Výlet na Pancíř a Čertovo jezero

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme autem do Železné Rudy, kterou jsme si zvolili za výchozí i cílové místo pro dnešní výlet. Chceme jít přes Pancíř k Čertovu jezeru a zpět na základnu, tedy do Železné Rudy. Auto můžete nechat na některém z placených parkovišť , kterých je tu dost a dost.

Za čím jedeme?

lupa

Začínáme opět íčkem, kde kupujeme turistické známky, pohledy a dáváme si razítka do cancáku. Dostáváme mapu i další potřebné informace . Například jsme se dověděli, že se na Pancíř dostaneme lanovkou klidně i se psem, když vozí i děti a že lanovka na Špičák nejezdí. Tak vyrážíme na Pancíř - pěšky. Chceme se projít a pak, představa jak se cpeme do lanovkové jednosedačky s naším hyperaktivním psem na klíně je dost bizarní Smile. Míjíme kostel Pany Marie Pomocné z Hvězdy, stavby ve tvaru šesticípé hvězdy a po modré do kopečka odbočujeme do lesa, kde se napojujeme na křížovou cestu. Ta lemuje lesní stezku, až k nově zrekonstruované kapličce sv. Anny. Odtud pokračujeme po tzv. Belvedérské cestě - po modré. V lese u cesty nacházíme neuvěřitelné množství hříbků. Nemusíme ani hluboko do lesa a navíc jsou houby úplně čisté, bez jediného červíka !! Les je hezký a udržovaný. Je tu také spousta domečků pro skřítky :) Asi se jim tu daří wink. Na Hofmankách dostáváme v Azalce další razítko a stále po modré jdeme dál až k rozchodníku. Odtud cesta vede pod lanovkou a tak můžeme sledovat pár cestujících - s dětmi na klíně….. Kdepak na střední a větší psi to nebude. Už je vidět chata na Pancíři. Chceme jít dovnitř, ale na dveřích do restaurace přeškrtnutý pejsek. I přes zákaz nás dovnitř - teda na terasu pustili. Trochu tu fučí, ale výhled je hezký. Dáváme si výborný boršč a pivo a závidíme sousedům jejich dalekohled :) Příště si ho nesmíme zapomenout vzít. Obsluha v restauraci je moc příjemná- dali nám krabici na houby Smile. Vstupenka na rozhlednu se dá koupit u výčepu u okénka. Také pohledy a turistickou vizitku tu pořídíte.

lupa

Dál jsme naplánovali Čertovo jezero. Vracíme se stejnou cestou k rozchodníku, kde přeskakujeme na červenou . Za rozcestím Pod Švýcárnou přecházíme silnici a z kopečka kolem chatek dorážíme na Špičácké sedlo. Tady je rozchodník přecpán ukazateli. Dostat se k Čertovu jezeru můžeme hned po několika barvách. Vybíráme žlutou. Cesta je stále pohodová, počasí také a nálada výborná. Přecházíme přes sjezdovku ze Špičáku. Takhle v létě, když na to tak koukáme, tak je to docela slušná díra ....Surprise. Jsou tu také dřevěné můstky pro bikery. U dalšího rozchodníku jsme se dočetli, že dál už cesta není vhodná pro cyklisty a v zimních měsících pro nikoho. Záhy je nám jasné proč. Propletence kořenů všudypřítomných borovic vedou po povrchu,přes kameny a všude kde se dá, takže je potřeba sledovat kam šlápnout. Les je nádherný. Takhle nějak si představuji Les Mytág wink. A když nám začíná vlhnout půda pod nohama, je jasné, že se blížíme k jezeru. Od obrovské vodní plochy se odráží slunce. Psa jsme teda museli přivázat, protože hned začal honit kachničky líně se pohupující na hladině Smile Rošťák ! Je tu ticho. Všichni mluví tak nějak polohlasem, aby náhodou tu krásu nějak nenarušili . Je to teda nádhera. Na informačních tabulích čteme, že rozloha Čertova jezera je 10,33 ha a hloubka dosahuje až 36 metrů. Také pořizujeme několik fotek. Ve schránce u informační tabule je razítko, polštážek je ale nějak vyschlý, tak pokud sem někdo půjdete, vezměte s sebou prosím barvu na razítka . Razítko je totiž moc hezké wink. Po červené se pak vydáváme dál kolem jezera do lesa, pralesa. Jezero se z této strany nedá obejít. Jsou tu dřevěné zábrany. Z druhé nevím. Nezkoušeli jsme. Červená nás pak z lesa vyvedla na asfaltovou cestu po které přicházíme až k rozcestí u pomníku A. Kašpara. Odtud přeskakujeme zase na modrou , která nás vede do Železné Rudy. Našli jsme ještě několik hub a sojčí pírko Smile a vyšli v Železné Rudě u benzínky. Takže se okruh pěkně uzavřel.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Ubytovaní jsme byli v soukromí, ale penzionů bylo po cestě vidět hodně. Mimo zimní sezónu asi nebude problém. Jedli jsme na Pancíři. Ceny byly myslím v pohodě. Pak z vlastních zásob u Čertova jezera Smile. Na Špičáckém sedle je také restaurace, takže tady se dá také občerstvit.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Líbilo se nám na Pancíři, odkud jsou krásné výhledy. Příjemná a ochotná obsluha . Pak průchod po sjezdovce bez lyží Smile Les Mytág Surprise kolem Čertova jezera a nakonec jezero samotné. Cestou neviděli ani moc nepořádek. Tak bych to hodnotila samými pozitivy.

Ostatní informace

Vstup na rozhlednu na Pancíři je myslím 20Kč dospělý a 10Kč dítě. Ceny byly přijatelné. Jinak jsme nikde nic neplatili.Další informace

Hodnocení:
753. místo
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
16 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Špičák
(vzdálenost od místa: 1.86 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet na Pancíř a Čertovo jezero

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace