Výlet do Seiffenu

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Seiffen
Seiffen
lupa

Výlet do Krušných hor do krásného německého městečka, které je jen kousek za naší hranicí. Do městečka známého svou tradiční výrobou dřevěných hraček a dřevěných vánočních ozdob.

Za čím jedeme?

vagon
vagon
lupa

Autobusem z Litvínova jsem vyjel do Hory Svaté Kateřiny. Vystoupil jsem u hraničního přechodu u zajímavé hospůdky udělané ze železničního vagonu, který jakoby vyjížděl z tunelu. Pokračoval jsem směrem k novému hostinci u sjezdovky a dál k Mikulášské štole, která patřila k největším a nejznámějším štolám v Krušných horách. Těžilo se zde stříbro a měď. V roce 1998 se na zapomenutou štolu upírá pozornost obecního úřadu a hledačů pokladů. Uvažuje se o zpřístupnění štoly pro veřejnost a také nalezení jantarové komnaty, která zde údajně mohla být na konci války ukryta. Doposud je opraveno asi 420 metrů štoly a prozatím je nepřístupná. Přes hraniční přechod jsem přešel do německé části Hory Svaté Kateřiny do Deutschkatharinabergu a jako bych se ocitl někde jinde. Upravené domy, zahrady, cesty a všude plno kytek. Asi 150 metrů proti proudu potoka Svidnice je hornické muzeum z bývalé štoly Fortuna. Také zde se traduje pověst, že by zde mohla být ukryta uloupená jantarová komnata. V roce 1998 byla štola prozkoumána, opravena a zpřístupněna veřejnosti.

pohled zpět na Horu Svaté Kateřiny
pohled zpět na Horu Svaté Kateřiny
lupa

Vrátil jsem se zpět k přechodu a po žlutě značené cestě jsem začal stoupat okolo baráčků a pak přes louku k lesu. U cesty jsou lavičky, odkud jsou nádherné pohledy na protější Městský vrch se sjezdovkou a městečkem Hora Svaté Kateřiny. Pěkná lesní silnička, kde na každém rozcestí jsou ukazatelé směru, vede po hřebenu německé části Krušných hor, vychází na krásné louky a mezi chaloupky Oberseiffenbachu. Značená cesta pak schází po silnici do Seuffenu, centra tradiční krušnohorské ruční výroby dřevěných hraček a dřevěné vánoční výzdoby. Velice příjemná procházka vyzdobeným městečkem. Za okny jsou vidět vystavené dřevěné hračky, před domy jsou různě veliké dřevěné postavy a všude plno kytek. Vládne zde klidná pohodová atmosféra. Pokračoval jsem k letní bobové dráze s velkým dětským parkem a muzeem železničních miniatur.

Seiffen
Seiffen
lupa

Na zpáteční cestu jsem si vybral podle naší mapy zeleně značenou cestu do Nové Vsi v Horách. Po stejné silnici okolo kostela jsem vystoupal k posledním domům, kde zeleně značené cesta odbočuje do leva a přes louku pokračuje k lesu Hory Ahornberg /822m/. Na okraji lesa mi bylo divné, že cesta dál je zarostlá a neudržovaná. I tak jsem pokračoval dál. Došel jsem na velký lesní průsek, kde vedlo v zemi potrubí a značení zde končilo. Nechtělo se mi vracet a tak podle mapy jsem si určil směr na Novou ves a různými neznačenými cestami jsem se dostal do osady Brüderwiese. Odtud jsem sešel na silnici, která vede podél státní hranice a došel jsem k hraničnímu přechodu v Nové Vsi. Zde jsem z německé mapy zjistil, že zeleně značená cesta, kterou jsem šel, na mapě není zakreslena a tedy již neexistuje. Na naší straně hned za přechodem je stanice autobusu do Litvínova a je zde hezká hospůdka, dobré pivečko přišlo velice vhod.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost občerstvení:

Vagon , Hora Svaté Kateřiny : Po-Út zavřeno, Stř. od 16 hod, Čtvr-Ne od 11 hodin

Hostinec u sjezdovky otevřeno od 10 hodin

Huthaus u štoly Fortuna : Po zavřeno, jinak 10 - 16 hod

Hospůdky v Seiffenu a u bobové dráhy

Hospůdka u hraničního přechodu na Nové Vsi

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Seiffen
Seiffen
lupa

Nádherná krajina Krušných hor, upravené a vyzdobené městečko, možnost navštívit místní truhlářské dílny a vidět tradiční ruční výrobu hraček

Ostatní informace

Letní bobová dráha více na tur.cíle, www.seiroba.de

Muzeum hraček -www.spielzeugmuseum-seiffen.deDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kyjice
(vzdálenost od místa: 16.44 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet do Seiffenu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace