Úštěk - gotika i domky ve skále

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Barokní kostel sv. Petra a Pavla na Mírovém náměstí
Barokní kostel sv. Petra a Pavla na Mírovém náměstí
lupa

Úštěk leží na silnici I/15 přibližně v půli cesty z Litoměřic do České Lípy. Parkování ve městě není zpoplatněné, problémy však nastávají zejména v období městských slavností a trhů, kdy je centrum pro automobily uzavřeno.

Přímo na náměstí končí několik autobusových linek. Železniční stanice Úštěk na trati Lovosice - Česká Lípa je od náměstí vzdálena asi 300 m.

Město je východiskem několika turistických značek do Českého Středohoří i Kokořínska.

Za čím jedeme?

Ptačí domky
Ptačí domky
lupa

Lákadel je v této miniaturní Městské památkové rezervaci více, než dost. Romantické dlážděné náměstí, lemované gotickými štítovými domy. Podsaditý barokní kostel sv. Petra a Pavla (snad každému se tu vybaví ona scéna z Renčových Rebelů, ve které sličná Zuzana Norisová pomalu promoká v teplém májovém dešti a tančí přitom na dlažbě náměstí), Pikartská věž, Židovská synagoga, Kulichův pomník (původně pomník rakouského císaře Josefa II.. Později byla jeho socha stržena a nahrazena pluhem na počest poslance rakouského parlamentu Hanse Kudlicha, který se významnou měrou zasloužil o zrušení nevolnictví), Hrad i židovský hřbitov.

Při procházce údolím Loubního potoka uvidíme stavbypřipomínající ptačí hnízda posazená na vysoké zdi. Ptačí domky byly postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří zde stavěli železnici. Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně (připomínají ptačí hnízda). Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Penzion U Rybníka

V historickém objektu tzv. Jezuitského dvora tu na všechny romantiky čeká 10 dvou až čtyřlůžkových pokojů s vlastním soc. zařízením, celkem 26 lůžek.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Atmosféra středověkého městečka, Ptačí domky, koupání v jezeře Chmelař.

Ostatní informace

Informační centrum

Mírové náměstí 47, 411 45 Úštěk

Najdete jej přímo uprostřed města na Mírovém náměstí a je spojeno s městskou knihovnou. Kromě informací o kultuře, rekreaci a památkách si odsud můžete odnést pohlednice a puzzle města, videokazetu o Úštěku a okolí, mapy, prospekty a nejrůznější předměty. Mají tu připojení na internet, dva počítače a jejich použití je zdarma.Další informace

Hodnocení:
4247. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Úštěk
(vzdálenost od místa: 0.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Úštěk - gotika i domky ve skále

Nedostačující turistické značky!
26.06.2009 13:06

axilka
Byli jsme na výletě v okolí Úštěka,mimo jiné i na Opičí hlavě.Marně jseme ji hledali,značky skončily asi ve třičvrtě cesty.A jak jsme tak bloudili ocitli jsme se na "jakési" skále,když jsme se vraceli zpět z dálky jsme náhodně zjistili,že jsme na Opičí hlavě stáli aniž jsme to tušili!Až teprve náhodný pohled a fantazie nám napověděla.Skála má opravdu tvar opičí hlavy-gorily,je to pěkné,ale jen náhoda vás k ní dovede.
Zdar výletu!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace