzdělávací středisko - Alej dr. Barnetta Strosse

- In memoriam - Lidická galerie

- Sousoší dětí – jsou zde vyobrazeny všechny děti, které zde zemřeli

- Hrob můžu

- Základy kostela

- Základy školy

Co předcházelo masakru v Lidicích?

areál Lidic
areál Lidic
lupa

27.5.1942 se uskutečnil atentát na říšského protektora Reinharda Hendricha. Hendrich na následky svých zranění zemřel 4.6.1942. Jako odezvu na tuto událost se rozhodli nacisté k zastrašovací akci. Významnou měrou na plánu vyhlazení Lidic se podílel tajemník úřadu říšského protektora Karl Hermann Frank, který chtěl posílit své postavení a napomoct si ke jmenování na říšského protektora.Rozhodl se využít Lidic jako ukázky svého „rázného postupu“. Svůj plán předložil na pohřbu Hendricha v Berlíně Hitlerovi ten k němu dal obratem souhlas – Lidice budou vypáleny a srovnány se zemí, dospělí muži zastřeleni, ženy uvězněny v koncentračních táborech a děti dány na „náležité vychování“.

Osudný den v Lidicích.

areál Lidic
areál Lidic
lupa

Dne 9.6.1942 byli Lidice obklíčeny jednotkami SS a německé policie. Nikdo nesměl obec opustit. Po půlnoci začali být obyvatelé vyváděni ze svých domovů a tříděny dle věku a pohlaví. Všechny cennosti a zvířata byla odvážena do sousedního Buštěhradu.

Ráno 10. června se na celou akci přijel podívat K. H. Frank. Ženy a děti byli postupně odváženy do kladenského gymnázia. Muži začali být popravováni u Horákova statku celkem 173 zde byl ukončen život. Všechny domy, které se v obci nacházeli byli podpáleny.

Po následující týdny se zbytky budov vyhazovali do vzduchu, sutiny byli odváženy a všechny stromy vykáceny. Místo kde se Lidice nacházeli se mělo stát jen holým prostorem, který měl být vymazán z mapy.

Děsivá čísla vztahující se k vyhlazení Lidic:

Celkem bylo zmařeno 340 lidských životů z toho:

- 192 mužů

- 60 žen

- 88 dětí

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo lze zakoupit v areálu muzea nebo v Restauraci Lidická galerie, která je otevřena od 11:00 do 22:00

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Návštíva památníku Lidice na vás udělá velký dojem. Aspoň na chvíli se zastavíte ve shonu každodenního dne a zamyslíte se nad osudy lidí, kteří zde položili své životy za naprosto nesmyslnou věc.

Ostatní informace

Muzeum je otevřeno:

březen – denně od 09:00 do 17:00

duben až říjen – denně od 09:00 do 18:00

listopad až únor – denně od 09:00 do 16:00

Vstupné: zahrnuje prohlídku galerie i muzea s promítáním filmů a s výkladem a dále prohlídku pietního území a růžového sadu

dospělí: 80 Kč

děti do 15 let: 40 Kč

studenti:40 Kč

- pokud by jste měli zájem o prohlídku s průvodcem vyjde vás na 300 Kč

- parkoviště se nachází před areálem muzeaDalší informace

Hodnocení:
2039. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kladno-Vrapice
(vzdálenost od místa: 3.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vypálení Lidic, událost na kterou se nesmí zapomenout – Památník Lidice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace