Údolím říčky Třebůvky

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

Jedeme do kraje na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje, do kraje mezi městem Loštice, podhradím Bouzova (osady Jeřmaň a Doly) a na straně druhé Městečkem Trnávka, případně až město Moravská Třebová. Říčka Třebůvka pramení nedaleko obce Křenov poblíž Moravské Třebové.

Jak jsem si zjistil bylo už o tomto údolí na stránkách Turistiky moc pěkně psáno, přesto bych chtěl uvést několik svých postřehů.

Ještě k tomu "jak". Všechny možnosti přicházejí v úvahu - záleží na daných možnostech toho kterého turisty (pěšky, na kole, autobusem a nebo i vlakem jak se zmíním dále).

Za čím jedeme?

Jedeme do nádherného romantického kraje, do údolí které je lemováno zalesněnými kopci, s loukami s potoky a také rázovitými vesnicemi. Kromě již zmíněných Jeřmaně a Dolů to jsou Kozov, Vranová Lhota, Hraničky, Pěčíkov, Petrůvka a nedaleký Plechtinec, Mezihoří a Městečko Trnávka. Z Trnávky je to pak asi 7 km do Moravské Třebové.

I když tím hlavním co mne zde zaujalo byla romantika této krajiny. Doporučuji nespěchat, neprojet jen tuto trasu pouze údolím Třebůvky ale odbočit na polní cesty nebo na silnice vedoucí k okolním obcím Bohdalov, Stará Roveň, Nová Roveň atd. a ze strání od těchto obcí vychutnávat krásy této krajiny. Doporučuji se do tohoto kraje opakovaně vracet, neboť jedině tak je možné objevovat postupně všechny jeho krásy. Tak na příklad ve Vranové odbočuje silnice směr Mohelnice. Když vyjedete (nebo vyjdete) cca 2 km až ke kamennému kříži vidíte romantiku této krajiny.

Najde se zde i několik objektů pro ty kteří chtějí poznat na příklad historické památky ( nebo alespoň jejich pozůstatky) Tak na příklad ve Vranové Lhotě je to původně gotická tvrz, později zámeček, který byl v minulých letech značně zdevastován a o jehož záchranu se pokouší nynější soukromý majitel. Nebo je to Vrani Hora, zalesněný kopec necelý 1 km po silnici od Vranové Lhoty směrem k Pěčíkovu. Přímo u silnice je možnost posedět ve stínu stromů a je zde také informační tabule. Odtut je pěkný pohled do údolí. Ovšem z hradu, který zde dříve stával zbyly pouze nepatrné rozvaliny dost těžko vystopovatelné. Nadmořská výška kopce 347 metrů. Zato přímo z Městečka Trnávka vede cesta do kopce ke zřícenině hradu Cimburk.Tento historický objekt stojí za to navštívit.

Kolem cest v obcích, nebo i mezi nimi je celá řada kamenných křížů, i smírčí kříže, jsou zde kapličky, pomníky atd.

Nám se sna nejvíc líbilo ve Vranové, což je místní část Vranové Lhoty. Proto přikládám několik fotografií této vesničky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Poněvadž do tohoto kraje jezdíme opakovaně pouze na jednodenní výlety o ubytovacích možnostech nemáme přehled, ale na občerstvení se vždy zastavíme ve Vranové v místní restauraci.

Pokud jedeme z Vranové a za Hraničkami přijíždíme k Pěčíkovu je první stavení této obce hospoda. Pokud se trefíme do otevírací doby (to je zpravidla od pozdějších odpoledních hodin) pak je zde pěkné posezení přímo před hospodou, což je výhodné zejména pro rodiny s dětmi a nebo pro cyklisty.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jak je už z výše uvedeného zřejmé, největším zážitkem pro nás je při návštěvách tohoto kraje romantická příroda a krajina.

Ostatní informace

Peníze na vstupy zde není zde třeba. Je jen třeba mít smysl a lásku pro krajinu a přírodu.

Mým záměrem bylo zejména nasměrovat pozornost dalších turistů na tuto oblast. O jednotlivých obcích, turistických objektech, a dalších pozoruhodnostech dnes není problém si zjistit bližší podrobnosti zejména na internetu, turistických příručkách, mapách a pod.

Na výlet vlakem

Do tohoto kraje je možné i zajet vlakem.

Zvolím trať 271 z Prostějova hl.n., přes Prostějov místní n., Kostelec na Hané, Lutotín, Zdětín u Prostějova, Ptení, Stražisko, Čunín, Konice, Jesenec, Dzbel, Šubířov, Nectava, Chornice, Mezihoří, Městečko Trnávka.

Tato trať Vás vede také nádhernými přírodními sceneriemi z nicž uvádím pro ilustraci Nectavské údolí. Dostanete se tak do kraje který zatím nepatří k turisticky nejnavštěvovanějším, ale právě proto má nesmírné kouzlo.

Stejnou trarí je sem možno jet i z druhé strany t.j. Na příklad z České Třebové , přes Moravskou Třebovou.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na kole
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Údolím říčky Třebůvky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace