Valy u Mikulčic

Tipy na výlet, Slovácko
Kam a jak jedeme?

Výlet začíná na železniční stanici v Lanžhotě, odkud nás čeká patnáctikilometrová chůze po zelené turistické značce ke staroslovanskému hradišti Valy u Mikulčic.

Cesta podél Moravy
Cesta podél Moravy
lupa

Cesta vede rovinatou oblastí v lesích kolem řeky Moravy, částečně po stezkách a částečně po zpevněných nebo asfaltových cestách (kterých je v této oblasti dost a dost). Projdeme Lanžhotem, podejdeme dálnici a pak nás čeká spousta kilometrů, na kterých na auto nenarazíte.

Neznamená to ale, že byste nenarazili ani na další turisty - hlavně cykloturistů se v této oblasti pohybuje značné množství, takže to chce vzájemnou toleranci a ohleduplnost.

Lužní les
Lužní les
lupa

Po cestě nás čeká především krásná krajina lužních lesů, množství květin a, pokud budete mít štěstí, i nejrůznějších živočichů (někdy je možné zahlédnout i bobry, kteří se v oblasti vyskytují v hojnějších počtech).

Po 15 kilometrech dojdete k pozůstatkům slovanského hradiště Valy - první, co vás zaujme, jsou půdorysy jednotlivých staveb vyznačené v terénu. Nachází se zde i muzejní expozice.

Od hradiště si můžete vybrat - buď dojdete po zelené značce dále do Hodonína (5 km), nebo po modré do Mikulčic (3,5 km).

Za čím jedeme?

Rameno řeky Moravy
Rameno řeky Moravy
lupa

Jdeme především za historií této oblasti, protože hlavním cílem tohoto výletu je slovanské hradiště ve Valech u Mikulčic. Součástí výletu byla i návštěva místní muzejní expozice popisující toto hradiště a představující jeho vývoj (a zánik).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na jídlo jsme se nikde nezastavovali, protože o občerstvovací místa je na cestě poněkud nouze.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Bobří práce
Bobří práce
lupa

Moc se mi na hradišti líbily vyznačené půdorysy jednotlivých staveb. V poslední době se s nimi člověk může setkat stále častěji (Konůvky, Bystřec), díky čemuž získává mnohem lepší představu o tom, jak dané místo skutečně vypadalo, resp. jak byly stavby rozmístěny.

Základy jedné ze staveb na hradišti
Základy jedné ze staveb na hradišti
lupa

Pokud mohu doporučit, vydejte se na tento výlet v brzkém jaře, kdy ještě nejsou v okolí řeky Moravy hejna komárů. Těchto potvůrek je v této oblasti hodně - na jejich bzučení si možná zvyknete, ale poštípaná kůže za to nestojí.

Ostatní informace

Slovanské hradiště Valy u Mikulčic

Hradiště jako takové je přístupné celoročně, muzejní expozice od dubna do října, a to:
út-pá, 9:00-12:00, 12:30-16:30
víkendy a svátky 9:00-12:00, 12:30-17:30

Vstupné:
plné 50,- Kč
snížené 25,- KčDalší informace

neumístěno
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Valy u Mikulčic

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace