Tetín

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Naše společná cesta začíná na Exitu 18 Beroun centrum. Odtud směřujeme směrem na Karlštejn. Po necelých 2 kilometrech přijedeme do obce Tetín, kde jsou dvě parkoviště.

Za čím jedeme?

lupa

Jsou místa, která čas zastře svou věčností, ale jsou i taková, která žijí v povědomí národa celá staletí. K těm už více než tisíc let patří Tetín. Jeho počátky jsou v mnoha pověstech spojovány už s Krokovou dcerou Tetkou, tj. s r. 712 n. l., ale historická studie a archeologické zprávy ho umisťují do první poloviny X. stol. n. l.; je spojován s pobytem sv. Ludmily a jejího vnuka sv. Václava na Tetíně, jehož zde údajně po krátký čas vychovávala. V r. 921 však Ludmilina snacha Drahomíra najala vrahy a ti, v první vigilii noční z 15. na 16. září, Ludmilu na Tetíně zavraždili. Svatá Ludmila je první světicí, uváděnou ve spojitosti s Přemyslovci. Vzhledem k Ludmile můžeme Tetín považovat za jedno z míst pobytu prvních křesťanů v Čechách a jeden z kořenů české historie, vzhledem ke sv. Václavovi bývá někdy spojován s počátky české státnosti. Lze říci, že Tetín přinesl významný vklad do klenotnice české historie. Tetínské sakrální stavby, a jejich historický význam, vražda sv. Ludmily i údajný pobyt sv. Václava, jsou předmětem soustavného historického bádání i součástí mnohých literárních děl. I tak zůstává minulost Tetína na některých místech dosud zastřena závojem tajemna. Mohou ji rozjasnit jen další archeologické výzkumy a historická zkoumání.

Zpracováno podle publikace Procházka Tetínem od PhDr. Jany Brajerové.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Cestou jsme využili restauraci v Pivovaru Berounský medvěd, která je cestou na Tetín. Před mostem odbočíme k nádraží, ale na následující křižovatce neodbočíme k nádraží, ale pokračujeme stále přímým směrem pod most. Nenechte se odradit, že za restaurací je kovošrot.

Zde se dva lidé přejedí za pouhých 200 korun, a do této ceny je započítáno pití a polévka.

Pivovar Berounský medvěd

Tyršova 135

Beroun

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

je zde krásné prostředí a výhled na Berounku.

Ostatní informace

Vstupné muzeum

Dospělí 10Kč

Děti do 15 let 5Kč

Otevírací doba muzea

Od poloviny března do poloviny října

SO a NE 9:00 – 17:00 vždy v celou hodinu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Beroun
(vzdálenost od místa: 2.01 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Tetín

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace