Velikonoční jarmark v Úštěku

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jarmark
Jarmark
lupa

Staročeské jarmarky v malebném městečku Úštěku, nacházejícího se na okraji Českého středohoří, má svou dlouholetou tradici a není téměř rok, abychom si tuto zajímavou kulturní údálost nechali ujít. I když město Úštěk pořádá během roku několik atraktivních kulturních akcí, staročeské jarmarky, konající se vždy před vánocemi, velikonocemi a o letní sezóně, zůstávají vždy hlavní pozorností tisíců příznivců z blízkého i dalekého okolí.

Náměstí Úštěku
Náměstí Úštěku
lupa

My jsme jako vždy přijeli přeplněnou lokálkou z České Lípy, cestou jsme se mohli kochat výhledy z vlaku na sněhem pokryté svahy Ronova či Vlhoště. V Úštěku to již vřelo, jindy poklidné městečko praskalo ve švech pod náporem návštěvníků, parkoviště a přilehlé ulice a silnice byly beznadějně přeplněné zaparkovanými vozy. Přesto bylo znát, že nebývalé studené velikonoční počasí, přeci jenom některé návštěvníky odradilo, v létě zde bývá doslova hlava na hlavě.

Úštěk
Úštěk
lupa

Pomalu jsme se proplétali davy návštěvníků a kochali se vystaveným zbožím na pultech mnoha stánků. Většinou se zde setkáváte s úměleckou a řemeslnou výrobou všeho druhu, ale koupit si zde můžete i různé mlsky a potravinové výrobky o občerstvení všeho druhu ani nemluvě.

Jarmark
Jarmark
lupa

Stánky zaplňují obě strany půvabného náměstí s přilehlou hlavní ulicí. Na náměstí můžeme obdivovat původní městskou zástavbu,kterou tvoří měšťanské domy většinou pocházející z 18.století. Náměstí bylo vyhlášeno městskou památkou v rámci projektu UNESCA. Na náměstí nás zaujme i dominantní stavba barokního kostela sv.Petra a Pavla, s bohatými unikátními sbírkami, jejiž zhlídnutí bychom si rozhodně neměli nechat ujít. Za zmínku stojí i barokní stavba děkanství, nacházející se naproti kostelu. Z dalších historických památek se návštěvníkům nabízí původně gotický hrad, později účelově přestavěn na městský pivovar, který prochází dlouhodobou rekonstrukcí. V blízkosti hradu se nachází i tzv.Pikardská věž, kdysi nedílná součást Městského opevnění, dnes se v jejich prostorách nachází unikátní Čertovské muzeum, které láká hlavně nejmenší návštěvníky.

Pohled z údolí na město
Pohled z údolí na město
lupa

Z terasy pod věží se naskýtá lákavý pohled do údolí Českého předměstí, v dálce nás opoutají dvě věžičky kostelíčku na vrchu Ostré, které kdysi bývaly vyhledávaným poutním místem. V blízkostí náměstí narazíme na renovovanou budovu synagogy. Ujít bychom si určitě neměli zapomenout také na tzv. Ptačí domky, romantické domečky přilepené na skalní stěnu, které si zde vystavěli v 19.století italští dělníci, pracující na výstavbě liberecko-teplické železniční trati.

Pohled z terasy
Pohled z terasy
lupa

Projdeme-li dále okolo zahrádkařských kolonií k silničce na Lhotu, dostaneme se k původnímu židovskému hřbitovu, nacházející se na svahu bývalého Šibeničního vrchu. Můžeme tak spatřit přes 200 nejrůznějších náhrobků, z nichž nejstarší pocházejí až ze 17.století. Hřbitov byl v nedávné minulosti téměř zcela zničen, postupně prochází rozsáhlou renovací zásluhou Židovské obce.

Kostel sv. Petra a Pavla
Kostel sv. Petra a Pavla
lupa

V okolí Úštěka se nachází množství turisticky lákavých cílů, v létě se nám naskytuje koupání v rybníku Chmelař, máme-li dostatek času, neměli bychom zapomenout na návštěvu romantického hradu Helfenburku, a mnoha další zajímavých památek.

Za čím jedeme?

Hrad - pivovar
Hrad - pivovar
lupa

Tradiční staročeské jarmarky v Úštěku, určitě upoutají každého milovníka lidových uměleckých řemesel, ale uspokojení zde naleznou i labužníci a mlsouni všech věkových kategorií. K doplnění programu patří i vystoupení mnoha hudebních a divadelních skupin.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

K občerstvení, ukojení hladu a žízně, nám poslouží množství stánků, kde můžeme okusit některé z nabízených produktů a nejrůznějších laskomin všeho druhů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

U Pikardské věže
U Pikardské věže
lupa

Úštěk svým návštěvníkům poskytuje nejenom vyhledávaný stánkový prodej řemeslných a uměleckých výrobků, ale můžeme zároveň navštívit mnoho zajímavých turistických památek a míst.

Ostatní informace

Vstup na jarmark činí 40 Kč pro dospělé a 20Kč pro děti.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Úštěk
(vzdálenost od místa: 1.12 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Velikonoční jarmark v Úštěku

Dotaz na velikonoční jarmark 2014
22.01.2014 12:48

Petr Bergmann
Dobrý den. Měl bych dotaz,jestli bych mohl u vás nabízet na velikonočním jarmarku své velikonoční výrobky.Pokud ano v kterým termínu budete mít velikonoční jarmark.Zde též přikládám foto svých prací. Předem děkuji Bergmann

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace