Výlet za burčákem

Tipy na výlet, Brno a okolí
Foto: Výlet za burčákem; archiv Vinařského fondu
Foto: Výlet za burčákem; archiv Vinařského fondu
lupa

Víno není jen alkohol. Víno je společenský nápoj. Pokud se o ně zajímáte, vyzkoušejte vinařskou turistiku. Připravili jsme pro vás seriál o vinařských zajímavostech, dáme vám tipy na výlety za vinařskými nej, pozveme vás na tradiční i netradiční vinařské akce a ukážeme vám, že dovolená s vínem a za vínem stojí zato. Seriál připravujeme ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz, kde najdete ještě víc užitečných informací a odkazů.

Výlet za burčákem

Foto: Burčák; archiv Vinařství Válka
Foto: Burčák; archiv Vinařství Válka
lupa

Burčák je vylisovaný vinný mošt, který po několika dnech zkvasí na mírně alkoholický sladký nápoj. Pije se během relativně krátkého období, kdy obsahuje optimální poměr ještě neprokvašeného přírodního cukru a alkoholu.

Foto: Burčák od vinaře; archiv města Hustopeče
Foto: Burčák od vinaře; archiv města Hustopeče
lupa

Burčák nebo též „mléko starců“ je český unikát. Kromě některých oblastí Rakouska a Slovenska si nikde ve světě nenašel takovou oblibu. Burčák má díky přítomnosti kvasinek vysoký obsah vitaminu B, a je tedy nejen chutný, ale i zdravý. Má blahodárné účinky na vlasy, nehty, pokožku, ale třeba i na nervovou soustavu. Díky slabému obsahu alkoholu působí pozitivně i na srdce a cévy. Staří vinaři doporučují vypít burčáku tolik, kolik nám v těle koluje krve. Správný burčák obsahuje ještě o malinko více alkoholu než pivo, proto lékaři nevidí příliš rádi, vypije-li se ho příliš mnoho najednou. Čtyři a půl litru burčáku? Proč ne, ale raději je rozložte do několika večerů. Dobrý a nepodařený burčák lze poznat od pohledu. S náležitou péčí vyrobený a prodávaný burčák stále kvasí, takže v lahvi nebo sklence dobře vidíte stoupající drobné perličky oxidu uhličitého. Burčák by měl mít okrovou barvu, případně mírně nahnědlé tóny, ale neměl by být příliš kalný. Větší množství kalu se totiž v burčáku objevuje až k pozdějších fázích kvašení, kdy už je většina cukru prokvašená, burčák má víc alkoholu a není tak sladký, svěží a chutný.

Foto: Velkopavlovické vinobraní; archiv města V.Pavlovice
Foto: Velkopavlovické vinobraní; archiv města V.Pavlovice
lupa

Dobrý burčák bývá už v počátku cítit po odrůdě, z které byl vyroben. Případná vůně po droždí ale není na škodu. Pochází totiž z kvasinek, jež k burčáku přirozeně patří. V jeho vůni ale určitě nemá místo hniloba ani zatuchlina, svědčící o chybách v procesu výroby. Důležitý je u burčáku také způsob jeho prodeje. Časté stánky u hlavních silničních tahů mohou nabízet i dobrý burčák, ale celodenní stání u silnice burčáku určitě neprospívá. Když si nejste jisti, že ten dobrý bezpečně poznáte, raději zajděte ochutnat a nakoupit do vinotéky nebo ještě lépe přímo k vinaři. Burčák se pije na chuť a pro radost. Takže pokud vám nechutná, odmítněte jej a raději si dejte už hotové víno ze starších ročníků.

Foto: Výroba burčáku; archiv Vinařství U Kapličky
Foto: Výroba burčáku; archiv Vinařství U Kapličky
lupa

Nejbližší vinařské akce, na kterých můžete ochutnat burčák přímo od vinařů, najdete na Velkopavlovicku:
31. 8.-1. 9. Mutěnické vinařské dny
31.8.-1. 9. Velkopavlovické vinobraní
1.-2. 9. Burčák fest II – Vinařství U Kapličky (Zaječí)
1. 9. Burčákové slavnosti (Velké Bílovice)

Další tipy na akce včetně všech kontaktů najdete na www.vinazmoravy.cz a www.vinazcech.cz.Další informace

neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lednice
(vzdálenost od místa: 3.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet za burčákem

19.08.2012 21:56

Martin

Asi zajedu do Zaječí, předpokládám, že to nebude mega akce jako v Mikulově nebo ve Znojmě, který mi trochu vadí. Pěkně na kole z Brna, zpátky vlakem, bo budu mít nakoupíno :) V září si ještě vyberu tady http://burcak.cz/

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace