V brzkém jaru na Kamenný vrch

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

Trs koniklece velkokvětého na Kamenném vrchu
Trs koniklece velkokvětého na Kamenném vrchu
lupa

Jedeme do jihozápadní části města Brna, do místní části Nový Lískovec. V nejvyšší části katastru mezi zahradami a okrajem lesa se rozkládá bezlesá enkláva, která bývala v minulosti spásána místním dobytkem.

Za čím jedeme?

Trs koniklece velkokvětého
Trs koniklece velkokvětého
lupa

Díky vhodnému geologickému podkladu a extenzivní pastvě se zde vytvořila jakási kamenitá step, kde se daří řadě vzácných a ohrožených druhů rostlin. Nejvýznamnější je zde výskyt krásného koniklece velkokvětého. V brzkém jaru v době kdy kvete, zde vytváří tisíce trsů svých světle fialových květů. Jde o nejbohatší populaci koniklece velkokvětého v České republice. Území o rozloze více jak 16 hektarů bylo v roce 1978 vyhlášeno za přírodní rezervaci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Trsy koniklece velkokvětého
Trsy koniklece velkokvětého
lupa

Bro Brňany a návštěvníky z blízkého okolí netřeba shánět ubytování, neboť doprava je sem velice snadná. Zdejší městská hromadná doprava vás sem doveze jak od severu do Kohoutovic, tak i od jihu do Nového Lískovce či na Kamenný vrch. Nejbližší občerstvovací zařízení, které lze doporučit, je objekt stylové restaurace Myslivny, která se nachází v přilehlém lesíku. V Kohoutovicích či Novém Lískovci je pak další bezpočet stravovacích zařízení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Masový výskyt koniklece velkokvětého ve střední části rezervace
Masový výskyt koniklece velkokvětého ve střední části rezervace
lupa

Největším zážitkem je v této době pochopitelně procházka po vyšlapaných pěšinkách procházejících chráněným územím. Na lokalitě se nachází i několik informačních tabulí zdejší přírodovědné naučné stezky.

Ostatní informace

Kvetoucí dříny na Kamenném vrchu
Kvetoucí dříny na Kamenném vrchu
lupa

Rezervace je oplocena železným plotem, ale je do ní několik vstupů, kde je vždy uveden popis chráněného území se státním znakem. Vstupné zde zatím není zavedeno a myslím, že se ani v budoucnu nepředpokládá, neboť Kamenný vrch je častým vycházkovým místem obyvatel zdejších sídlišť. V dolní části rezervace je pak vyhlídkové místo, odkud je široký pohled směrem k východu a jihu na městskou část Bohunice a sídliště Kamenný vrch.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Troubsko
(vzdálenost od místa: 2.94 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu V brzkém jaru na Kamenný vrch

10.07.2013 10:50
na romatiku jak dělané :)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace