Výlet na rozhlednu Stradonka.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Keltský val a rozhledna Stradonka.
Keltský val a rozhledna Stradonka.
lupa

Obec Stradonice, nad kterou se rozhledna Stradonka nachází, je velmi dobře dostupná z okolních blízkých měst, jako jsou Louny, Libochovice, či Peruc. V mém případě jsem zvolil ale cestu ještě z jednoho směru a to od obce Klapý. Odtud jsem to vzal směrem na Křesín a do Levous, nemusel jsem si ani nějak hlídat odbočky, stačilo se držet hlavní silnice a do Stradonic jsem v pohodě dorazil. Zde jsem hned na začátku obce odbočil vlevo dle směrové cedule informující o rozhledně a pořád stoupal do kopce, podle místního hřbitova, až jsem následně dorazil úspěšně až k cíli svého výletu.

Za čím jedeme?

Rozcestník pro rozhledny v ČR.
Rozcestník pro rozhledny v ČR.
lupa

Rozhledna Stradonka byla postavena na pozůstatku dodnes dobře patrného valu Keltského hradiště nad obcí Stradonice, jedná se o 6 metrů vysokou stavbu, s vyhlídkovou plošinou ve výšce 3 metry. Na plošinu se dostaneme po žebříku. Rozhledna by měla být napodobeninou oppidia původního opevnění hradiště, ovšem do dneška se nedochovali žádné informace o tom, jak přesně opevnění i samotné hradiště vypadalo, tak se stavitelé rozhledny drželi odhadů, jak asi mohlo hradiště dříve vypadat, poznatky čerpaly z archeologických průzkumů, které zde probíhali v 70. letech 20. Století.

lupa

Z rozhledny, ale i ze samotného valu se rozprostírají krásné výhledy na krajinu řeky Ohře, České středohoří, při dobré viditelnosti můžeme vidět i Krušné hory. V době mé návštěvy dne 12.7.2014 jsem Krušné hory neviděl, protože byl slabý opar, ale stačilo mi, že jsem viděl celý pás kopečků Českého středohoří s opět dominující královnou Milešovkou. Toto místo vřele doporučuji k návštěvě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

K svému výletu sem krom vody nic k jídlu nepotřeboval, rozhledna Stradonka se nachází přibližně 24 kilometrů od mého bydliště, takže jsem to pojal jako klasický výlet na mém bicyklu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pohled z vyhlídkové plošiny na České středohoří
Pohled z vyhlídkové plošiny na České středohoří
lupa

Líbily se mi krásné výhledy do kraje řeky Ohře a Českého středohoří. Zaujali mě i dva rozcestníky, jeden je určen rozhlednám v České republice, druhý zajímavým místům České republiky. Dále je tu ještě jedna zajímavost a to sluneční hodiny, podle návodu u hodin můžeme zjistit, jaký je zrovna přesný místní čas.

Ostatní informace

České středohoří a Poohří.
České středohoří a Poohří.
lupa

Za vstup na rozhlednu se nic neplatí, při mém výletě jsem tentokrát nevydal ani korunu a to i díky tomu, že turistickou známku jsem i v tomto případě nesehnal, na prodejním místě nikdo neotevíral.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
na kole
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Pátek
(vzdálenost od místa: 2.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet na rozhlednu Stradonka.

14.07.2014 22:54
i užovku jsme cestou viděli, ale to tam ještě nebyla rozhledna
Re:
14.07.2014 23:25
No, to já jsem zde užovku nepotkal, ale zato rozhlednu ano :-). Úžovka je poměrně vzácný tvor a setkat se s ní je zážitek, lidé si ji také často pletou se zmijí, jenže rozdíl mezi těmito hady je takový, že úžovka má na hlavě dva žluté půlměsíčky a zmije má na hřbetě klikyháky, ale to Vám konkrétně asi vysvětlovat nemusím, že? :-)
15.07.2014 18:24
malá, ale pekná
Re:
16.07.2014 12:57
Pravda, zcela s Vámi souhlasím.
28.11.2014 11:56
Rozhledny velice rádi navštěvujeme a tak určitě jednoho dne přijde na řadu i Stradonka.Co se týče hadic, tak jsme narazili na ještěrko-hada slepýše u rozhledny Hořický Chlum nebo nám zkřížila doslova cestu velká užovka stromová. To jsme se vraceli z rozhledny Malý Chlum u Boskovic a téměř jsme na šlápli.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace