Výlet do Javoříčka, Bouzova a Tovačova

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

v jeskyních Javoříčko
v jeskyních Javoříčko
lupa

Tentokrát s námi jedou na výlet i Frantovi rodiče, jedeme jejich autem. Vyzvednou nás kolem 8. hodiny ráno. Nejdříve se chceme podívat do jeskyní Javoříčko, které leží na sever od Drahanské vrchoviny v Javořickém krasu. Zaujímají plochu 6 km čtverečních tvoří je velký komplex chodeb domů a propastí, ostrůvky devonských vápenců.

lupa

Od parkoviště v obci Javoříčko stoupáme do kopečka k jeskyním a zrovna začíná i prohlídka, takže hned na ni můžeme jít. Uvnitř je to překrásné, je zde příjemný chládek, jeskyně mají krápníkovou výzdobu. Dominantou je 2 metry vysoká záclona ze zajímavých krápníkových tvarů.

hrad Bouzov
hrad Bouzov
lupa

Cestou z jeskyní nám Franta uteče strmým chodníkem nad jeskyni - zkoumat nějakou skalní bránu. My pokračujeme dál dole k bufetu se zakrádkou u parkoviště. Za chvíli se Franta vrací po asfaltce k nám a poobědváme zde smažený sýr, opékané brambory a chito. Dál pokračujeme směrem k pohádkovému hradu Bouzov. Je v něm více prohlídkových okruhů, každý si může vybrat. Bouzov je jedním z nejromantičtějších hradů v ČR - pohádkový hrad z 13. a 14. století. Stojí na kopci nad obcí Bouzov v SV výběžku Drahanské vrchoviny.

lupa

Na hradě se prolíná několik uměleckých slohů - hlavně gotika s renesancí, je znám i natáčením řadou filmů a pohádek. Např. O Jasněnce a létajícím ševci, Kopretiny pro zámeckou paní, Arabela se vrací anb Rumburak králem Říše pohádek. Prohlédli jsme si bohatě zdobené interiéry našeho prohlídkového okruhu, na nádvoří pak novorenesanční kašnu se studnou 52 m hlubokou. V předhradí stojí kaple Panny Marie. Jednotlivé trasy seznamují návštěvníky i s hradní kuchyní, zajímavé jsou i reprezentativní lovecký a rytířský sál, zasedací síň, které zdobí bohaté řezby, kazetový strop, kovářské a zámečnické doplňky. V ložnicích jsou tapety z rudého brokátu a v pokojích barokní nábytek.

hrad Bouzov
hrad Bouzov
lupa

Procházíme i ohřívárnou jídel, pokoji sluhů, pracovnami, zbrojnicí. Tento hrad z počátku 14. století mělo postupně v držení několik šlechtických rodů. Sídlo se vyznačuje všemi typickými znaky adaptace z 19. století - výrazným cimbuřím, arkýři, mnoha věžemi, střílnami a 2 dlouhými mosty nad hlubokým příkopem.

Za čím jedeme?

zámecká věž zámku Tovačov
zámecká věž zámku Tovačov
lupa

Po prohlídce odjíždíme přes Konice, u lesa zastavujeme a svačíme. Projíždíme Prostějovem na Kojetín a dolů do Tovačova. Městečko Tovačov se nachází uprostřed rovinnaté Hané, nepřehlédnutelná je 90 metrová věž jeho zámku. Procházíme branou na nádvoří, Franta ihned utíká na vyhlídku do věže po 200 schodech. Nám se moc nechce, tak ho čekáme na nádvoří. Z věže byl prý krásný rozhled na rybníky a okolí zámku.

lupa

Novorenesanční zámek z 2. poloviny 11. století se řadí k nejhodnotnějším stavbám na Moravě. Dnes tu spatříme jeho čtyřkřídlou podobu s různou dobou vzniku jednotlivých částí. Místnosti v přízemí zdobí valné a křížové hřebínkové klenby. K prohlídkovým trasám původního vodního hradu přestavěného na zámek v 17. a 18. století přibylo koncem 19. století novorenesanční Křídlo.

tovačovské rybníky
tovačovské rybníky
lupa

Zámek Tovačov je ze tří stran obklopen vodou. Ze severní je to Hradecký a Křenovský rybník, z východní - Mlýnský náhon a rybník Kolečko, kousek dál pak teče Morava. Na jihu jsou Skašovské jezera. V pozadí pískovny se nachází Skašovský rybník s přilehlými jezery - je to ráj sportovních rybářů, milovníků vodních sportů a koupání. Rozloha je 22 ha, hloubka 25 metrů. Ostatní Skašovská jezera jsou vodárenským zdrojem.

lupa

Po prohlídce zámku se zahradou a okolím s jezery jsme odpočívali v nedaleké cukrárně u zmrzliny a zákusku. Potom odjíždíme směrem na Kojetín, přes Chropyni do Hulína, Zlína, kde nás rodiče vysadí a pokračují dál domů do Brumova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Oběd jsme měli v bufetu u parkoviště po Javoříčskou jeskyní, občerstvení pak v Tovačově v cukrárně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prohlídka jeskyně, hradu i zámku se nám moc líbila, vyšel i nádherný letní den.

Ostatní informace

na nádvéří zámku Tovačov
na nádvéří zámku Tovačov
lupa

Dominanta romantického hradu Bouzov s množstvím věží a bašt tyčící se uprostřed lesů je jedním z nejnavštěvovanějších hradů u nás. nachází se v malebné krajině Litovelska a Mohelnicka. Vstupné se mění, ceník je k nahlédnutí u pokladny hradu.

Franta s rodiči na nádvoří zámku v Tovačově
Franta s rodiči na nádvoří zámku v Tovačově
lupa

V jeskyních Javoříčko si zájemci prohlédnou naše nejkrásnější jeskyně, vstupné se každoročně mění. Délka kr. okruhu je 450 m, trvá 40 minut, délka dlouhého okruhu je 800 m a trvá 60 minut. Celková délka známých chodeb je 4000 m.

lupa

Tovačov - vstupné na zámek pro dosp. os. je 50 kč, na věž 20 kč. Zámek nabízí prohlídku zámku a výstavu expozic. Mají zde i svatební sál. Zámek se nachází uprostřed luk a vodních ploch. Od roku 1994 je majetkem města Tovačov, příkop pod hradbami býval kdysi napuštěn vodou.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Mohelnice
(vzdálenost od místa: 7.69 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Výlet do Javoříčka, Bouzova a Tovačova

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace