Údolím řeky Bíliny

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Výlet do údolí řeky Bíliny za starými kamennými mosty a bájemi opředeným vrchem Chotyně.

Za čím jedeme?

most u Panského dvora
most u Panského dvora
lupa

Jel jsem vlakem z Bíliny do Stadic. Při cestě ke Královskému prameni přecházím přes první barokní klenbový most pocházející pravděpodobně z konce 18. století. Po připomenutí si naší historie se vracím zpět do Stadic a pokračuji okolo Přemyslova pomníku do Brozánek. Zde přecházím řeku po druhém starém kamenném klenbovém mostě. Most je pro provoz uzavřený a proto byla vedle postavena betonová lávka.

Královský pramen
Královský pramen
lupa

Za mostem odbočuji doleva a polní cestou přicházím k přírodní rezervaci Malhostický rybník. Je to významné místo s výskytem velkého počtu vodního ptactva. Za rybníkem přecházím přes třetí kamenný most a okolo železniční zastávky přicházím do Rtyně nad Bílinou. Odbočuji doprava a jdu si prohlédnout další starý kamenný most přes Bílinu. Vracím se zpět k zastávce a po silnici se vydávám směrem na Žalany, ale brzy scházím pěšinou na polní cestu u Bořislavského potoka. Přecházím potok a svahem prudce vystupuji na vrchol k dřevěnému kříži. Traduje se, že zde v 15. století stával hrad Paradies, který brzy zanikl /nejsou o něm žádné historické dokumenty/ a později na jeho místě byla postavena tvrz Stoličky, která koncem 16. století také zanikla. Na vrcholu jsou patrné pozůstatky valů a hromady kamenů ze zdiva dřívějších staveb. Z vrcholu je pěkný výhled jižním směrem na nejvyšší vrcholy Českého středohoří Milešovku, Kletečnou a Pařez. Z vrcholu schází pěšinka východním směrem, ale brzy se v lese ztrácí. Vyšel jsem u posedu na okraji lesa a po okraji pole scházím na okraj obce a na silnici. Zaujal mě protilehlý holý kopec u obce Vrahožily. /Ve starých mapách je název Ve skále a kóta 272 m/. Tak jsem se na něj vydal. Z obce na vrchol vede polní cesta. Z vrcholu je pěkný kruhový výhled na České středohoří a směrem na Teplice a Krušné hory. Severozápadní svah je narušen bývalým kamenolomem. Nad lomem jsou dvě skály s výhledem na Rtyňský mokřad, Malhostický rybník a na Rtyni nad Bílinou. Stejnou cestou se vracím do Rtyně nad Bílinou a po silnici pokračuji do Velvět.

Přemyslův pomník
Přemyslův pomník
lupa

U prvních domů odbočuji na cestu, kterou přicházím k dalšímu starému kamennému mostu u kulturní památky Panský dvůr. V minulosti zde stávala tvrz, která byla později přestavěna na panský dvůr. Ten je dnes opravený a z jedné časti je pěkná restaurace. Po občerstvení jsem pak pokračoval do Úpořin na vlak.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Příjemné posezení a dobré jídlo v restauraci Panský dvůr.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Netradiční pohledy na České středohoří, pěkné kamenné mosty přes řeku Bílinu.

Ostatní informace

Restaurace Panský dvůr otevřeno denně od 11 hodinDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Brozánky
(vzdálenost od místa: 0.07 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Údolím řeky Bíliny

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace