Výlet na Malý Stožec, Jedlovou a Tolštejn

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Lesní cesta u Malého Stožce
Lesní cesta u Malého Stožce
lupa

Dnešní výlet začneme v železniční stanici Jedlová. Dopravit se sem lze přímým vlakem z Děčína, Rumburka nebo České Lípy. Rychlíky sem jezdí rovněž z Kolína nebo Mladé Boleslavi. Od samotného nádraží vyrazíme po žluté turistické značce, která nás po lesní cestě po zhruba 500 m dovede k rozcestí "Tolštejnská cesta." Odsud se vydáme vlevo, půjdeme přitom stále po žluté.

Malý Stožec
Malý Stožec
lupa

Cesta ubíhá poměrně rychle a proto nám ani nepřijde, že budeme mít v nohách další dva kilometry, když dorazíme k rozcestí pod Malým Stožcem. Nyní se musíme připravit na jednu z nejnáročnějších pasáží dnešního výletu. Cesta na Malý Stožec se totiž po chvíli mění v boj s přírodou. Musíme zdolat stoupání přímo prostředkem suťového pole, které místy dá zabrat i zkušenějším turistům. Odměnou nám je ovšem výhled po okolních vrcholcích Lužických hor (Jedlová, Pěnkavčí vrch).

Pohled na Jedlovou z Malého Stožce
Pohled na Jedlovou z Malého Stožce
lupa

Jakmile nabereme nových sil, vydáme se na další putování. Poté, co se vrátíme zpět na hlavní stezku k rozcestí pod Malým Stožcem, budeme pokračovat dále po žluté značce. Ta nás dovede až k železniční zastávce Chřibská (po zhruba 2 km). Zde ovšem naše cesta nekončí, my se totiž vydáme po červené značce směrem k Jedlové. Procházíme lesem, ve kterém můžeme při zpěvu ptáků přemýšlet o čemkoliv. Cesta ubíhá velmi rychle a téměř nezaregistrujeme, že v "Osadě Jedlová" již máme za sebou další 3 km, což znamená, že už jich máme v nohách celkem 8,5. Od osady začneme výrazněji stoupat a to z jediným cílem. Chceme totiž dobýt vrchol Jedlové, tj. třetí nejvyšší vrchol Lužických hor. Stoupání je to místy velmi náročné, ale touha dostat se nahoru je silnější.

Pohled z Malého Stožce na přehradu Chřibská
Pohled z Malého Stožce na přehradu Chřibská
lupa

Podaří se nám to po ujití 2,5 km vzdálenosti a uplynutí zhruba 50 minutách času. Nahoře nás čeká zasloužená odměna v podobě občerstvení ve výletní restauraci na Jedlové, ve kterém máme výběr z mnoha druhů nápojů a jídel. Zároveň můžeme na vrcholu Jedlové navštívit rozhlednu, ze které se nám nabízí široký rozhled po okolí. Po nabažení se pohledem po Lužických horách budeme pokračovat opět po červené značce směrem k Tolštejnu. Cesta na něj měří zhruba 2 km, jdeme ovšem z kopce, takže se nám jde velmi dobře, navíc z pocitem, že to nejhorší již máme za sebou. Zanedlouho již vidíme před sebou zříceninu hradu, tak jak si jí představujeme v pohádkách. Nachází se na skále a již zdálky vypadá nedobytně. Cesta k ní ovšem zdaleka tak nedobytná není, protože sem vede pěkná lesní cesta.

Suťové pole na Malém Stožci
Suťové pole na Malém Stožci
lupa

Výstup na samotný hrad Tolštejn je zpoplatněn a to 15 Kč za osobu. Stojí to ovšem za to, protože z vrcholu můžete obdivovat okolní kopce. Poté, co nás již přestane bavit kochání se krajinou (pokud se to vůbec může stát...:-)), vydáme se na zpáteční cestu. K nádraží je to od Tolštejna již jen 1,5 km po pohodlné lesní cestě. Není sice značena žádnou turistickou značkou, nicméně ztratit se téměř nelze.

Doufám, že se Vám bude tento výlet líbit, vřele ho doporučuji jak v letních, tak i v zimních měsících, celková délka výletu je zhruba 15 km.

Za čím jedeme?

Jedeme za krásami přírody Lužických hor, za hlubokými lesy a dalekými rozhledy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvení si můžeme zakoupit v restauraci na vrcholu Jedlové nebo v Restauraci Pod hradem Tolštejn.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na výletu je krásný především kontakt s přírodou, osobně se mi nejvíce líbí vrchol Malého Stožce a to pro jeho krásu a dobrý výhled z něho.

Ostatní informace

Výstup na hrad Tolštejn je zpoplatněn 15 Kč / osoba. Zpoplatněna je rovněž rozhledna na Jedlové (rovněž 15 Kč / osoba).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Jedlová
(vzdálenost od místa: 2.24 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet na Malý Stožec, Jedlovou a Tolštejn

02.06.2014 10:31
Odbočka na vrchol není zpočátku značená, samotný vrchol je exponovaný, není vhodný pro malé děti. Na odbočce je bariéra z větví.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace