Vinařská nej – Největší vesnice vinných sklepů Nechory

Tipy na výlet, Slovácko
Foto: Prušánky - vinice
Foto: Prušánky - vinice
lupa

Víno není jen alkohol. Víno je společenský nápoj. Pokud se o ně zajímáte, vyzkoušejte vinařskou turistiku. Připravili jsme pro vás seriál o vinařských zajímavostech, dáme vám tipy na výlety za vinařskými nej, pozveme vás na tradiční i netradiční vinařské akce a ukážeme vám, že dovolená s vínem a za vínem stojí zato. Seriál připravujeme ve spolupráci se stránkami www.wineofczechrepublic.cz, kde najdete ještě víc užitečných informací a odkazů.

Vinařská nej – Největší vesnice vinných sklepů Nechory

Foto: Nechory - průčelí vinného sklepa
Foto: Nechory - průčelí vinného sklepa
lupa

Zavítáte-li na Podluží, určitě si nechte čas na návštěvu obce Prušánky. Pyšní se zajímavým unikátem – největší vesnicí, tvořenou samými vinnými sklepy. Jde o vesničku Nechory, nacházející se asi 1 km za Prušánkami ve Slovácké vinařské podoblasti.

Foto: Nechory - vesnice vinných sklepů
Foto: Nechory - vesnice vinných sklepů
lupa

Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami. Jsou ojedinělou lidmi vytvořenou lokalitou, kde nikdo nebydlí. Všechna stavení slouží pouze pro jeden účel, a to k výrobě vína a pěstování révy vinné. V dnešní době jsou již tak velké, že se ještě dělí na Horní a Dolní Nechory. Dolní Nechory tvoří onu obdivovanou vinařskou vesničku, zatímco Horní Nechory se rozkládají podél vinohradnické cesty, vedoucí přímo mezi vinohrady.

Foto: Prušánky - vinice
Foto: Prušánky - vinice
lupa

Historie a vznik Nechor je velmi pikantní. Prušánecké vinné stavby ležely nejdříve hned u vesnice při cestě do Čejkovic, kde se nacházel nejbližší kostel. Ale prušánečtí občané, zejména muži, se v nich zastavovali cestou k nedělní bohoslužbě a velká část jich na mši nedorazila. Proto nechali tehdejší majitelé panství sklepy zbourat a vystavět nové v dnešních místech a pro jistotu nařídili postavit kostel přímo v Prušánkách.

Foto: ochutnávky vín v Nechorách
Foto: ochutnávky vín v Nechorách
lupa

V Nechorách se pořádá i mnoho zajímavých kulturních akcí, vinařských i folklórních. Nejbližší jsou třeba otevřené sklepy s názvem K Nechorám do sklepa, které se letos konají 23. června. V dnešní době je v Nechorách více než 450 vinných sklepů a nacházejí se v nich i soukromé zájezdní vinárny nebo penzion a různá ubytování. Přes Nechory vede také vinařská cyklistická stezka. Tipy na ubytování v certifikovaných vinařských zařízeních najdete například na www.vinazmoravy.cz/certifikace.

Zdroj: Foto Lukáš VaculíkDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moravská Nová Ves
(vzdálenost od místa: 5.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Vinařská nej – Největší vesnice vinných sklepů Nechory

16.10.2013 07:57
Nádherné sklípky, začátkem října vřele doporučuji.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace