Východ slunce na Sněžce

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

lupa

Začátkem září ve velmi brzkých ranních hodinách naše partička vyráží vozem z Pardubic vstříc nočnímu dobrodružství do Krkonoš ( HK - Jaroměř - Dvůr - Trutnov - Svoboda - Horní Maršov a před Pecí odbočka na Pomezky). Auto parkujeme na parkovišti před infocentrem.

Za čím jedeme?

lupa

Naším cílem je stihnout východ Slunce na vrcholu Sněžky. Ve tři hodiny jsme připraveni a můžeme vyrazit. Nezbytné vybavení: čelovky, termoska s grogem, placatka s borovičkou, dobrá snídaně. Z Pomezek jdeme po žluté chvíli mezi chatami, později se napojíme na asfaltku, která vede až k Jelence a těžce do kopce. Jelikož na horách nevíme dne ani hodiny, všichni jsme nabalení a postupně odhazujeme vrstvy. Tady dole je i ve tří v noci dost teplo. U Jelenky je povinná občerstvovací pauza, počasí se nám vydařilo - nebe samá hvězda. Od Jelenky jdeme po červené, sice čelovky svítí parádně, ale traverz (zelená) jsme pro jistotu zvolili až pro zpáteční cestu. Vyškrábat se na Svorovou horu a pak už je to pohoda až ke Sněžce. Při úpatí Sněžky už začínají ranní červánky. Přidáváme raději do kroku ať nepřijdeme o to hlavní. Ale byla to zbytečná starost. Na vrcholu ještě půl hodiny čekáme než se sluníčko ukáže (cca v půl sedmé). Teď se nám čepice a kapuce hodí - nepříjemný vítr. Jakmile slunce vyjde, je to hned příjemnější. Balíme foťáky a vydáváme se zpět. Pod Sněžkou (u dřevěného zábradlí u výhledu) je odbočka vpravo, skrz kleč se dojde na zelenou značku alá traverz. Po něm doprava bychom se dostali pod lanovku, my jdeme doleva směr Jelenka. Je to příjemnější cesta po vrstevnici. Ale není tak široká, vede po suti, a přes kořeny, proto jsme tudy v noci raději nešli. U Jelenky obsadíme stůl a vydatně snídáme zásoby. Na Pomezky se můžeme dostat kromě žluté (po které jsme přišli v noci) i po červené. Tentokrát nejsme správní turisti (pokud to jde nechodit dvakrát stejnou cestou) a volíme tedy zase žlutou. Za odměnu se ještě stavíme na polévku a nezbývá než se dokodrcat autem domů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Povýstupová polévka v penzionu Hořec hned naproti infocentru. I když jsme tam byli dost brzo, pan vrchní nás velmi ochotně nechal objednat i tu polévku.

Pohled do Polska (pod Sněžkou)
Pohled do Polska (pod Sněžkou)
lupa

Jinak je na Pomezní boudách spousta restaruací. Doporučuji penzion Lesní zátiší, dobře vaří a ceny nejsou s "vysokohorskou přirážkou" :) Po tomhle výstupu byl ale problém, že jsme byli hladoví hodně brzo a otázkou je kolik restaurací má otevřeno už cca kolem desáté.

Ubytovat se dá tamtéž, případně na Jelence.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozjezd
Rozjezd
lupa

Noční turistika je skvělá - samozřejmě ne na okukování podél cest Smile Ale putování za východem slunce stojí za to. Krásně nám vyšlo počasí. V noci hvězdy a při východu slunce ani jeden mráček, žádná mlha. Bylo to nejhezčí počasí co jsem na Sněžce zažila. Nahoře nás překvapila spousta ostatních turistů. Někteří vypadali že tam chodí každý den (fotografové). Také nocležníci tam byli. Zabalení ve spacácích na lavičce u poštovny. Navíc jsme si nahoru vynesli i malý bubínek tak jsme si i zahráli k tomu východu.

Tato trasa není nijak náročná. I nejpomalejší to zvládnou (v případě východu slunce je třeba si to ale dobře rozvrhnou a dát si radši nějakou tu rezervu). Celkem je to cca 16km.

Ostatní informace

Parkovné na Pomezkách (plac vedle infocentra) - 50 Kč za den (v noci totálně prázdné).Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Svoboda nad Úpou
(vzdálenost od místa: 13.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Východ slunce na Sněžce

Parádní zážitek
06.01.2012 23:17

Stejnou trasu jsem s partou absolvoval před Silvestrem 2010. Parádní, i když mrazivý zážitek. A také bylo téměř "vyprodáno" :)

Re: Parádní zážitek
06.01.2012 23:21

Kamarádi si užili prosincový západ slunce - zpátky doklouzali zadku wink

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace