Údolím Svidnice

Tipy na výlet, Krušné hory a Podkrušnohoří
Kam a jak jedeme?

Při svých toulkách v Krušných horách jsem se dostal do hezkého údolí hraničního potoka Svidnice. A tak jsem se sem vrátil.

Za čím jedeme?

Deutschneudorf
Deutschneudorf
lupa

Autobusem jsem z Litvínova vyjel do Nové Vsi v Horách. Zde Svidnice tvoří státní hranici mezi ČR a SRN. Na obou stranách potoka vede silnice směrem na Mníšek. Zvolil jsem německou stranu a tak jsem turistickým přechodem přešel do Německé Nové Vsi – Deutschneudorfu. Hned je znát rozdíl mezi českou a německou stranou. Upravené domky, všude čisto a plno květin. Po málo frekventované silnici jsem se vydal proti proudu potoka Svidnice. Okolo starého mlýna a vodního náhonu jsem došel do pěkného údolí k Černému rybníku. Okolí rybníka je upravené a jsou tu lavičky k odpočinku. Silnička se klikatí podle meandrů hraničního potoka chvíli lesem a pak přes horské rozkvetlé louky. Okolo velké pily a skladu dřeva jsem došel do vesničky Deutscheinsiedel , kde jsem přešel na českou stranu do Mníšku. Hned za hranicí mne uvítalo větnamské tržiště, množství trpaslíků a nepořádek.

Černý rybník
Černý rybník
lupa

Z Mníšku jsem se vydal po žluté TZ na rozhlednu Jeřabina. Cesta vede nejprve po silnici lesem a pak pěšinou na skalnatý vrchol /788 m/, kde byla v roce 2009 obnovena rozhledna z které je nádherný kruhový výhled na České středohoří a Krušné Hory. V těsné blízkosti jsou pěkné skalní útvary Psí hlava, Střecha a Vyhlídka, na kterých jsou vytyčeny lezecké cesty a občas jsou tu vidět horolezci. Po červené TZ jsem pokračoval na Křížatky. Před osadou jsem odbočil na cestu k Janovské přehradě.Ta se po delší opravě opět napouští. Vrátil jsem se na Křížatky a po modré TZ jsem lesem sestoupil do Janova. Odtud jsem se autobusem MHD vrátil do Litvínova.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

rozhledna Jeřebina
rozhledna Jeřebina
lupa

Spoléhal jsem se na vlastní zásoby, většina hospůdek cestou otevírá až odpoledne. Na Mníšku hospůdka Nero /možnost i ubytování/ nebo Domeček. Další až v Janově a Litvínově.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezká pohodová krajina okolo hraničního potoka, pěkná rozhledna a blízké skály.

Ostatní informace

skalní útvary na Jeřabině
skalní útvary na Jeřabině
lupa

Mimo úseku po modré TZ z Křížatek do Janova lze absolvovat i na kole. Muzeum výroby dřevěných hraček V Nové Vsi. Rozhledna na Hoře Svaté KateřinyDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Litvínov
(vzdálenost od místa: 9.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Údolím Svidnice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace