Turistické putování kolem Nýrska

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Turistické putování kolem Nýrska

Na začátku vodníci
Na začátku vodníci
lupa

Po velmi dlouhé době jsme se rozhodli znovu se projít kolem šumavského městečka Nýrska. Před námi bylo 117 km na start. Tam jsme dorazili po lehkém zaváhání na jednom z Klatovských kruhových objezdů kolem 9 hodiny dne 5. června. Protože ještě před dvěma dny byla řeka Úhlava rozlita podle tvrzení organizátorů až k bráně areálu startu, museli jsme auto zaparkovat pod lesním divadlem. Hned jsme zjistili, že to bylo pro naše oko moc dobré řešení. Ano lesní divadlo v Nýrsku je opravdu krásné. Na startu nás uvítali nebo přepadli pohádkové bytosti a to vodníci, krásný lesák pan Majer, Marfuša i dědeček hříbeček. Díky nim jsme se okamžitě zorientovali kde je zápis na pochod, kde je občerstvení. Zapsali jsme se na trasu 22 km, požádali o několik snímků i krátké občerstvení zvládli a po krátké chvíli se nám podařilo vykročit podél řeky Úhlavy k Infocentru. Od Infocentra jsme se po zelené vydali přes malý park ke křižovatce turistických cest. Dále nás vedla modrá značka k můstku. Tam jsme odbočili vpravo podél řeky. Asi po 1 km znovu odbočka vpravo přes lávku a mezi zahrádkami a zahradními domky a pokračovali jsme přes lávku říčního náhonu elektrárny nahoru, směrem k Bystřické kapli. Ta je pozoruhodná půdorysem, který tvoří pravidelný šestiúhelník. Střechu zakončuje věžička se zvonem. Na tomto místě se nám nabízí překrásný pohled do širokého okolí na hraniční hory Domažlicka a Klatovska. Od kaple nás cesta vedla k Bystřickému zámku, který je v současné době ve špatném stavu, ale na jeho opravě se již pomalu pracuje. V jednom stavení nám nabídli občerstvení v domácím bufetu. Občerstvení dokončeno a naše kroky směřovaly přes lávku řeky Úhlavy k obci Hadrava. Ve vsi se nachází 300 let stará lípa. Společně se žlutou turistickou značnou jsme vyrazili do obce Uzliště. Usmálo se na nás štěstí v podobě restaurace U smrku s velmi příjemnou obsluhou a prý výbornou kuchyní. Vzhledem k tomu, že jsme celou trasu šli při teplotě + 28 stupňů, pouze jsme něco vypili. Pak nás silnice vedla kousek směrem na Skelnou Huť. Na vrcholu stoupání odbočujeme vpravo na polní cestu. Po 400 m odbočujeme vlevo k samotám na Skelnou Huť a pokračujeme k vrchu Hraničář. Je to zajímavá cesta lesem celkem dlouhým stoupáním. Posledním úsekem je zase stoupání na vrchol od rozcestníku. Konečně dorážíme na vrchol Hraničář, kde je možné zapsat se do vrcholové knihy a orazítkovat putovní lístek, posedět a odpočinout si po namáhavém stoupání 833 m.n.m. Poté se vydáme zpět k rozcestníku a klesáme k horské usedlosti Suchý Kámen, kde uvidíme opuštěné rekreační budovy a dřevěné chatky. Škoda že jsou na první pohled zřejmě dlouho opuštěné a to je myslím si k tak krásné krajině velká škoda. Klesáme dále ke zřícenině hradu Pajrek a a následně zpět k lesnímu divadlu a informačnímu centru. Je to překrásná trasa na celý den. Je nutné si ji pořádně užít. Přijďte, trasu si projděte a dáte mi za pravdu.

Za čím jedeme?

Za krásami Šumavy, výstupem na vrch Hraničář, zříceninou hradu Pajrek a lesním divadlem v Nýrsku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se výborně na startu z vlastních zásob, ale jinak je možné občerstvení v Bystřici nad Úhlavou, Chudeníně a snad nejlepší v Uhlišti, v restauraci U smrku.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nebylo nic co by se nám nelíbilo. Velmi pěkně byl značený i vycházkový okruh IVV 22 km. Počasí se nám vyvedlo perfektně, takže úžasný den.

Ostatní informace

Ostrý start
Ostrý start
lupa

V Uhlišti v restauraci U smrku velmi přátelská obsluha. Pouze od odbočky na Skelné Hutě cesta lesem v neustálém stoupání až na Hraničář. Pokud budete mít teplo jako my + 28 stupňů, tak pít, pít a zase pít. Lépe ke konci nealko.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Turistické putování kolem Nýrska

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace