Vodopád Jedlová, Jizera, Polední kameny

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

lupa

Jdeme za podzimním sluníčkem, protože u nás v údolí nám inverze nadělila mlhu. Svezeme se vlakem přes Tanvald a Smržovku do Josefova dolu a zpět pak přes Liberec a Turnov.
Celá trasa je dlouhá asi 16km

Za čím jedeme?

lupa

Z Josefova dolu se vydáme po modré značce vzhůru romantickým kamenitým Jedlovým dolem, podél říčky Jedlová až k vodopádu na jejím toku. Pokračujeme lesní cestou na rozcestí Pod Čihadlem a poté spolu s červenou na horskou chatu Knajpa. Tady nás čeká občerstvení a turistické známky a vizitky.
Stále po modré přes Klečové louky dojdeme k odbočce na vrchol Jizery, druhé nejvyšší hory Jizerek. Jizera je součástí hejnického hřebene a její z daleka viditelné vrcholové skalisko je opatřeno upravenou vyhlídkou, z níž je nádherný kruhový rozhled na Smrk, Bukovec, Černou a Smědavskou horu, přehradu Souš, rašeliniště klečových luk. Okolní stráně jsou však z velké části již bez lesního porostu a pohlédneme-li k severozápadu, uvidíme v oparu hlavní původce tohoto stavu - rozsáhlé pánve hnědouhlených dolů na německo-polské hranici a tepelné elektrárny. Je-li však jasné počasí, spatříme vrcholky sousedních Krkonoš, nad Libercem se tyčící Ještěd či třeba Trosky v Českém ráji.
Sejdeme zpět na modrou značku a za mostkem na Pavlině louce pokračujeme opět po žluté vzhůru až k impozantním Poledním kamenům, odkud je také krásný výhled.
Žlutá nás provede mezi skalami na Frýdlantské cimbuří, kde je další vyhlídka s křížem, výstup je trošku krkolomný, doporučuji jen odvážlivcům bez závratě, což já nejsem :)
Stále po žluté sestoupíme na zelenou značku, která nás povede stále dolů, zpočátku velmi kamenitou, později upravenou a pohodlnou cestou nad Černým potokem s romantickými partiemi až na nádraží Bílý Potok, případně do Hejnic. Cestou nepřehlédněte odbočku na vyhlídku Hajný kostel a k vodopádu na Černém potoce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Horská stanice Knajpa - kiosek stojí na křižovatce turistických cest na úpatí hory Jizery u rezervace Klečové louky. Německé jméno křižovatka dostala podle bývalé dřevorubecké chaty. Z vrcholových rašelinišť Na Knajpě odtékají vody do čtyř stran a dvou moří.

Nabízí ale jen něco k pití, drahou klobásku a turistické známky a vizitky. Svačinu si proto raději vezměte na cestu s sebou.

Období: leden - prosinec

pondělí - neděle 11:00 - 19:00

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná příroda Jizerek, vodopády, výhledy

Ostatní informace

Horská stanice Knajpa -

Období: leden - prosinec

pondělí - neděle 11:00 - 19:00Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hejnice
(vzdálenost od místa: 1.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vodopád Jedlová, Jizera, Polední kameny

26.10.2012 19:55

Jizerky jsou nádherné. Budu tam muset zase zajet. Ale kde brát čas, když je tolik pěkných míst.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace