Valašské město Karolinka II. den naší jarní minidovolené, 1. část

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

Valašský Balaton - přírodní koupaliště
Valašský Balaton - přírodní koupaliště
lupa

V Moravském regionu je možno navštívit kouzelné kouty malebné valašské přírody nejen v oblasti Beskyd, ale také Javorníků a Vsetínských vrchů. My jsme se sem vypravili při naší minidovolené autobusem ze Zlína, ve Vsetíně přestupujeme na vlak, který nás unáší směrem přes Halenkov do Karolinky. Měli jsme vystoupit na vlakovém nádraží, ale z okna nás cestou zaujala velká vodní plocha, proto vystupujeme o zastávku dřív a jeden km se vracíme zpět - prohlédnout si " Valašský Balaton, " který slouží ke koupání a rybaření.

lupa

Leží v údolí pod hlavní silnicí mezi Novým Hrozenkovem a začátkem města Karolinky. Toto přírodní koupaliště zaujme svou rozlohou, průzračně zbarvenou vodou, travnatými plážemi se skluzavkou a skokanským můstkem. Je zde i možnost rybaření, vybudováno bylo v letech 1977 - 86.

v údolí Bečvy
v údolí Bečvy
lupa

Potom pokračujeme po silnici k centru Karolinky, kde si ve stravovacím zařízení se zahrádkou na náměstí dáváme přestávku a kávu. Odtud jdeme ke konci Karolinky kolem Valašského národního divadla, kolem několika hotelů, až k údolí a mostu u Bečvy. Cestou fotíme zdejší roubenky a rozkvetlé stromy - na jaře je vše v plném květu.

lupa

Přejdeme přes most a ocitáme se na začátku Raťkova, kde si jdeme prohlédnout unikátní soubor lidové architektrury - 26 roubených staveb = obytné stavení z konce 18. - 19. století rodiny Orságů. Vidíme i původní stodoly, seníky a sklípky.

Valašský šenk
Valašský šenk
lupa

Nedostaneme se však ke všem zbízka, zastaví nás cedule - soukromý pozemek. Ale i tak je to velký zážitek - vidět 1 z nejcennějších souborů lidových dochovaných staveb, stojících na původním místě. Dál jsme pokračovali zpevněnou silnicí, vlevo ve stráni bylo spousta kvetoucích stromů a několik chaloupek. Došli jsme až k stavbě doplňující areál roubenek Valašského šenku. Je to velká roubená budova, kde je možnost ubytování i stravování.

Za čím jedeme?

lupa

Ještě kousek pokračujeme údolím a vracíme se stejnou cestou zpět k Bečvě. Odtud kolem místních Skláren. Podle historických pramenů byla jejími zakladateli židovská podnikatelská rodina Reichů. Sklárny jsou hlavním symbolem města. Skleněné produkty byly vyváženy do celého světa. V srpnu mohou milovníci skla navštívit zdejší tradiční Sklářský jarmark, také je tento den dnem Otevřených dveří ve Sklárnách. Odtud jdeme ke středu města - autobusové zastávce, chceme pokračovat do Velkách Karlovic. Území Karolinky kdysi patřilo ke Vsetínskému panství.

v údolí Raťkova
v údolí Raťkova
lupa

Od roku 1998 se stává Karolinka samostatným městem, dnes má přes 2800 obyvatel. Vletech 1975 - 86 zde byla vybudována přehrada, která dnes zásobuje pitnou vodou velkou část okresu Vsetín, z části i Zlín. Není ke koupání, je vybudována na řece Stanovice, její hráz je 390 m dlouhá, vysoká 38 metrů.

Konec 1. části.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ráno jsme se posilnili ve Vsetíně v jídelně polévkou, svačinu jsme měli sebou a další zastávka byla po cestě jen na kávu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Zdejší krajina je velmi přitažlivá ve všech ročních obdobích - např. údolí Léskové na hřebenu Lemešná zaujme pralesem Rázula s původním jedlo - bukovým porostem a řadou chráńěných rostlin.

Ostatní informace

lupa

Za návštěvu stojí i Fojtství, které najdeme v nedaleké obci Bzové = to hospodářské stavení sloužící jako muzeum. Fojta byl kdysi zástupcem vrchnosti ve valašských obcích. V půdních prostorech jsou pořádány výstavy. Významné místo v životě Valachů zaujímala dřevovýroba, další expozice seznamuje s lidovou uměleckou tvořivostí, řezbářskou prací - ke shlédnutí je oroginální betlém, samostatná expozice - výroba lysovaného a foukaného skla.Další informace

Hodnocení:
4597. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Karolinka
(vzdálenost od místa: 0.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Valašské město Karolinka II. den naší jarní minidovolené, 1. část

HEZKÝ VÝLET
16.05.2013 14:07

MICHAL MAREK

Smilewink ahoj JANI , ZAS HEZKÉ VÝLETY , FOTKY , ZPRACOVÁNÍ A NAPSANÉ - PROFI. DÍK !!!

17.05.2013 23:30

V okolí jsou pěkné kopečky. Při první návštěvě jsem dokonce přespal na nějaké staré dřevěnici někde nahoře. To se tenkrát mluvilo o přípravě prý nějaké přehrady v okolí. A při poslední se tuším měla zrušit jedna z ručních skláren. Myslím, že už z koupených vzorků nic nezbylo.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace