Vozka – Fuhrmannstein

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Skály Vozka
Skály Vozka
lupa

Nejjednodušší výstup na Vozku je nejspíš lanovkou od Ramzové na Šerák, přes Keprník a Trojmezí, o něco náročnější (převýšení) je z Červenohorského sedla přes Vřesovku. Náročnými pak jsou již výstupy z údolí buď od Koutů po žluté značce na Sedlo pod Vřesovkou, případně z druhé strany od Branné kde si můžeme vybrat dvě značky, zelenou přes Josefovou a Hučavu, nebo žlutou z Banjaluky na Volskou louku. Obě trasy jsou zhruba stejně dlouhé.

Za čím jedeme?

Vůz a potah
Vůz a potah
lupa

Jak praví řada průvodců, skála je opředena řadou pověstí. V podstatě jsem se dopátral jen variaci jedné. Někdy na konci zimy vyslal nějaký šlechtic svého sluhu s vozem naloženým chlebem na sever, pomoci v nedostatku tamějším obyvatelům. Ve slotě špatného počasí pozdní zimy se vůz bořil do bahna a sněhu, což milého formana vyvedlo z míry. Prý se mu zjevil čert a radil mu, ať pod kola pokládá pecny chleba a lépe se mu pojede. To se skutečně stalo, nicméně vzápětí se spustila prudká bouře, po níž se v místech, kde vůz z koňmi stál objevila skála. Tak vozka zkameněl. Podle některých ho zaklel sám vládce hor Praděd, v tom se různé verze rozcházejí, ale jádro příběhu je stejné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

V okolí Vozky žádná hospoda není, nejbližší je chata na Šeráku, Červenohorské sedlo na opačné straně je asi o kilometr dál. Výstupy z údolí mají všechny kolem 10km, je proto dobré mít nějakou svačinu sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Vrcholová skaliska na vrcholu hory vysoké 1377 jsou po Petrových kamenech patrně nejznámější vrcholovou skálou v Jeseníkách. Oproti vlastně malé skále, kterou Petrovy kameny jsou, je Vozka daleko větší. Dá se říci, že už je to taková skalní vesnice. Spolu s okolními horami Šerákem a Keprníkem je pozůstatkem denundační plošiny terciérního stáří. Horniny jsou tvořeny převážně pararulami, kvarcity, erlány, migmatity. Obalem jsou pak horniny devonského stáří, v tomto případě rula a svor. Právě tyto horniny pak tvoří vrcholová skaliska na Vozkovi. Skály a skalky jsou rozesety v poměrně širokém kruhu kolem vrcholu, hlavní skalní hřeben dosahuje délky několika desítek metrů, nejvyšší skála je asi 7m vysoká. Ze skal nad hranicí lesa je ideální kruhový rozhled. V okolí vrcholu je již vyvinuté skromné alpinské pásmo, ovšem to je dosti omezené, přece jen nadmořská výška není ještě tak velká. Vozka je součástí NPR Šerák-Keprník, nejstarší rezervace Jeseníků. Část území vyhlásili chráněným tehdejší majitelé Liechtenštejnové již v r. 1903.

Ostatní informace

Skalek je v okolí více
Skalek je v okolí více
lupa

Přestože je Vozka mimo trasu hlavní hřebenovky, je škoda ho minout, od Trojmezí je to 1,5km, od sedla pod Vřesovkou asi 2km. Na Vozku to stojí za to i v zimě, odbočka z Trojmezí je nejlepší i k příjezdu i knávratu na hřebenovku. Z Vozky se sjíždí většinou do Branné, první kilometr je poněkud krkolomný, dále do Branné je už pěkný sjezd po žluté značce, zelená je nevhodná.Další informace

Hodnocení:
3465. místo
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostružná
(vzdálenost od místa: 5.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vozka – Fuhrmannstein

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace