Vyhlídky na Máchovo jezero

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Naším cílem bude okolí Máchova Jezera, které vlastně celé obejdeme a vystoupáme i na kopce u něj ležící a pokocháme se krásnými výhledy na tuto moc pěknou oblast.

Za čím jedeme?

Šroubený z Bornýho
Šroubený z Bornýho
lupa

Náš výlet začneme na nádraží v Doksech, odkud se vydáme po červené značce směrem na Staré Splavy. Ještě než do nich dojdeme, uděláme si malou odbočku po neznačené cestě k Jarmilině skále. Místo, kde se pravděpodobně odehrává závěrečná scéna Máchova Máje, nabízí krásný výhled na jezero a na hrad Bezděz.

Pamětní deska na Jarmilině skále
Pamětní deska na Jarmilině skále
lupa

Od Jarmiliny skály se vrátíme zpět na červenou TZ a pokračujeme po ní až k nádraží ve Starých Splavech. Odtud půjdeme skoro až do cíle našeho putování po značce žluté. Dalším vyhlídkovým místem, které stojí za navštívení je vrch Šroubený. Nabízí vyhlídku na Staré Splavy i na vzdálenější cíle jako třeba na hrad Jestřebí a na hrad Bezděz. Na Šroubený vede z naší trasy odbočka značená modře.

Výhled od Jarmiliny skály
Výhled od Jarmiliny skály
lupa

Po sestupu ze Šroubenýho pokračujeme dále v cestě, kterou kopíruje i NS Swamp, zaměřující se na mokřady a tím i na velká hnízdiště vodního ptactva u Máchova Jezera. Pak už nás čeká největší výšlap tohoto výletu a to stoupání na vrch Borný. Vyhlídka není až na samém vrcholu, ale je z ní krásný výhled na jezero i na krajinu kolem vrchu Šroubený.

Výhled ze Šroubenýho
Výhled ze Šroubenýho
lupa

Z odbočky na Borný se vrátíme zpět na původní trasu a pokračujeme typickou krajinou okolí Máchova jezera. Procházíme převážně borovým lesem, sem tam se objeví nějaký zajímavý skalní útvar. Dalším pěkným místem je pak Břehyňský rybník, odkud máme hrad Bezděz jako na dlani.

Výhled ze Šroubenýho
Výhled ze Šroubenýho
lupa

Dále pak zamíříme ke Královu stolci. Tento zajímavý skalní útvar nám v dnešní době díky vzrostlým stromům žádnou vyhlídku již nenabízí, ale za to se k němu váže velice zajímavá pověst z dob zakladatele Máchova jezera, Karla IV. Právě na tomto skalním útvaru měl Karel IV. odpočívat a kochat na výhledem na jím založený tehdy zvaný Velký rybník.

Od Králova stolce je to již jen kousek do Doks, kde na náměstí opustíme žlutou značku a po červené dojdeme zpět na vlakové nádraží.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Po sestupu z Borného jsme se dostatečně a kvalitně posilnili v restauraci kempu Břežňák.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vyhlídky do krajiny, vždyť právě pro ten krásný výhled na okolí člověk na ty kopce leze.

Ostatní informace

Výhled ze Šroubenýho
Výhled ze Šroubenýho
lupa

Do přírody se vstup neplatí, ale zde je jedna malá vyjímka. Jarmilina skála se nachází v areálu placené pláže. Přes léto, když je pláž otevřená, tak musí člověk zaplatit, aby se na toto místo dostal. Proto je lepší tento výlet uskutečnit mimo sezónu. Jaro, když ještě na stromech není tolik listí a tudíž i výhledy jsou lepší, to je asi ten ideální termín.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Doksy
(vzdálenost od místa: 1.82 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vyhlídky na Máchovo jezero

27.06.2013 17:22

Seventy
Moc pěknej vejšlap. Jen ty fotky by si zasloužily lepší počasí.
28.06.2013 08:44

Pan Struna v zástupu pan Kobylka
Překvapil mě výhled ze Šroubeného. Byl jsem tam, ale z vrcholu nebylo nikam vidět. Nenapadá mě, na jakých místech této hory jste byl. Ale důlazy máte :-)
Re:
28.06.2013 16:55
Ze Šroubeného jsou vcelku zajímavé vyhlídky,- byť pouze dílčí-,z jara, nebo pozdě na podzim, kdy nám ve výhledu nebrání koruny stromů.Já osobně mám rád romantickou,- až magickou vyhlídku od zastřešeného odpočívadla na skalnaté plošině pod Šroubeným. Nabízí se nám krásný pohled na celé Máchovo jezero a dominantní vrchy Bezdězů.
Re: Re:
17.02.2014 10:12

Pan Struna v zástupu pan Kobylka
Znám to místo a rád tam fotím. To místo je vyvýšené, což je fajn.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace