Vyhlídkami Hostýnských vrchů

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Trasa je vedena kolem valašské obce Rusava, kde se nacházejí vyhlídková místa Pardus, Skalný, Grapy a Hostýn

Rozcestník na Pardusu
Rozcestník na Pardusu
lupa

Přehled trasy vypadá zmateně, ale chci říci, že po trase z Rusavy do Rusavy máme 4 možnosti, jak se vrátit do výchozího bodu z vycházky či z výletu (výlet je vycházka se svačinou).

Z Pardusu k hotelu Rusava
Z Pardusu k hotelu Rusava
lupa

Nejkratší navržená trasa (7,5 km) vede z centra obce Rusava po červené značce kolem stejnojmenného hotelu na vrchol Pardus (672 m n. m.). Zde se pokocháme výhledy do krajiny a po žluté značce se můžeme vrátit do údolí. V Ráztoce žlutou značku opustíme a po asfaltové silnici se z kopce vrátíme do výchozího bodu.

Z Pardusu k sv. Hostýnu
Z Pardusu k sv. Hostýnu
lupa

Jen o málo delší trasu (9 km) si připravíme, pokud z Pardusu směřujeme dál do sedla Klapinov přes Horní Hořansko. Tady se značená cesta přiblížila na dohled k nově vybudované asfaltové cyklostezce, po které lze sestoupit do Rusavy.

Západ slunce ze Skalného
Západ slunce ze Skalného
lupa

Mnohem zajímavější je pokračovat z Klapinova po zelené značce na Skalný, po cestě si užít hřebenové louky a pastviny s krásným výhledem. Na Skalném se vyplatí se vyšlápnout až na vrchol. Ze Skalného vede prudce klesající (místy) kamenitá stezka do Rusavy (pozor za vlhka a hlavně v zimě) (10,5 km).

Cesta na Pardus po žluté značce
Cesta na Pardus po žluté značce
lupa

Doporučit však lze pokračování ze Skalného na Bukovinu. Pokud zde odbočíme po žluté značce do Rusavy přes vyhlášené vyhlíkové místo Grapy, natáhneme si trasu o pouhý kilometr, ale získáme bezpečný terén pro sestup, navíc při sestupu nás čeká několik míst s výhledem na Rusavu.

Rozhledna na sv. Hostýně
Rozhledna na sv. Hostýně
lupa

Pokud výlet za rozhledy v okolí Rusavy chceme dotáhnout do konce, pak na Bukovině pokračujeme až na vrchol Hostýna. Zde stojí kamenná turistická rozhledna, jejíž základy položil sám císař František Josef. Tip - výhled na Bystřici p. Hostýnem po setmění. Pokud se nerozhodneme pro přenocování v poutních domech na Hostýně (jsou skromě, ale moderně vybaveny a zařízeny, fungují jako turistické ubytovny), a chceme se vrátit do Rusavy, zamíříme zpět na Bukovinu a sestoupíme do Rusavy přes Grapy. Tato varianta je o 5 km delší než předchozí, tj. 16 km.

Za čím jedeme?

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Hostýně
lupa

Jak je zřejmé z popisu tras, hledáme po cestě místa s hezkými výhledy do krajiny. Těmito místy jsou jednak Pardus, také Horní Hořansko, Klapinov, Skalný, Grapy, a zejména Svatý Hostýn.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Vycházíme z obce Rusava, zde je několik restaurací v centru. Míjíme kolibu Čecher a vzápětí hotel Rusava, v obou restauracích nás napojí a nakrmní k naší spokojenosti. Na sv. Hostýně možnost stravování a ubytování v poutních domech nebo v turistickém penzionu Ovčárna.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Při sestupu ze Skalného při klesání kamenitou stezkou je potřeba dávat pozor na kluzkost terénu, hlavně ve spadaném listí av zimě (při ledovce může být neschůdné a nebezpečné).

Ostatní informace

Všechny krásné výhledy a pohodová příroda jsou zdarma. Ceny jídel i pití jak v Rusavě, tak na sv. Hostýně jsou příznivé.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Bystřice pod Hostýnem
(vzdálenost od místa: 3.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vyhlídkami Hostýnských vrchů

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace