Větruše

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Z jiného úhlu
Z jiného úhlu
lupa

Všichni jistě znáte kulturní a průmyslové centrum severních Čech-město na soutoku řek Bíliny a Labe,město,jehož střed byl za 2.světové války téměř zničen.....Ano,řeč je o Ústí nad Labem a právě sem se na dnešní malý výlet vydáme....Jako cíl si zvolíme výletní zámeček s rozhlednou Větruše.

Za čím jedeme?

lupa

O Větruši,kterou nepřehlédnete již po výstupu z vlaku či z autobusu v Ústí nad Labem,najdeme zmínku již v Hájkově kronice.Podle legendy zde stál již v roce 826 našeho letopočtu hrádek Vitruš,který později vyhořel.Novodobá historie zámečku ovšem začíná až v roce 1839,kdy byly vytvořeny první plány na výletní zámeček s restaurací,tanečním sálem a pokoji pro hosty.Roku 1847 byla stavba dokončena a od té doby nese vrch název Ferdinandova výšina.Téměř padesát let sloužil objekt svému účelu,koncem 90.let 19.století však již byl tak zchátralý,že bylo nutno přistoupit k rekonstrukci.Té se ujal Spolek pro České Středohoří a v roce 1897 byl Zámeček,jak byla stavba lidem nazývána,slavnostně otevřen.Nechci zde příliš zabíhat do historie,proto přidám již jen nekolik stručných údajů:

1945-objekt konfiskován a předán do národní správy.

1958-majitel:Restaurace a jídelny,přistavěno zadní křídlo.

2000-rozsáhlý požár zničil interiéry Zámečku.

2005-Po rekonstrukci stavba slavnostně předána městu k používání.

2007-Rozsáhlý sesuv uzavřel vyhlídkovou terasu i restauraci.

lupa

Přestože jde o nádherné místo,není ze strany města v současné době vůle restauraci provozovat.Pracuje se na odstranění sesuvu.Vyhlídková věž,nabízející úchvatný pohled na labské údolí,bývá občas otevřena,info na telefonu 475220233.

Větruše (10/2014)
Větruše (10/2014)
lupa

Okolo Větruše vede několik značených turistických cest.Po červené se dá dojít na Milešovku,po zelené pak okolo vodopádu Vrkoč a přes pohádkovou stezku do Dolních Zálezlů,kde lze nastoupit na vlak směr Lovosice a Ústí nad Labem.Takže baťůžky na záda a jdeme.....

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Větruše (10/2014)
Větruše (10/2014)
lupa

Na Větruši se určitě nenajíme ani neubytujeme.V centru města je ubytovacích možností více,mimo jiné hotely Vladimir a Bohemia,kousek od nádraží ještě stojí bývalý Hotel Palace,dnes sloužící jako ubytovna.Z dobrých restaurací doporučím Pizzerii Pampam,kterou najdeme cca 100 metrů od vlakového nádraží,naproti cukrárně Barborka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Větruše (10/2014)
Větruše (10/2014)
lupa

Objekt-nádherný,vyhlídka při dobrém počasí úžasná,vidět je i hrad Střekov,další ústecká dominanta.Navštívit lze dále v Ústí raritu-přírodní zajímavost-Bertino údolí,kterým lze od nádraží ČD projít městem až na Erbenovu vyhlídku.Délka tůry cca 60 minut,trasa vede částečně podél silnice,částečně přírodou,aby se za stálého stoupání vyhoupla za čtvrtí Dobětice na výšinu,kde již stojí rozhledna.

Ostatní informace

Větruše (10/2014)
Větruše (10/2014)
lupa

Výletní zámeček Větruše je vzdálen cca 20 minut od hlavního i západního nádraží ČD,od autobusového nádraží je trasa malinko kratší.Vstup do vyhlídkové věže stál v roce 2007 10 Kč.Další informace

Hodnocení:
4964. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Větruše

09.08.2011 19:51
07.08.2011 - diky stavbe hotelu drobne komplikace s parkovanim,ale jinak fajne...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace