Východní Krušnohoří

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Vzorkovna Český porcelán Dubí a.s.
Vzorkovna Český porcelán Dubí a.s.
lupa

Východní Krušnohoří je z geografického hlediska poměrně „kompaktní“ celek (pokud vezmeme jako jeho centrum město Dubí a na sever, východ i západ si odměříme cca 15 km – vymezíme si zhruba celou jeho rozlohu. Z Prahy je to do Dubí cca 110 km.

Za čím jedeme?

Dubí

Kostel Panny Marie v Dubí
Kostel Panny Marie v Dubí
lupa

Veřejných domů tu už moc nenajdeme (dle místních se jejich počet snížil z cca 40 na současné 2). Najdeme zde ale unikátní Kostel Panny Marie. Jeho unikátnost spočívá v tom, že jde o kopii benátského kostela a je postaven z dovezeného italského bílého a červeného mramoru. Kostel byl vysvěcen v roce 1906. Že šlo o stavbu velice nákladnou dokladuje i to, že plánovaný klášter v jeho sousedství už z finančních důvodů postaven nebyl. Ještě před stavbou kostela byly v Dubí založeny v roce 1879 Tereziny lázně, které jsou v provozu i v současnosti.

Prohlídková štola Starý Martin
Prohlídková štola Starý Martin
lupa

Dalším turistickým lákadlem, které nám Dubí může nabídnout je místní porcelánka, ve které se vyrábí porcelán se slavným dekorem „Cibulák“. Ve vzorkovně porcelánky si můžete prohlédnout a zakoupit celý vyráběný sortiment. Zajímavostí je, že většina produkce v současnosti směřuje na trhy do Japonska a Koreje.

Krupka

Prohlídková štola Starý Martin
Prohlídková štola Starý Martin
lupa

V Krupce stojí určitě za návštěvu místní hrad, někdy pro něj bývá používán název Rosenburg. Je tu restaurace, ale hlavně je odtud nádherný výhled na nejstarší část města a dále pak dolů na Teplice.

Komáří vížka
Komáří vížka
lupa

Východní Krušnohoří je historicky nerozlučně spojeno s hornictvím. Těžilo se tu hlavně stříbro, cín, olovo ale i další rudy. O tom, jak vypadal život horníků se můžeme dozvědět více například v prohlídkové štole Starý Martin v Krupce. Po nafasování ochranné přilby (bez ní by nejeden návštěvník štoly odcházel s krvavým zraněním na hlavě) si prohlédneme 1 km dlouhou trasu důlním dílem, s ukázkami rudné žíly, pseudokrasové výzdoby a dozvíme se spoustu zajímavých informací o dobývaní rud od pana průvodce.

Bazén lázně Altenberg
Bazén lázně Altenberg
lupa

A pokud by se někdo necítil dobře pod zemí, může vyrazit na jednu z nejdelších lanovek ve střední Evropě – lanovku z Krupky na Komáří vížku. Tato lanovka má délku 2348 metrů a během cca 15 minut jízdy překonává převýšení 482 metrů. Pokud je dobrá viditelnost, je z Komáří vížky nádherný rozhled – ale protože jsme v horách, tak při naší návštěvě zrovna optimální pozorovací podmínky nepanovaly.

Altenberg

Lázně Altenberg
Lázně Altenberg
lupa

Pokud budete unaveni můžete vyrazit z Dubí, přes Cínovec kousek za hranice do městečka Altenberg, kde byly vybudovány lázně se zaměřením na léčbu pohybového ústrojí. Pro své hosty, ale i běžné návštěvníky nabízejí možnost využití pěkného bazénu včetně různých vířivek. Pro unaveného turistu ideální relaxace.

Moldavská dráha – fungující kulturní památka

Vodní nádrž Fláje
Vodní nádrž Fláje
lupa

- byla dokončena v roce 1884. Původně spojovala Prahu s Moldavou a dále pak byla napojena do Saska. Vzhledem k náročnosti horského terénu jde bezpochyby o úžasnou památku. Po válce byla využívána při budování vodní nádrže Fláje. Pro milovníky romantiky a železniční dopravy je tu tedy možnost využít tuto trať pro příjemný výlet krásnou přírodou.

Vodní nádrž Fláje

Vodní nádrž Fláje
Vodní nádrž Fláje
lupa

- byla vybudována v letech 1951 – 1963 a má rozlohu 153 ha. Zvláštností je dutá hráz. Dříve se prý uvažovalo i o jejím druhotném využití pro dozrávání ovoce, ale po ne zrovna dobrých výsledcích z tohoto záměru sešlo. Vodní plocha přírodní panorama vždy oživí a je tomu tak i v případě nádrže Fláje. Cesta po náhorní plošině Krušných hor k tomuto vodnímu dílu je lemována rašeliništi a místy, kde nová výsadba nahradila dřívější zdevastované porosty. Můžeme tak vidět například kanadský smrk, který se měl stát „spásou“ zdejších lesů. A i když ne všude je stav porostu ideální, je to tu pěkné. Po depresivních pahýlech stromů z mých představ tu není ani památky – naopak, vládne tu zeleň, resp. krásné barvy podzimu. To pro mne bylo asi nejhřejivější zjištění a zážitek z celé cesty!

Osek

lupa

Při cestě z Flájské nádrže do Oseka projíždíme krásnou častí Krušných hor, která je zalesněna především buky a duby. A podzim je pro návštěvu tohoto místa asi tím nejvhodnějším obdobím, protože tu nádheru, kterou podzim s listy dokáže udělat nejde snad ani popsat. Pestře zbarvené listí kombinované s úžasnou vyhlídkou na osecký klášter a České středohoří v pozadí – prostě paráda, to se musí vidět!!! Snad právě pro ten krásný výhled zde byl také postaven (1241 - 1250) nejstarší a největší gotický hrad Podkrušnohoří hrad Rýzmburk. Bohužel se z tohoto hradu do současnosti dochovalo málo, ale do konce listopadu 2010 v oseckém klášteře probíhá výstava věnovaná historii tohoto hradu. Součástí výstavy je i model hradu, zachycující hrad v dobách jeho největší slávy.

Klášter Osek
Klášter Osek
lupa

Osecký klášter je po právu nazýván perlou Krušných hor. Byl založen koncem 12. století a udělal na mne obrovský dojem. Nejsem věřící, proto u církevních památek obdivuji většinou architektonickou, materiální případně technickou stránku. A ve všech těchto oblastech lze klášter ocenit pouze superlativy – uvidíte sami. Jako technickou zajímavost si určitě nenechte ujít kamenný otočný pulpit (takový stojánek na knihy) v kapitulní síni, který údajně pochází ze 12. století a naprosto bezhlučně, lehce a bezúdržbově funguje i dnes.

Klášter Osek
Klášter Osek
lupa

Co dodat – současné Východní Krušnohoří určitě mohu doporučit k návštěvě. Hlavně těm kteří ho mají v paměti negativně zafixované. Pro mne byla návštěva tohoto kraje příjemným překvapením a připomenutím pořekadla: Časy se mění…

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Stravovacích i ubytovacích kapacit je v okolí dost, záleží na osobních preferencích. Případně lze využít i zázemí v podobě nedalekých Teplic.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klášter v Oseku, okolní bukové porosty a hlavně žádné totálně zdevastované lesy!!!

Ostatní informace

Pár odkazů na výše uvedená místa:

http://www.mesto-dubi.cz/turista

http://www.mukrupka.cz/index.php?pg=pamatky-a-zajimavosti

http://moldavskadraha.cz/

http://www.osek.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=11298&id=2378&p1=1391Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dubí
(vzdálenost od místa: 2.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Východní Krušnohoří

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace