Výlet do Skutče- města ševců a kameníků

Tipy na výlet, Chrudimsko - Hlinecko
Kam a jak jedeme?

Skuteč- Mariánský sloup
Skuteč- Mariánský sloup
lupa

Jedeme do východočeského města Skuteč, které leží 20 km jihovýchodně od Chrudimě. Můžeme využít vlak, ale ve stanici Žďárec u Skutče, která leží na trati Pardubice-Havlíčkův Brod, se musí přesedat na vlak do Skutče-města. Ve všední den nás do Skutče dopraví také autobus.

Za čím jedeme?

Skuteč -kašna sv. Jana Nepomuckého
Skuteč -kašna sv. Jana Nepomuckého
lupa

Jedeme si prohlédnout Skuteč a její pamětihodnosti. Prohlídku začínáme na náměstí, kde obdivujeme mariánský morový sloup z 18.století, kašnu sv. Jana Nepomuckého z roku 2000, radnici, budovu bývalé záložny i soudu.

Skuteč - Kostel Božího těla
Skuteč - Kostel Božího těla
lupa

Potom zamíříme do Městského muzea - Muzea obuvi a kamene. Zde jsme strávili dvě hodiny. Nejprve jsme si prohlédli expozici obuvnictví, která představuje vývoj obuvnického řemesla ve Skutči a okolí od 16.století a jednotlivé obuvnické závody, které zde působily v 19. a 20.století, a jejich výrobky. Jsou zde prezentováni i slavní sportovci, kteří nosili obuv skutečské Botany - např. sourozenci Romanovi. Expozice kamenictví se nachází ve sklepení budovy, kde se můžeme seznámit s geologickým vývojem a profilem oblasti a s historií lámání kamene - žuly a opuky. Součástí je venkovní expozice - kamenolom ve zmenšeném poměru - s lanovkou, jeřábem, kolejemi a dalšími stroji i s figurínami dělníků při práci. Návštěvu muzea všem rozhodně doporučuji.

Skuteč - Muzeum obuvi a kamene
Skuteč - Muzeum obuvi a kamene
lupa

Procházka městem nás zavede k městskému špitálu a gotickému kostelu Božího těla ze 14.století, ke kostelu Nanebevzetí Panny Marie, poprvé vzpomínanému v roce 1350. Nezapomene ani na roubený rodný domek hudebního skladatele V.J. Tomáška (1754-1850).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

K dispozici máme několik restaurací např. na náměstí Na Soudu, U Jonáše nebo U Kamenné studny.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se nám líbily střevíčky z období první republiky, vystavené v muzeu.

Ostatní informace

Informační centrum najdete v budově muzea. Jsou zde zdarma k dispozici i plánky města. IC i muzeum má otevřeno každý den i v pondělí od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.

Vstupné: celé muzeum 50 Kč, 2 vybrané expozice 40 Kč, 1 expozice 20 Kč, děti od 7 do 15 let, studenti a důchodci poloviční vstupné. Rodinné vstupné (2 dospělí + 2 děti - 100 Kč)Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Skuteč
(vzdálenost od místa: 0.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet do Skutče- města ševců a kameníků

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace