Večerní návštěva Vítkova Kamene

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

lupa

Vypravíte-li se ke zřícenině hradu autem, můžete využít bezplatného parkoviště v osadě  Svatý Tomáš, kam přijedete od Přední Výtoně. Z parkoviště k hradu vystoupáte po kamenité cestě dlouhé necelých půl kilometru. Povede Vás turistické značení. Na horských kolech se dá vyjet až k samotné zřícenině.

Vítkův Kámen stojí v nadmořské výšce 1.035 m na stejnojmenné hoře. Je nejvýše položenou zříceninou hradu v Čechách.

Za čím jedeme?

Hrad založil patrně Vítek z Načeradce z krumlovské větve Vítkovců ve 13. století (kolem roku 1250).

Jádro hradu tehdy tvořila věž obehnaná jednoduchým kamenným opevněním.

Ve 14. století potom byla postavená velká hranolová věž z lomového kamene o půdorysu 14 m x 17,5 m. Svými rozměry patří mezi největší v Čechách.

Už při stavbě se počítalo se zásobováním vodou. Proto se zazdívalo hliněné potrubí, které přivádělo vodu do studny ve věži.

lupa

V 16. století bylo kolem hradu postavené nové dokonalejší vnější opevnění s nárožními baštami a střílnami. Hlavní brána ve východní části hradu byla opatřená padacím mostem. 

Hrad plnil funkci pevnosti a malého správního střediska, ke kterému koncem 14. století patřilo 15 vesnic a jedna sklářská huť.

Strategická poloha hradu umožňovala také ostrahu obchodní cesty včetně vybírání mýtného a ochranu lenních statků v Horních Rakousích.

lupa

Hrad měl v průběhu staletí několik majitelů od Vítkovů a pánů z Rožmberka (od počátku 14. století) přes pány z Walsee, císaře Rudolfa II (od roku 1602), vzbouřenou šlechtu, po rod Eggenbergů (od roku 1622) a Schwarzenberků (od roku 1719 do roku 1945). Dnes je hrad pod správou obce Přední Výtoň.

lupa

V polovině 19. století, ještě za Schwarzenberků, začal hrad nezadržitelně chátrat. Nepomohla ani konzervace zdiva v letech 1870-1871. Dílčí úpravy proběhly i v roce 1905. V roce 1934 musela být řešena statika věže. Nosné kamenné zdivo bylo staženo kovovými svorníky a trhliny ve zdivu byly vyspárovány. Postavilo se i nové schodiště. Poslední stavební úpravy nákladem 23 milionů korun byly provedeny v letech 2002 až 2005. Ve výšce cca 25 m při vnitřní straně obvodového zdiva věže byla postavená vyhlídková plošina a k ní vedoucí schodiště. 9. července 2005 byl hrad slavnostně otevřen pro veřejnost.

 

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dole ve věži si můžete zakoupit a sami si na ohništi opéct klobásky nebo párky. Mastnou krmi potom můžete spláchnout pivem, které se ve věži čepuje. Děti si vyberou z nealko nápojů.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Výhledy za pěkného počasí musí být jedinečné. Na informačních tabulích je uvedeno, že dohlédnout se dá až po Dachstein. My jsme to štěstí v den návštěvy ale neměli. Lipenskou vodní nádrž, Frymburk, Horní Planou a blízké okolí jsme však měli jako na dlani.

Zajímavé je i nejbližší okolí samotné věže se zbytky kamenných zdí, studnou a křížem usmíření mezi česky a německy mluvícími lidmi. Výstup ke kříži je zabezpečen řetězy.

Ostatní informace

Vstupné do věže je 40 Kč pro dospělého, děti do 15 let mají 20 Kč slevu (ceník z července 2011).

V pokladně si lze zakoupit pohledy, turistickou známku, DVD a jiné upomínky. Nahoře na vyhlídkové plošině můžete zanechat písemný vzkaz v návštěvní knize.

lupa

V názvu článku píšu o večerní návštěvě hradu. Tu můžete uskutečnit jako skupina po předchozí dohodě s kastelánem panem Miroslavem Zvonařem (tel. 723 462 690). Jméno a telefon pana kastelána si dovoluji uvést, jelikož jsou zveřejněny na informační ceduli ve Svatém Tomáši.

Běžnou otevírací dobu má hrad od 10 do 16 hodin (v červnu až září do 17 hodin).Další informace

Hodnocení:
4038. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
na hory
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lipno nad Vltavou
(vzdálenost od místa: 10.2 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Večerní návštěva Vítkova Kamene

29.09.2011 20:16
Nádherný zážitek, krásný výlet a ještě krásnější výhled....
Vítkův kámen
02.08.2013 17:47

Ruda
Moc hezký výlet. Na Šumavu jezdím pravidelně, nemůžeme si vynachválit hotel Club Canada... www.clubcanada.eu
24.06.2016 13:37
Nádherný výhled. O mnoho lepší, v porovnání s nedalekou Stezkou v korunách stromů na druhém břehu v Lipně. Vřele doporučuji.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace