Vrchlabí - prohlídky městských památek s průvodcem

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

Vrchlabí - radnice
Vrchlabí - radnice
lupa

O letošních prázdninách při naší dovolené v Krkonoších jsme využili nabídky Regionálního turistického centra ve Vrchlabí a navštívili jsme nejkrásnější památky tohoto města, které jsou během roku běžně nepřístupné.

Za čím jedeme?

Vrchlabí - průčelí klášterního kostela Sv. Augustina
Vrchlabí - průčelí klášterního kostela Sv. Augustina
lupa

Do Vrchlabí jsme přijeli autobusem z Pece pod Sněžkou, prohlídka v ceně 40 korun za osobu a trvající zhruba 90 minut začíná na náměstí z budovy RTIC a pokračuje dále do kostela Sv. Vavřince. Zde jsme si prohlédli kromě interiéru také klenbu shora, věž a zvony. Prohlídka dále pokračuje do klášterního kostela Sv. Augustina. Tento kostel v současné době patří městu a je využíván jako koncertní síň a částečně také jako muzeum. Další důležitou památkou je zámecká kaple Černínů-Morzinů, kterou dnes vlastní církev československá husitská. Zde jsme také navštívili podzemní hrobku, ve které se již nacházejí pouze 4 rakve s ostatky. Poslední památkou je nádherný zámek, který je dnes sídlem městského úřadu a pro návštěvníky je běžně volný přístup pouze do vstupní haly, kde se nacházejí obrazy posledních ulovených krkonošských medvědů. My jsme zde navíc navštívili dvě zasedací síně, v jedné z nich se nachází původní historická knihovna, ve druhé zase nádherná fajánsová kachlová kamna.

Vrchlabí - zámecká kaple Černínů-Morzinů
Vrchlabí - zámecká kaple Černínů-Morzinů
lupa

A ještě krátce z historie města Vrchlabí: vznik první osady s názvem Wrchlab dokládá pramen z roku 1359, povýšena na město byla v roce 1533 za přispění Kryštofa Gendorfa z Gendorfu, královského rady a důlního odborníka. Kromě zpracovávání železa vzniká ve městě roku 1590 cech tkalcovský a rozvíjí se i přadlářství a tkaní lněných látek. Krkonošské látky se vyvážely do Itálie, Španělska, do severní Afriky, Orientu. Roku 1624 město koupil Albrecht z Valdštejna a po jeho smrti získal Vrchlabí darem od císaře Rudolf z Morzinu. Poté nastala násilná rekatolizace obyvatelstva. V roce 1737 byla postavena nová radnice (v ní se nachází RTIC), Morzinové drží město do roku 1881, poté přechází vlastnictví na rod Černín-Morzin. V roce 1938 po mnichovském diktátu se Vrchlabsko stalo součástí Velkoněmecké říše, Černínové- Morzinové prodávají svůj majetek Německu. Po válce byly jejich nemovitosti podle Benešových dekretů vyvlastněny.

Vrchlabí - zámek, pohled ze zahrady
Vrchlabí - zámek, pohled ze zahrady
lupa

Po prohlídce jsme dále pokračovali autobusem do Špinlerova Mlýna a poté pěšky po zelené turistické značce přes chatu Výrovka do Pece pod Sněžkou. Cesta je sice náročnější, ale vynahradí to nádherné výhledy na krkonošské svahy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ubytovaní jsme byli ve Velké Úpě na Janových boudách, oběd i jakékoliv občerstvení doporučuji na chatě Výrovka, výborné jídlo, přijatelné ceny a velice rychlá obsluha.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Všem doporučuji využít této mimořádné nabídky k prohlídce vrchlabských památek, nadchne nejen dospělé ale i děti.

Ostatní informace

Vrchlabí - průčelí zámku
Vrchlabí - průčelí zámku
lupa

Komentované prohlídky vrchlabských památek s průvodcem se konají pouze v době letních prázdnin každé pondělí v následujících časech: 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00. Velikost skupiny je 2 - 20 osob.

Cena za prohlídku městských památek pro jednu osobu, jak je již výše uvedeno, je 40 korun.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrchlabí
(vzdálenost od místa: 1.66 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vrchlabí - prohlídky městských památek s průvodcem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace