Veliš

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Míříme k dominantnímu vrchu Jičínska, k vrchu Veliš, který se nachází cca 3,5 km jihozápadně od Jičína.

Za čím jedeme?

Veliš
Veliš
lupa

Jdeme za výhledy a za poznáním historie hradu Veliš. Hrad byl založen kolem r. 1300, v roce 1337 byl od Jana Lucemburského odkoupen Vartenberky. V době, kdy hrad patřil Trčkům se zde po dobu 100 let uchovávala kompaktáta. V roce 1677-80 byl hrad Veliš dle císařského rozkazu rozbořen. Z bývalého monumentálního hradu, který měl tři věže, dva paláce a kapli tedy zbylo pouze torzo obvodových zdí. Materiál z rozbořeného hradu byl použit např. ke stavbě zámku v Milíčevsi. V následných letech destrukce vrchu Veliš pokračovala, byl „proříznut“ čedičovým lomem.

Veliš
Veliš
lupa

Dnes se z vrcholu Veliše nabízí krásný kruhový rozhled po celém Jičínsku. K západu náš pohled směřuje na Kokořínsko, Bezděz, České středohoří a Ralsko, k severu vidíme Ještěd, Kozákov, Trosky, Vyskeř, Tábor, Bradlec, Kumburk, masiv Krkonoš a k východu Zvičinu, někdy i Orlické hory.

Jižně od vrchu Veliš se nachází obec stejného jména Veliš, ve které se nachází kostel sv. Václava a mauzoleum rodu Schliků.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Ubytování nebylo potřeba, výlet na Veliš je vhodné skloubit s návštěvou Jičína, nebo Prachovských skal.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Veliš
Veliš
lupa

Impozantní výhledy, které se z vrcholu nabízí rozhodně stojí za absolvování závěrečného prudkého stoupání. Kdo si vyčíhá super jasné počasí rozhodně nebude zklamán…..…závěrečný výstup je však velmi prudký a kluzký.

Ostatní informace

Veliš
Veliš
lupa

Pro toho, kdo lokalitu v Podhradí, kde se vrch Veliš nachází, nezná může být problém s odstavením vozidla, oficiální odstavná plocha v obci není. Vozidlo je ideální odstavit u zděné zvonice a závěrečných cca 300 m k vrcholu dojít. Jak jsem již zmínil tak závěrečný výstup je skutečně velmi příkrý a téměř není možnost se ničeho zachytit. Sandály a žabky rozhodně nechte v autě a obujte pevnou obuv…… turistické hůlky se na závěrečných několik metrů jednoznačně hodí.Další informace

Hodnocení:
2265. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika, pro zdatnější
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
11 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Staré Místo u Jičína
(vzdálenost od místa: 2.96 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Veliš

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace