Velký Kosíř (Hanácký Mont Blanc) na kole

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Tento víkend jsem vyrazil na opačnou stranu Olomouce, tedy přesněji Na Velký Kosíř.

Drahanovice u Černé Věže
Drahanovice u Černé Věže
lupa

Jako start a cíl výletu si zvolíme Olomouc-Neředín (konečná tramvají č.2 a 7). A hned na začátku máme volbu jestli jet do Topolan, Ústína a Těšetic po silnici, nebo jestli pojedeme po polní cestě (vhodná pro crossová kola a MTB) do Vojnic a z nich do Těšetic.

Drahanovice, Černá Věž
Drahanovice, Černá Věž
lupa

Pro vás jsem zvolil tu pohodlnější cestu, tedy po silnici, ale pozor na provoz je přece jen trochu víc frekventovaná, ale nemusíte se obávat nadměrného provozu. Z Ol-Neředína sjedeme hned z mírného kopečka kolem letiště k dálnici, kterou přejedeme přes lávku a pokračujeme do Topolan.

Luběnice, náves
Luběnice, náves
lupa

V Topolanech hned u silnice vedle autobusové zastávky je malý kostelík, pokud odbočíte můžete v obci spatřit několik místních drobných památek, také se v Topolanech nachází Dětské Centrum 90. Další obcí, která nás přivítá je Ústín, kde se nachází několik drobných památek jako jeden z mála dochovaných hanáckých žudrů, náves s kaplí a na konci obce se nachází další malá kaplička s kříži. U benzínové pumpy je odbočka do Vojnic, a začíná cyklostezka, takže můžeme bezpečně sjet ze silnice. Kousek za benzíkou na levé straně (směrem do Těšetic) je zajímavá socha s křížem. V Těšeticích využijeme cyklostezku do Luběnic a pokračujeme dále do Slatinic, které jsou i lázeňskou obcí, ve vedlejší obci, která nese zdrobnělý název Slatinky. Tady končí relativní pohoda, protože teď už dá zabrat kopec Velkého Kosíře, pod který jsme ve Slatinkách dojeli, až téměř k vrcholu vede celkem slušná lesní cesta cca 3 Km (majitelé crossových kol a MTB mi dají určitě za pravdu, silničáři no nevím ;-) ) , jen asi 300 m na samotný vrchol Velkého Kosíře (nejvyšší hora na Hané 442 m.n.m., proto se V.Kosíři přezdívá hanácký Mt.Blanc) vede lesní cesta crossové a MTB kvality.

Rataje, autobusová zastávka
Rataje, autobusová zastávka
lupa

Z vrcholu této hanácké velehory sjedeme po značené cyklotrase ke křižovatce se silnicí III třídy, vyjedeme mezi obcemi Čechy pod Kosířem též doporučuji navštívit, neboť je tam zámek a muzeum kočárů, ale tam se vypravíme někdy jindy. Před křižovatkou asi 0,5 Km ještě na lesní cestě z Velkého Kosíře spatříme nově opravená kaplička, nebo boží muka. Na konci lesní cesty se vydáme do prava, protože vlevo jsou Čechy pod Kosířem a tam vás provedu zase jindy. Po krátkém stoupání (když jste jeli z vrcholu Kosíře téměř celou cestu z kopce tak tohle stoupání, které je opravdu krátké v pohodě přežijete). Přijedeme tedy do Lhoty pod Kosířem, kterou projedeme na konci se nám nabízí krásný výhled na západní část Hané, a okolí Drahanovic a pak už jenom sjedeme do Drahanovic, kde se můžete kouknout na tvrz s názvem Černá Věž. Pokud už se vám nechce dál šlapat, tak nevadí, protože stačí si pak jen počkat na vlak do Olomouce. Ale to by jste se ošidili ještě o jednu hanáckou vesnici a to Rataje, opravdu velice hezká vesnice upravená náves, a taky velmi dobře řešená autobusová zastávka. Z Ratají přijedeme zpět do Těšetic a už nás čeká cesta zpět do Olomouce, kterou můžeme využít silnici po, které jsme přijeli z Olomouce.

Za čím jedeme?

Rataje, náves s kapličkou
Rataje, náves s kapličkou
lupa

Na nejvyšší hanáckou velehoru Velký Kosíř 442 m.n.m. přezdívanou hanácký Mt.Blanc, a také za typicky hanáckými vesnicemi, některé jsou velice hezky upravené (Těšetice,Rataje), poměrně klidné a hezkou návsí (Luběnice, Slatinky) , s poměrně velkým množstvím drobných památek (Ústín).

Naučná stezka Velký Kosíř

Z turistických cílů bych ještě nabídl i Čechy pod Kosířem

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžeme snad ve všech obcích po cestě, ale vyhlášený je podnik v Ústíně

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíc se mi libila malebnost hanáckých vesnic (pardon, tady se vesnicím říká dědina)

Ostatní informace

Výši vstupného do drahanovické Černé Věže jse pro Vás bohužel nezjistil, ale určitě to nebude velká pálka, tak snad mi to odpustíte.

Cyklostezky

Olomouc-Těšetice č. 6025

Těšetice - Velký Kosíř č. 6034

Na výlet vlakem

nejbližší vlak:

ž. st. Olomouc Hl.N

ž.st. Drahanovice trať Olomouc- Senice na Hané-Drahanovice-Kostelec na Hané-Prostějov. (dříve č.275)

ž. zast. SlatiniceDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Velký Kosíř (Hanácký Mont Blanc) na kole

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace