Východočeská konurbace

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

lupa

Tentokrát potěšíme všechny milovníky Českých drah (a že jich není málo...)-vydáme se totiž do východních Čech,do bývalého okresního města Ústí nad Orlicí,odkud nás čeká zajímavý výlet do města s největším seřazovacím nádražím u nás - České Třebové.

lupa

Nejlepším dopravním prostředkem je opravdu vlak,auto necháme tentokrát doma,čímž (snad) přispějeme v boji s globálním oteplováním a vůbec...Spoje jedou ze směru od Pardubic i Brna každou chvíli,ještě je tady dráha z Letohradu,tažze je z čeho vybírat.Je lepší,koupit si zpáteční jízdenku - buď do Ústi či do České Třebové (záleží,odkud se budete vracet).

Výlet je možno absolvovat i opačným směrem!

Za čím jedeme?

lupa

Jakmile přijedeme do Ústí nad Orlicí (zajímavý německý ekvivalent-Wildenschwert- něco jako divoký meč),tedy první z obou konurbací (souměstí-spojení několika měst souvislou zastavěnou plochou),dáme se po červené turistické značce až na náměstí,nesoucí jméno Mírové.

lupa

Na něm najdeme sloup se sochou panny Marie a radnici s TIC (turistické inf. centrum),kde mají jak pohledy,tak i turistické známky (788-Ústí nad Orlicí).POZOR! O svátcích a nedělích zavřeno!V tyto dny totiž turisté města nenavštěvují,mají moc práce doma a nemůžou si jen tak jezdit po výletech!

lupa

O kousek dál vidíme dominantu města- kostel Nanebevzetí panny Marie.Městské museum sídlí v nádherně rekontruované secesní Hernychově vile (východně od náměstí,po žluté TZ,nedaleko kruhového objezdu)- o víkendech a svátcích otevřeno od 13.30 do 17.00.

Po prohlídce města se dáme po zelené TZ,jež nás vede svahem podél křížové cesty až na vrchol Andrlova chlumu (559 m),kde se můžeme občerstvit v chatě KČT,koupit známku č.348 a poté vystoupat na ocelovou rozhlednu-doporučuji s pěti rumy v žaludku,mohutnou akrofobií (strach z výšek) a při listopadové mlze!

Pokračujeme lesem stále po zelené až za Kozlovec-zde možno sestoupit po žluté TZ do stanice Dlouhá Třebová (v případě akutní nevolnosti,ztráty motivace a pod.).Tvrďáci jdou ale dál po zelence až do obce Přívrat (hezká boří muka na konci dědiny po levé straně,turistická odpočívka tamtéž).

Poté stále lesem dál,na rozcestí "Na Šklíbandě" možno sejít několik set metrů doleva k poutnímu místu "Hory".Zpět buď po stejné cestě nebo po modré.Obě nás zavedou na Kozlovský vrch (601m),který se dosti podobá Andrláku-je zde také domek s občerstvením a o kus níž rozhledna.Chata to ale není ledasjaká,nýbrž chata Maxe Švabinského (ten už tam ale nebydlí) s museem.Zde také turistická známka č. 533.

Odtud už jdeme po červené TZ až do České Třebové (Böhmisch Trübau),projdeme krásným parkem Javorka a kolem nádraží (t.č. se rekonstruuje) na náměstí (radnice,mariánský sloup z r. 1706,TIC se službami a otevírací dobou podobného ražení jako v Ústí).Turistická známka č. 740.

Zásadní památkou je rotunda sv. Kateřiny,kam dojdeme také po červené TZ.Jde o románskou sakrální stavbu z 1. pol. 13.stol,k níž patří přilehlý hřbitov (staré náhrobky).

Za zmínku stojí i kostel sv. Jakuba nedaleko náměstí a městské museum (Klácelova 80).

Výlet můžeme zakončit buď v některé z restaurací v centru města nebo stylově v čekárně nádraží.

Poznámka: fotografie viz stejnojmenná fotogalerie.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnosti občerstvení jsou nepřeberné (Ústí nad Orlicí,chata KČT na Andrlově chlumu,chata Maxe Švabinského,Česká Třebová...),ubytování taktéž.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obě města jsou zajímavá,nejvíce bych- kromě tradičních pamětihodností- vyzdvihl Hernychovu vilu v Ústí a park Javorka v Třebové.

Negativním poznatkem jsou otevírací doby v TIC,což ale v ČR není žádnou vyjímkou.Jen jsem zvědav,kdy se stav změní k lepšímu...

Ostatní informace

Museum Hernychova vila: Út-Pá 9-17,víkendy a svátky 13.30-17.Vstupné 30,resp. 15 Kč.

Chata Maxe Švabinského: květen-září 10-22 (přibližně),říjen-duben (Po zavřeno,jinak jako v sezóně)

Městské museum Česká Třebová: Po 8-11,12-17 a Pá 8-11,12-14.Vstupné 30,resp. 20 Kč.

Rotunda sv. Kateřiny: červenec a srpen denně mimo Po 8-12,13-17. Vstupné 30,resp. 20 Kč.

Na výlet vlakem

Cesta vlakem možná ze směru od Brna,Pardubic či Letohradu.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
putování (3-7 dnů)
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Východočeská konurbace

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace