Vřetenový vinařský lis z roku 1851

Tipy na výlet, Lednicko - Valtický areál
Foto: www.vinazmoravy.cz
Foto: www.vinazmoravy.cz
lupa

S trochou nadsázky lze tvrdit, že bránu do pověstného Pavlova směrem z Mikulova tvoří vřetenový vinařský lis z roku 1851, který jako by napovídal všem projíždějícím a kolemjdoucím o největší chloubě města - vinařském řemeslu.

Foto: www.vinazmoravy.cz
Foto: www.vinazmoravy.cz
lupa

Lis se nachází 100 m od začátku obce Pavlov v ulici Gajdošové. Je vřetenového typu s jedním šroubem, tudíž je typický pro moravskou vinařskou oblast. Skládá se ze dvou silných sloupů zvaných klanice, které jsou postaveny kolmo a udávají výšku celého lisu. Do klanic jsou zapuštěny tři silné klády, jedna nahoře, dvě dole. Horní trám se nazývá hinšt a ty dolní trámy, vytvářející rám lisu, se nazývají klada. V horní kládě je vydlabán otvor se závity, jimiž dříve procházel silný šroub o průměru 28 cm, který byl na konci zakončen hlavou. Lis má otvor pro odtékání vylisované šťávy a také dřevěný koš na ukládání hroznů. Lis byl zrekonstruován v roce 2004 a to díky přispěním obce Pavlov a místních vinařů.

Vydáte-li se do Pavlova za poznáváním jeho krás a znamenité chuti vína, tak zajímavost, jakou je vřetenový vinařský lis, vnese do vašeho výletu příjemný závan historie.

Více o vinařských zajímavostech na www.vinazmoravy.cz.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šakvice
(vzdálenost od místa: 4.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vřetenový vinařský lis z roku 1851

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace