Visalaje - Bílý kříž

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Visalaje horská chata Visalaje
Visalaje horská chata Visalaje
lupa

Tentokrát jedeme autem z Orlové přes Havířov, kolem Žermanické přehrady na Visalaje, kde zaparkujeme na hlídaném a placeném parkovišti. V blízkosti je hotel Visalaje a chata Visalaje, kde se jako obvykle stavíme na kávu.

Za čím jedeme?

Visalaje horský hotel Visalaje
Visalaje horský hotel Visalaje
lupa

Vyrazili jsme celkem brzo ráno a chceme si udělat výlet hlavně na Bílý kříž. Z Visalají jdeme nejprve kolem meteostanice a experimentálního ekologického pracoviště. Z vitrín zmizely popisky k tomuto místu, nevím jestli to zničili vandalové nebo je Lesy budou obnovovat. Byly tam informace o složení porostu v Beskydech, vliv imisí na stromy apod. Zde si uděláme krátkou přestávku, pak pokračujeme kolem opravdu bílého kříže až k chatě Súlov. Cestou míjíme dřevěné sochy, které jsou zde nové, dřevěnou zvonici a jdeme ke kapličce, která se nachází na Slovensku. V kapličce v padesátých letech sloužil prý několiJe mší Karol Wojtyla, pozdější papež. Je tam i slovenský horský hotel Kysuca, dříve Baron. Všude zde vedou cyklostezky a turistické cesty na všechny strany. Jelikož je nádherný, slunečný den, rozhodujeme se strávit Na Horách celý den a pokračovat ke Švarné Hance. Zde si kupuji samolepku dřevěného kostelíku na Gruni. Někdo sbírá turistické známky, ale nyní se objevily samolepky a magnetky. Také si kupuji kovový štítek na hůl, i když používám hole trekinkové a na ty už štítek nepřipevním. Štítky se ale dají hezky přišít na batoh. Na všech vzpomenutých místech si dávám do vandrovní knížky turistická razítka (dokonce i na parkovišti). Zpět ze Švarné Hanky na Visalaje jdeme ale jinou cestou od Smrkoviny, pozorujeme přírodu, posloucháme šumění lesa a zpěv ptáků a sbíráme první zralé borůvky. Zase jeden nádherně prožitý den v přírodě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

kříž na Visalajích
kříž na Visalajích
lupa

Najíst a občerstvit se je možné na hotelu Kysuca, na Súlově, pak na Švarné Hance a pochopitelně při příjezdu nebo odjezdu na chatě Visalaje (zde jsou i ceny přijatelnější). Možností na ubytování je zde také dost, ale ještě nikdy jsme je nevyužili. Proto neznám ani ceny ani úroveň ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bílý kříž experimentální ekolog.pracoviště
Bílý kříž experimentální ekolog.pracoviště
lupa

Nádherný den, slunečno a jasno, viditelnost velmi dobrá, krásný pohled na Lysou horu a od Švarné Hanky jsou dnes opravdu úžasné výhledy nejen na vrcholy Beskyd, ale i na Vsetínské vrchy a Malou Fatru, výborně jsou vidět Malý a Velký Kriváň.

Ostatní informace

Bus z Orlové na Visalaje stojí 60 Kč. Trasou vede naučná stezka, druhá vede povodím MorávkyDalší informace

Hodnocení:
2272. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostravice
(vzdálenost od místa: 11.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Visalaje - Bílý kříž

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace