Vinné trhy Valtice 9.5.2014

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

47. ročník Valtických vinných trhů - Wimbledon mezi výstavami.

Hřeben Pálavy z okna auta
Hřeben Pálavy z okna auta
lupa

Jako každoročně, vyjíždíme za vinařskou turistikou do Valtic. Jistě je název této akce dosti znám. Méně už možná dovětek – Wimbledon mezi výstavami. Ostatně určitě bylo o nich referováno na veřejnosti, neboť tiskové konference a vlastní akce se zúčastnilo 35 zástupců různých médií. Kvůli stále se zhoršujícímu deficitu volného čas, už je to prakticky jedna z mála společných vinařských akcí jedné mé skupiny kamarádů. V dubnu jsme sice absolvovali oblastní košt pálenek, pořádaný Slováckým krúžkem v Brně s folklórnimi tanci a zpěvy v krojích a cimbálkou, na podzim se snad ještě najde chvilka aspoň na jednu jihomoravskou burčákovou slavnost. Jenže Valtice jsou opravdu skutečným vrcholem přehlídky vín. Proto jsme tu i my na dnešním 47. ročníku. Mezi generálními partnery vidíme významná jména jako Vinařský fond, Klasa, Česká pojišťovna, Sika, Gumotex, Jika a další, z mediálních partnerů pak MFDnes, Národní vinařské centrum, ČR Praha a ČR Brno, Deník, Slovácké rádio Dyje, Vinařský obzor a další.

Za čím jedeme?

Vedle Vinařských závodů
Vedle Vinařských závodů
lupa

Krátce po zahájení a proslovech různých osobností proběhlo předání ocenění nejlepším vinařům a seznámení s letošními Championy vín. V bílých vínech to byl Ryzlink vlašský, pozdní sběr 2013, v červených Cabernet Moravia pozdní sběr 2011 a v zahraničních Cabernet Sauvignon 2011 z Argentiny. Mezi akcemi hrála cimbálová skupina Slovácko žíznivé písně. Asi za hodinku pak byla zahájena dražba nejlepších archivních vín – vítězové a Championi posledních ročníků VVT. Výnos z aukce je věnován na charitativní účely. My se samozřejmě s našimi peněženkami takové akce nezúčastňujeme i když letos byly vydražené částky nižší než dříve. Letos činila nejvyšší vydražená cena 9.200,-Kč za Championa z r.2003 Pálavu pozdní sběr, ročník 2002. Přesto stačíme dosti dobrých vzorků ochutnat. Klasicky začínáme u Vlašského ryzlinku a přes Rýnský ryzlink, Veltlínské zelené, Sylvánské zelené, Rulandské bílé , Tramín červ, a další se dostáváme k červeným. Jeden vzorek jsme ochutnali i šumivého. Ledová a slámová jsme tradičně vynechali stejně jako ostatní šumivá. Celkem se nedá ochutnat všech 50 odrůd, ze kterých bylo vystaveno 885 vzorků od 140 vinařských firem. Nejvíce pochopitelně z jižní Moravy, méně z Čech, Slovenska a Rakouska. Dokonce jeden vzorek z Argentiny – Odhadem asi 80% bylo pozdních sběrů, zbytek výběr z hroznů. Kabinetů bylo pár, což svědčí o kvalitě toho, co se tu dá okoštovat. Já osobně jsem si nejvíce pochutnal na červených, mezi kterými bylo nejvíce výběrů z hroznů. Bílá mi zpočátku moc neseděla, což jsem přičítal obrovské porci pečené kachny, kterou jsem spořádal před odjezdem z domu. Červená vína se s ní skvěle vypořádala. Letos byla skvělá. Dobře se ochutnávalo, vzorky nalévaly převážně sličné studentky z valtické Vinařské střední školy. Nálada s dobrými vínky rostla. Ale všechno jednou skončí.

Valtický zámek
Valtický zámek
lupa

Snad budou do příštího ročníku opravy na zámku dokončeny a my se pak opět zúčastníme asi už v nově upravené jízdárně. Věříme, že dnešní účast hejtmana jihomoravského kraje Michala Haška a ministryně Věry Jourové a zejména jejich slavnostní poklep na základní kámen počínajících oprav částí areálu valtického zámku k nim zdárně pomůže.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Samozřejmě jsme se najdeli v areálu Valtického zámku, ale spíš jsme víc pili.

Valtické podzámčí
Valtické podzámčí
lupa

Ubytování je ve Valticích plno. Ale mohu-li doporučit krásné ubytování, hlavně romantické, je zámeček La Veneria s přilehlým vinným sklepem a síní Rytířů vína - www.valtice-zamecke-ubytovani.net Původně sloužil jako sídlo Vrchního lovčího.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Skvělá vína, ze kterých si každý nejen může vybrat svou oblíbenou odrůdu, ale i ochutnat ty, které nezná.

Ostatní informace

Vstupné 60,-Kč, bloček 5,-Kč, sklenička (nepovinná) 40,-Kč, katalog 40,- (nepovinný).Další informace

neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Valtice město
(vzdálenost od místa: 1.05 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vinné trhy Valtice 9.5.2014

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace