Vlčí rokle, Grybla - Hornopožárecký les

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Jedeme na výlet Hornopožáreckými lesy. Půjdeme Vlčí roklí, přes vyhlídku na Panské skále, rezervací Grybla , přes Dolní Požáry a do Týnce nad Sázavou. Jeli jsme vlakem, na nás poměrně brzy (7:30) do Čerčan, s přestupem na lokálku do Prosečnice. Lokálka z Čerčan už ale byla nacpaná k prasknutí, protože se konal "Tankový den" v nedalekých Lešanech. Všichni vystoupili v Týnci, takže do Prosečnice jsme se už vezli sami.

Za čím jedeme?

lupa

V Prosečnici jsme nastudovali mapu, abychom se rozhodli , kudy a kam dneska půjdeme. Vybrali jsme trasu k Horním Požárům po žluté a udělali jsme dobře !! Kousek pod nádražím jsme se cestou kolem rybníka napojili na žlutou, která nás navedla pod viadukt a pak už do lesa, kolem odpočívadla u jezírka, kde můžete před výstupem nabrat síly. Minuli jsme starou vodárnu, na jejíž střeše vyrostl smrk . No a pak to přišlo ! Vlčí rokle nás naprosto ohromila. Obrovské kamenné moře a balvany pokryté mechem jako by sem vůbec nepatřily. Mezi balvany jsou vrostlé buky, pod kameny teče - je slyšet potok :) . Působí to tu hrozně divoce. Cestička vede po levé straně . Stoupá strmě do kopce a občas je přehrazena vylomenými buky.Ty zde v okolí většinou rostou spolu s duby, javory a jinými listnáči. Na informačních tabulkách se můžete dočíst, co v okolí dalšího roste, a žije. Říkali jsme si, že sem zajdeme na podzim, až se les pěkně vybarví. To bude teprve nádhera ! Žlutá nás dovedla k Loveckému zámečku Horní Požáry . Odtud nás čekala cesta po modré na vyhlídku Panská skála. Na kopci je vyhlídka značena červeně - trojúhelník v bílém poli. Díky vzrostlým stromům si výhledy moc neužijete, ale na podzim či v zimě to možná bude lepší - až listí opadá. I tak je tu hezky. Na odpočívadle jsme posvačili a na cedulce si přečetli informace o rezervaci Grybla a vydali se zpět na modrou k rozcestí Panská skála. Dál jsme pokračovali cestou po modré na rozcestí Dolní Požáry. Sem už jsme jen klesali. Našli jsme i nějaké houby. Lišky, hříbek, babky a bedlu. Na pasece nás uvítala do daleka zářící zatoulaná slunečnice :) Cesty lemují zralé ostružiny, takže lesní paráda...Smile Přeběhli jsme silnici, minuli kravičky v ohradě a stoupáčkem se dostali na rozcestí v Dolních Požárech. Odtud je odbočka ke Zbořenému Kostelci - po červené 0,5 km. Výstup na "Zbořeňák" stojí za to. Ze zříceniny hradu jsou krásné výhledy do údolí Sázavy. Člověk tu rád spočine. Pod zříceninou je v sezoně otevřené občerstvení u vodáckého tábořiště hned u řeky.

No a po prohlídce jsou dvě možnosti. Buď se vydat po červené Posázavskou cestou přes Ledce, Nespeky do Pyšel - vlaková zastávka. Tato trasa je velmi pohodová, většinou po rovince - kopíruje částečně Sázavu proti proudu. Nebo jít zpět po červené na rozcestí Dolní Požáry a pak pokračovat po modré do Týnce nad Sázavou. Cesta je příjemná, nenáročná. Dá se také od Zbořeňáku po silnici, ale ta je poměrně frekventovaná - lesem je to lepší. wink My pro dnešní výlet zvolili Týnec po modré. Došli jsme na nádraží kolem třetí hodiny. Dali jsme si pozdní oběd v hospodě U Vrtišků a šli na vlak do Čerčan, odkud pak na přestup do Prahy . Na nádraží v Čerčanech nás potěšila nečekaně projíždějící stará lokomotiva. Zkrátili si pak čekání na vlak prohlédnutím galerie v podchodu, kde jsou obrázky kreslené dětmi z místní školy. Všechny jsou dobré, ale nejvíce se nám přeci jen líbil obrázek "Pán, kterému ujíždí vlak :)."
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Napojili jsme se v hospodě v Prosečnici - penzion hned na za hranicí Prosečnice. Obsloužili nás i když ještě neblyo otevřeno. Vaří tu - co jsme koukali tak ceny jsou dobré. Pak oběd v Restauraci u Vrtišků v Týnci nad Sázavou . Klasika a ceny také hodně dobré. Zvolili jsme druhou stranu Týnce, směrem od řeky, protože tady jsou hospody nacpané vodáky. Vrtiškovi najdete po silnici směr Lešany a odbočte do sídlište. Kolem pizzerie... Jinak z vlastních zásob .

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Procházka je to středně náročná. Určitě ne na kočárek !! Nadchlo nás kamenné moře ve Vlčí rokli, to jednoznačne ! Samozřejmě Zbořený Kostelec a výhled na řeku a okolí. Listnaté Hornopožárecké lesy...prostě paráda !! Moc hezký výlet . Opravdu doporučuji. Myslím, že v každém ročním období to bude stát za to !

Ostatní informace

Vstupy jsme žádné neplatili. Na nádraží v Týnci nad Sázavou se dají koupit pohledy s vlaky, turistická známka, magnetky. Hospoda na nádraží v Prosečnici má otevřeno o víkendu od 11:00 ve všední den od 18:00.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Prosečnice
(vzdálenost od místa: 2.33 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vlčí rokle, Grybla - Hornopožárecký les

Doplnění
02.09.2015 22:50

Péťa K.
Díky za pěkný tip na výlet. Doplňuji, že je nově zbudovaná lávka pro pěší od hradu Zbořený Kostelec přes Sázavu do obce Zbořený Kostelec. Takže komu se nechce škrábat zpět do kopce na modrou tur.značku, může to vzít do Týnce Kostelcem, kolem Jawy.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace