Údolím Jizerky a na Pytlácké kameny s pěknými výhledy do kraje

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

vrchol Bukovce s informační tabulí NS
vrchol Bukovce s informační tabulí NS
lupa

Východištěm výletů do této oblasti je placené parkoviště pod horou Bukovec. Z parkoviště zamíříme horskou silničkou po červené značce a sestoupíme do osady Jizerka. Návštěvu některých restauračních zařízení si necháme až na závěr. Z Jizerky nás značky naučné stezky zavedou k Safírovému potoku a procházíme po jeho břehu pěknou přírodní scenérií. Stezka vyústí u Jizerské silnice. Zabočíme vlevo a po silnici pokračujeme ke směrové odbočce na Vrchoviště, což je část oblasti rašeliniště Jizerky.

pohled z Bukovce na údolí Jizery
pohled z Bukovce na údolí Jizery
lupa

Po návratu na silnici pokračujeme dále směrem na Smědavu. V létě je na Jizerské silnici celkem velký provoz cyklistů, tak na to pamatujte. Před sebou máme asi 4,5 km cesty na chatu Smědava. Než začne silnice klesat, míjíme bufet Promenáda. Vydržte to ještě kousek a zajděte na jídlo do chaty Smědava, mají tam vždy něco dobrého k snědku.

horská silnička do Jizerky
horská silnička do Jizerky
lupa

Po případném občerstvení se vrátíme na turistické rozcestí Smědava-most a po zelené značce vlevo začínáme stoupat k rozcestí Černá Smědá s jezírkem. Zahneme vlevo a lesní cestou pohodlně dojdete k rozcestí Předěl.

restaurace Pyramida v Jizerce
restaurace Pyramida v Jizerce
lupa

Tady změníme směr i značku. Od rozcestí pokračujeme vpravo po červené, lesní cestou obcházíme vrch Zelený kámen. U můstku přes Krásný potok vcházíme do oblasti rezervace Černá jezírka, a projdeme ji po dřevěném povalovém chodníku.

Safírový potok
Safírový potok
lupa

Před sebou již máme nejhezčí část, alespoň podle mě, výletu. Červená značka nás dovede do oblasti Pytláckých kamenů, které tvoří pěknou přírodní scenérii a z vybudované vyhlídky jsou skvostné výhledy do okolí. Z vyhlídky vidíme i cestu, která pokračuje po hřebeni k Jelení stráni.

informační tabule NS
informační tabule NS
lupa

Na Jelení stráni vede na vyhlídku Věžní skály krátká odbočka, ze které vidíme před sebou vrchol Bukovce a pod ním osadu Jizerka. Věžní skály jsou nejvyšším bodem středního jizerského hřebene.

přírodní scenérie v okolí Safírového potoka
přírodní scenérie v okolí Safírového potoka
lupa

Za Jelení stráni sestupujeme dolů, až se dostaneme na silnici, zahneme vpravo a pohodlně se vrátíme do Jizerky. Teď je ten správný čas navštívit některou z místních restaurací, třeba Pyramida, a zhodnotit výlet.

Kdo má ještě dost sil, může si při návratu na parkoviště udělat malou odbočku a po značkách naučné stezky vystoupat na vrchol Bukovce, ze kterého máme údolí Jizerky jako na dlani.

Za čím jedeme?

přírodní scenérie v okolí Safírového potoka
přírodní scenérie v okolí Safírového potoka
lupa

Při putování Jizerskými horami, patří mezi nejatraktivnější lokality údolí Jizerky se stejnojmennou osadou. V minulosti bylo místo vyhlášeným nalezištěm drahých kamenů, dnes je to především oblíbená rekreační oblast. A zima tam bývá i v létě Smile.

Při vycházce se podíváme na vysokohorská rašeliniště, rozhlédneme se také do širokého okolí z vrcholu velmi pěkných a zajímavých Pytláckých kamenů.

Těm co zbudou síly a elán, mohou navštívit dominantu celého údolí a vystoupit na vrchol Bukovce do výše 1005 metrů a pokochat se pěkným pohledem na údolí.

Vrchoviště
Vrchoviště
lupa

Kromě přírodních krás je možné navštívit v osadě Jizerka Hnojový dům, ve kterém žil cestovatel Gustav Ginzel nebo navštívit místní muzeum. Nudit se zde určitě nebudete a na konci výletu si jistě řeknete, že se sem chcete ještě někdy podívat.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možností občerstvení je na výletě několik. Jednak v osadě Jizerka, já jsem navštívil restauraci Pyramida, a moc se mi tam líbilo. Také se mi líbilo v restauraci Smědava.

Je možné také využít pohostinnosti bufetu Promenáda nebo chaty Pod Bukovcem na parkovišti pod Bukovcem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Mě nejvíce zaujaly Pytlácké kameny, ze kterých jsou skvostné výhledy. Dlouho jsem seděl na vyhlídce a rozhlížel se do okolí. Zajímavá je také část výletu kolem Safírového potoka.

Ostatní informace

Zpoplatněno je parkoviště pod Bukovcem, kde v parkovacím automatu zaplatíte patřičný obnos.winkDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kořenov
(vzdálenost od místa: 6.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Údolím Jizerky a na Pytlácké kameny s pěknými výhledy do kraje

06.12.2015 17:10
tam je moc krásně ! taky se tam ráda vracím.
11.12.2015 12:18
Zrovna na to stejné myslím. Už ve mně nějakou dobu zraje plán se tam znovu vydat. Je tam skutečně moc pěkně, a fotky to skvěle vystihují.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace