Ústecké vodopády

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Pozvánka na méně známé vodopády v blízkosti Ústí nad Labem, na vodopád v Olšinkách a Budovský vodopád.

Za čím jedeme?

Vysoký Ostrý
Vysoký Ostrý
lupa

Od nádraží v Ústí jsem jel autobusem do Olšinek. Po silnici jsem se vydal k vodopádu na Kojetickém potoku, který je hned za posledním domem v Olšinkách. Došel jsem k plotu, který ohraničuje pozemek okolo bývalého mlýna a zároveň uzavírá průchod k vodopádu. Bylo slyšet rachot dopadající vody, ale nebyla žádná možnost dostat se k vodopádu blíže. Pohledu na vodopád bránil dům. Tak to tedy zkusím z hora. Po žlutě značené cestě /vede ne druhé straně potoka než je kresleno v mapě/ jsem prudce stoupal svahem až ke strži, která cestu křižuje. Odtud vede nenápadná pěšina směrem k rokli Kojetického potoka. Pěšina končí ve velmi prudkém svahu nad skalní stěnou, která brání pohledu na vodopád. Je vidět pouze kousek horní části vodopádu. Snažil jsem se najít místečko s výhledem ,ale marně. Při zpáteční cestě byla na jednom místě vidět část vodopádu mezi holými stromy. V létě až se zazelenají tak nebude vidět nic. A tak zbývá jediná cesta, kterou mi poradili v obci, jít korytem potoka.

vodopád v Olšinkách
vodopád v Olšinkách
lupa

Vrátil jsem se zpět na žlutou a pokračoval do Kojetic. Odtud jsem dál stoupal po louce s nádhernými zpětnými pohledy na Bukovou horu a na protější kopcovitou krajinu na druhém břehu Labe.

nad Kojeticemi
nad Kojeticemi
lupa

Lesem jsem pak došel na rozcestí pod Vysokým Ostrým. Krátký příkrý výstup na vrcholovou vyhlídku. Odměnou je nádherný výhled do údolí Labe a okolní vrcholky Českého středohoří.

Po odpočinku scházím zpět a pokračuji k hájovně Sedlo a stále po žluté pokračuji do Březí. Opět se otevírají hezké výhledy do krajiny.

Budovský vodopád
Budovský vodopád
lupa

V Březí jsem odbočil na modře značenou cestu a po loukách jsem došel do Budova. Okolo zahrádek jsem obešel osadu a pěšinou jsem sestoupil k malému potůčku. Pěšina pokračuje prudkým svahem do úzké rokle a přivádí na hranu skalního kotle s vodopádem. Sestup k vodopádu je docela náročný. Dost to tu klouže. Vodopád je vysoký 11 metrů, překonává skalní stupeň z čedičových sloupů. Spodní část vodopádu je z měkčí horniny a tak dochází k jejímu vymílání a tvoří se tak převis vodopádu. Vodopád zde vytváří jedinečnou scenérii.

Pěšinou podél potoka jsem sešel do Svádova a po žluté jsem se vrátil do Ústí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou není žádná možnost občerstvení. Tak jen vlastní zásoby.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

líbilo - nádherné výhledy a hezký Budovský vodopád

nelíbilo – nepřístupný vodopád v Olšinkách.

Ostatní informace

Po dešti je cesta v okolí vodopádů velice nebezpečnáDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Svádov
(vzdálenost od místa: 2.05 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ústecké vodopády

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace