Tichým údolím z Roztok na Suchdol

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Zámek (a muzeum) v Roztokách u Prahy
Zámek (a muzeum) v Roztokách u Prahy
lupa

Okolí Prahy nabízí mnoho možností pro několikahodinové i celodenní výlety, pro poznávání památek i přírody. Najdeme zde řadu naučných stezek, nespočet turistických tras a dalších možností pro odpočinek. Jedna z takových možností se naskýtá i v přírodní rezervaci Roztocký háj a Tiché údolí.

Vila Alice
Vila Alice
lupa

Výlet začíná u vlakového nádraží v Roztokách u Prahy. Sem se z Prahy dostanete buď vlakem z Masarykova nádraží nebo třeba z Bubenče, nebo autobusem z Dejvic. Odsud vyrazíme po modré turistické značce vedoucí směrem na Únětice.

Památný strom
Památný strom
lupa

Prvně projdeme klidnou roztockou částí - Tichým údolím, která sloužila jako místo pro odpočinek Pražanů už před první světovou válkou. Svědčí o tom řada krásných vil, které se zde nacházejí a které sloužily jako víkendové domy pro bohaté pražské měšťany.

Z Tichého údolí odbočíme a projdeme mezi domy k Únětickému potoku, který nás bude provázet následující cca tři kilometry. Podél potoka a na okraji lesa dojdeme až k Maxmiliánce, bývalému hotelu a restauraci. Sloužila svému účelu ještě v době poměrně nedávno minulé, dnes je bohužel zavřená.

Od Maxmiliánky už se ponoříme do lesů kolem Únětického potoka. Jeho údolím postupujeme proti proudu, až dorazíme k prvnímu ze tří bývalých mlýnů na jeho dolním toku - Spálenému mlýnu, který svůj název získal podle toho, že několikrát vyhořel. Odsud pokračujeme kolem lokality, kde stával Tůmův mlýn, dále. Další zastávkou bude Trojanův mlýn. Máte pocit, že je vám odněkud povědomý? Je to klidně možné. V 70. letech se zde totiž natáčel oblíbený seriál Byli jednou dva písaři.

Projdeme kolem skal, ze kterých je nádherná vyhlídka do údolí (vřele doporučuji, vede sem i odbočka turistické značky) a dojdeme na rozcestí se žlutou značkou (resp. rozcestí se nachází na druhé straně hráze rybníka, kolem kterého procházíme). Odsud se vydáme do kopce směrem na Suchdol.

Po vystoupání lesnatým svahem se dostaneme k suchdolské zástavbě. Po pravé straně máme původně hřbitovní kapli sv. Václava. Pokračujeme po silnici kolem Brandejsova statku až na zastávku pražské hromadné dopravy Výhledy. Odsud se můžeme dostat zpět do Dejvic.

Za čím jedeme?

Jdeme se projít - do krásných lesů kolem Únětického potoka, které nabízejí možnost odpočinout si od shonu velkoměsta, vyčistit si hlavu a popřemýšlet o něčem jiném než obvykle.

V Tichém údolí máme možnost si prohlédnout řadu krásných vil - pokud nespěcháte do přírody, projděte na Maxmiliánku nikoli po značce, ale právě ulicí Tiché údolí. Budete překvapeni množstvím krásných domů, které se zde nacházejí.

Roztocký háj a okolí Únětického potoka zase nabízejí možnost prohlédnout si nepřeběrné množství různých květin, rostlin a živočichů - stačí se jen dívat kolem sebe.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najíst se můžete na začátku trasy v Roztokách (např. v pizzerii kousek od nádraží), v Úněticích, pokud tam budete pokračovat po modré značce a pak se vrátíte zpět na trasu, nebo na Suchdole.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda Únětického potoka je překrásná, navíc na jaře nebo v létě.

Jen škoda, že zde po sobě někteří lidé nechávají odpadky místo toho, aby si je sebou odnesli domů. Ale to už je osud většiny hojně navštěvovaných lokalit.

Ostatní informace

Do Roztok je možné se dopravit v rámci pražské integrované dopravy, a to jak vlakem, tak autobusem.

Na začátku trasy můžete navštívit Středočeské muzeum v Roztokách, které nabízí stálé expozice věnované malířce Zdence Braunerové nebo historii roztockého zámku a také obměňované výstavy. Více informací najdete na stránkách muzea.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Roztoky u Prahy
(vzdálenost od místa: 0.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Tichým údolím z Roztok na Suchdol

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace