Výlet na zříceninu hradu Pušperka.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Pušperk od východu
Pušperk od východu
lupa

Ves Poleň v Chudenické vrchovině je naším dnešním prvním zastavením. Nachází se přibližně 8 kilometrů severozápadně od Klatov, pod západním svahem Velké Doubravy ( 727 m.n.m.), v údolí řeky Poleňky. První písemná zmínka o osadě je z roku 1254. Tehdy byla v držení rodu Drslaviců. Zajímavý stav nastal ve 14. století. Tehdy došlo k rozdělení vsi mezi několik majitelů. V této době zde byly postaveny dva kostely a dvě fary. V roce 1439 se stala Poleň městečkem a následně i panským sídlem. S tím souvisela stavba tvrze, která byla postavena v roce 1548. Po roce 1711 byla ves připojena pod chudenické panství.

Zřícenina hradu Pušperka
Zřícenina hradu Pušperka
lupa

Díky bohaté minulosti se tady zachovalo několik památek, které stojí za zhlédnutí. Oba kostely byly postaveny v gotickém slohu, přibližně ve stejné době. Který tu stál dříve, zůstane zřejmě tajemstvím. Lépe dopadl Kostel Všech svatých, v gotickém slohu se dochoval presbytář, portál a sakristie. V 16. století byla přistavěna předsíň a jak už to u velké části našich památek bývá, barokní úpravě neunikla ani tato svatyně. Bylo to v roce 1739 a zároveň byla zvýšena i věž. V této podobě vidíme kostel dnes. Ze druhého kostela sv. Markéty zbyla poměrně velká, částečně zřícená loď s několika dochovanými gotickými prvky. Zajímavá je hřbitovní kaple sv. Salvatora, která byla postavena v roce 1789. V severní časti hřbitova stojí márnice.

Pušperk, zeď při vstupu do hradu
Pušperk, zeď při vstupu do hradu
lupa

Ke kouzlu tohoto místa přispěla i příroda v podobě několika starých lip před hřbitovem. Ty nejsou v obci jediné a ta nejznámější roste nedaleko kostela, tady jí říkají Dobrovského lípa a její stáří se odhaduje na 250 let. Domy ve vsi jsou z několika období, najdou se i stavení ve slohu selského baroka. V dolní části náměstí je pomník padlým ve světové válce. Za pozornost stojí dům s pamětní deskou na zdejšího rodáka, Dr. Karla Hostaše. Z tvrze se kromě sklepů nic nedochovalo.

Za čím jedeme?

Bolfánek z cesty do Pušperka
Bolfánek z cesty do Pušperka
lupa

Zaparkovali jsme nedaleko kostela, obešli zdejší pamětihodnosti a šli na nedaleký hrad Pušperk. Vedla nás červená, která kousek za vsí opouští silnici a úvozem při okraji lesa začíná mírné delší stoupání. Již na počátku se nabízí pohledy k východu a jihovýchodu na ves samotnou a hory nad ní. Od jihu je tou první Velký Bítov ( 712 m.n.m.), následuje Malý Bítov ( 662 m.n.m.). Poté je sedlo, poté Malá Doubrava ( 719 m.n.m.) a vedle ní nejvyšší v celém hřebeni Velká Doubrava ( 727 m.n.m). Pod jejím severním svahem je hřeben přerušen údolím Poleňky, která se tudy provlekla k východu. Následují Bělýšov ( 652 m.n.m.), Říčej ( 697 m.n.m.) a již trochu schovaná Valba ( 652 m.n.m.). Stoupání končí na křižovatce silnic z Poleně do Chudenic a Pušperka. Tady to začíná být zajímavé. Ze silnice se nám otevřel pohled k jihu na hřeben Šumavy. V tom jsou nejvýraznější oba vrcholy Ostrého, Velký (1293 m.n.m., Malý (1266 m.n.m.) a Jezerní hora (1343 m.n.m.). Na severu vykukuje rozhledna Bolfánek a na západě je v celé kráse náš cíl, Pušperk. Na jihozápadě je nejvyšší hora Chudenické vrchoviny, Koráb ( 773 m.n.m.).

Velká Doubrava od západu
Velká Doubrava od západu
lupa

Procházíme kolem několika stavení na Rozcestí U kapličky pod hradem. Kaple sv. Václava byla postavena v novogotickém slohu a tak trochu se na ni zapomnělo. Od ní pokračujeme stezkou po zelené vzhůru svahem. Cesta prochází kolem několika menších skal na hřeben. Na hřebeni je vidět nízká, z kamenů složená zeď, zda měla něco společného s hradem je záhadou. Na vrcholu hřebene jdeme vpravo. Následuje hradní příkop a za ním je již hrad. Moc z něho nezbylo. Je to několik zdí do výšky kolem 2 až 3 metrů. Kde co bylo, se dnes dá již hůře posoudit. Jedná se zřejmě o torzo brány a hradního paláce. Je tady hodně náletových dřevin a ty v některých místech vytvářejí husté houštiny. Na západní straně je velmi hluboký hradní příkop, odhadem tak kolem 15 metrů. Škoda, že odtud není nikam vidět. Ale jinak je to především romantické a tak trochu tajemné místo, které v budoucnu asi zcela zanikne. Do Poleně se vracíme stejnou cestou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Bolfánek od jihu
Bolfánek od jihu
lupa

Jídlo a pití je dobré mít v batohu na zádech. Ve všední dny je v Poleni otevřený obchod. My jsme hlad utišili až v nedalekých Klatovech. Totéž poskytnou i blízké Chudenice. Ubytovat se v této oblasti jistě nebude problémem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bělýšov
Bělýšov
lupa

Zřícenina hradu Pušperka je místem, kam turisté moc nechodí. Nádherné jsou výhledy z okolí hradu, především k jihu a východu. Moc se nám tady líbilo a zcela jistě si nenecháme ujít barevný podzim. Lesy jsou tady z velké části smíšené či listnaté.

Ostatní informace

Poleň, Dobrovského lípa
Poleň, Dobrovského lípa
lupa

Hrad Pušperk ( dříve Fuchsberk) nechal postavit Jaroš ze Slivna a Poděhus kolem roku 1260. Byl purkrabím pražského hradu a proslavil se v bitvě u Kressebrunnu. Po něm panství vlastnili Hroznatovci a po nich nějakou dobu i královský lovčí Ctibor Tlam. V době husitských bouří měl hrad v držení vladyka Svojše. Ten v bitvě pod Vyšehradem proti Pražanům padl. Hrad nato dobyli a pobořili husité. Až do roku 1465 byl v rozvalinách a úsilím Břeňka z Ronšperka byl znovu opraven. Břeněk stál na straně katolíků a měl neustále spory s městem Klatovy. Ty vyvrcholily v roce 1475, kdy Klatovští hrad dobyli a pobořili. Uvádí se, že ještě v 19. století to byla rozsáhlá zřícenina, ze které do dnešních dnů zůstal nepatrný zlomek. Ve středověku přímo pod hradem procházela zemská cesta z Horšovského Týna do Klatov. Délka tohoto výletu je kolem pěti kilometrů a větší část se jde po rovině.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Loučim
(vzdálenost od místa: 8.18 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet na zříceninu hradu Pušperka.

11.07.2013 19:09
pěkné, nedávno jsem se motal nedaleko

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace