Výlet lanovkou na Ještěd

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

Cílem výletu je ještědský hřbet s jeho nejvyšší horou Ještědem. Dostaneme se na něj kabinkovou lanovou drahou.

Ještěd z lanovky
Ještěd z lanovky
lupa

Startujeme v Horním Hanychově, kam se můžeme dopravit automobilem (parkoviště je téměř u dolní stanice lanovky), autobusem (zastávka autobusu je rovněž u dolní stanice lanovky, zajíždí sem autobusy z Liberce do Českého Dubu nebo Stráže pod Ralskem) nebo tramvají č. 3 (konečná zastávka se nachází u spodního parkoviště, tzn. že k dolní stanici lanovky je to cca 1 km.

Za čím jedeme?

Pohled na Liberec
Pohled na Liberec
lupa

Cesta lanovkou vzhůru trvá zhruba 4 minuty, cestou se můžeme kochat zejména pohledem na zdejší lyžařský areál a skokanské můstky. Zároveň můžeme sledovat ty, kteří se rozhodli vystoupat na Ještěd po svých a uklidňovat se, že nás tolik nohy bolet nebudou.

Kabinová lanovka na Ještěd
Kabinová lanovka na Ještěd
lupa

Po dosažení cílové stanice se nám nabízí nádherný výhled východním směrem na město Liberec a vrcholky Jizerských hor. Protože se s tímto výhledem nespokojíme, vystoupáme ještě několik metrů na samotný vrchol Ještědu (k hotelu). Z něho se již můžeme kochat širokým výhledem do všech stran, při kterém vidíme všechny významné vrcholy z okolí (kromě Jizerských hor vidíme také vrcholy Lužických hor, Bezděz, Ralsko, Kozákov atd.).

Pohled z Ještědu jihovýchodním směrem (na Pláně)
Pohled z Ještědu jihovýchodním směrem (na Pláně)
lupa

Z vrcholu Ještědu sejdeme k Rohanskému kameni a od něho budeme pokračovat po červené turistické značce směrem na Pláně. Přitom míjíme chatu Ještědku. Celou cestu můžeme sledovat Ještěd, který máme za zády. Cesta ubíhá poměrně rychle, jdeme po asfaltce mírně z kopce. K našemu 'mezi cíli' Pláním dorazíme zhruba po 3 km.

Ještěd od chaty Ještědka
Ještěd od chaty Ještědka
lupa

Zde se můžeme občerstvit na zdejší chatě, která nabízí široké možnosti občerstvení. Od chaty pokračujeme stále po červené značce, cesta už však není tak pohodlná, nicméně to nic neubírá na tom, že se klesá nádherně...:). Zpět k výchozímu místu dorazíme zhruba po dalších 3 km.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na Ještědu je restaurace, v průběhu našeho výletu jsme měli možnost se občerstvit rovněž v chatě na Pláních.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Z Ještědu je nádherný výhled kruhový výhled. Na východním obzoru vidíme zejména Jizerské hory a město Liberec, na západním potom Lužické hory a významné čedičové vrcholy Ralské pahorkatiny (Ralsko, Bezděz), popř. Českého Středohoří.

Ostatní informace

Kabinková lanová dráha má pravidelný jízdní řád, který je možno zjistit např. zde: http://www.cdrail.cz/gvd/CZ_k900_091213_01.pdf. Zjednodušeně se dá říci, že lanovka jezdí každou půlhodinu, vždy v celou a v půl.

Jednosměrné jízdné stojí 75 Kč (55 Kč s In-kartou), zpáteční 120 Kč (90 Kč s In-kartou).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Pilínkov
(vzdálenost od místa: 3.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet lanovkou na Ještěd

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace