Výlet do Kolína za židovskými památkami

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Kolína hlavně za unikátními židovskými památkami a druhou nejstarší dochovanou synagogou v Čechách. Nejsnazší je cesta vlakem.

Za čím jedeme?

Kolín - židovský hřbitov
Kolín - židovský hřbitov
lupa

Cílem našeho výletu je bývalé židovské ghetto v Kolíně, které se nacházelo v Židovské ulici (dnes v ulicích Na Hradbách a Karolíny Světlé). Utajeným a neznámým klenotem je kolínská synagoga. Budova synagogy je skryta za domy v ulici Na Hradbách čp.126 a čp.157, který původně sloužil jako triviální židovská škola, postavená v letech 1844-46 na jediné přístupové cestě k synagoze, dnes zde sídlí Městské informační centrum). První zmínka o kolínské synagoze pochází z roku 1422. Barokní přestavba současné budovy byla ukončena asi roku 1696 a do 19.století byla několikrát přestavována. Zadní část synagogy přiléhá k městské hradbě a její hlavní loď je uzavřena raně barokní lunetovou klenbou s bohatou štukovou výzdobou z doby kolem roku 1700. Při posledních restaurátorských úpravách byly na zdech odhaleny části hebrejských textů. Na bocích synagogy jsou umístěny přístavby, na nichž se v patře nacházely oddělené galerie pro ženy. Z vybavení synagogy se dochoval jen raně barokní svatostánek (aron ha-kodeš) z roku 1696. V prostoru synagogy se v levém bočním výklenku nachází pamětní deska židovských vojáků padlých v 1.světové válce a deska připomínající kolínského rabína PhDr. Richarda Federa (1875-1970), pozdějšího vrchního rabína českých zemí (1961-1970). V pravé části ženské galerie byla v roce 2010 otevřena stálá expozice "Žili tu s námi", která je věnována dějinám židovské kumunity v Kolíně.

Kolín - židovský hřbitov
Kolín - židovský hřbitov
lupa

Kromě synagogy obdivuje i krásně opravené domy v obou zmiňovaných ulicích. V Městském informačním centru si půjčíme klíč a vyrážíme na druhý nejstarší dochovaný židovský hřbitov Čechách, kde se nachází přes 2 600 náhrobků. Byl založen v 15.století a užíván až do roku 1887. Nejstarší datované náhrobky pochází z roku 1492. U hřbitovní zdi napravo od vchodu se nachází jeden z typově nejstarších náhrobků s nečitelným textem. Tvoří ho pravoúhlá kamenná deska bez ozdob, jejíž nápisové pole lemuje široká obruba. Za pozornost mimo jiné stojí náhrobek rabína Chajima, syna Sinaje (1624) na mírné vyvýšenině v centrální části hřbitova. Nejznámějším náhrobkem je náhrobek Becalela, syna legendárního pražského vrchního rabína Jehudy Löwa (1599). Nalevo od něho stojí čestná řada novějších náhrobků kolínských rabínů. V západní části hřbitova, přiléhající ke Sluneční ulici, se nacházejí mladší náhrobky převážně z 19.století.

Za náštěvu stojí i Nový židovský hřbitov.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kolín - židovský hřbitov
Kolín - židovský hřbitov
lupa

Najedli jsme se v restauraci Marina na terase nad hladinou Labe a s výhledem na gotickou věž Práchovna. Velmi milá obsluha a vynikající domáci limonády. Na odpolední kávu jsem si zašli do kavárny v Zahrádce pod věží, kterou provozuje Diakonie Kolín na zahradě svého domu (vchod je přes dům v Kouřimské ulici). Z terasy je jedinečný pohled na průčelí chrámu sv. Bartoloměje.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbily se nám unikatní židovské památky, které mohou směle konkurovat Třebíči. Zážitkem byl i úžasný klid a trochu tajemná atmosféra na židovském hřbitově.

Ostatní informace

Vstupné do synagogy je pro dospělé 40 Kč, vstup na hřbitov je zdarma (klíč od brány je k dispozici na Městském informačním centru, které zajišťuje i prohlídky synagogy).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kolín zastávka
(vzdálenost od místa: 0.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet do Kolína za židovskými památkami

11.08.2014 15:27
Naštěstí není kolínská synagoga tak dobře utajenou památkou, protože jsem si ji poctivě prolezl již někdy v roce 2007. V každém případě souhlasím s tím, že synagoga a židovský hřbitov - ale i celý Kolín - rozhodně stojí za návštěvu.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace