Téměř jako v Alpách

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

U pokladny
U pokladny
lupa

Příchod zimy na začátku letošního prosince sice vypadal nadějně, ale po vichru Xaveru přišly nejdřív deště, vzápětí se nad střední Evropou usídlila tlaková výše a s tím spojená inverze. V nižších polohách po sněhu ani památky, ve vyšších polohách pro změnu spíš ledovka a a protože je sněhu málo, jsou hlavní trasy pro běžkaře skoro přelidněné.

Naštěstí jedny běžky už jsem jaksi stihl, zbývaly sjezdovky.

Za čím jedeme?

A protože se na první den astronomické zimy měla zprovoznit nová koutecká sjezdovka, celkem logicky si žádala o průzkum bojem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

U Medvěda Šerák speciál, cena z loňska tedy za 40,-.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Koutecký les
Koutecký les
lupa

Na poslední předvánoční sobotu naštěstí nedorazily žádné davy lyžařů, takže tři hodiny intenzivního ježdění přinesly dostatečné uspokojení. A jak tedy nová sjezdovka vypadá? Horní část je totožná se zbývajícími dvěma sjezdovkami, tedy se závodní Medvědí a turistickou Hřebenovkou. Po odbočení Hřebenovky sleduje její trasu přes Dlouhý vrch. Na letošní sezonu připravil areál už úpravu přejezdu zmiňovaného vrchu. Zde byla sjezdovka poměrně úzká spíš se jednalo o normální lesní cestu, to se výrazně změnilo, Hřebenovka je v této části rozšířená o dobrých 10 m a zplanýrovaná, takže je maximálně mírně po rovině a ne do kopečka, jak je patrné na původním průběhu (část byla asi z nostalgie zachována). Dobře rozjetý lyžař i snowboardista by tedy tento pomalý úsek projet celkem bez problému.

Při nájezdu na prudší část hřebenovky se zdá, že je trošku sražená i hrana nad prudší částí. Nicméně dál rovně pokračuje nová sjezdovka. Necelých 100m sjíždí asi 15 m široká trať k rozcestí U Obrázku (když je víc sněhu, tak tu vede běžecká stopa). Odbočíme mírně doprava pod cestu do Loučné a po dalších 100m jsme u nové sjezdovky. Původně byla udávaná jako Uhlířská (podle nedaleké Uhlířské cesty a stejnojmenné chaty), nicméně momentálně je inzerována jako Pohodová. Sjezdovka je dosti široká, určitě 50m, sklon je přijatelný, zhruba asi jako žlutá nebo modrá na sedle. Samotná sjezdovka pod vrcholem Skal (864m) je dlouhá asi 700 m (podle délky kotvového vleku). Nad horní stanicí vleku je ještě dál vykácený les, zřejmě příprava na budoucí lanovku, která by měla být až na vrchol zmíněné hory, to je asi vzdálenější budoucnost. Kdo by si chtěl celou trať projet znovu, musí podjet vlek u sjezdovky k Snowparku, po něm se vyvézt a dál zamířit k lanové dráze. To asi nebude pravidlem, nicméně nová sjezdovka přiblížila záměr majitelů areálu vytvořit v Koutech středisko rodinného lyžování. Dosavadní dvě hlavní sjezdovky mají spíše sportovní až závodní charakter, což ne každému vyhovuje.

Ostatní informace

lupa

Díky inverznímu mraku ovšem Kouty vypadaly značně zimně a kdo nepřijel, ten zaváhal, protože dnes to bylo skoro jako v Alpách – široké sjezdovky bez lidí...

Ceny se oproti loňsku byť nepatrně, ale bohužel zvedly. Když je středisko tak luxusní. Naštěstí máme kolem v Jeseníkách celkem dost dalších a většinou levnějších (3h 465,- Kč).

Dodatek 25.1.2014.

Prozatím nám zima nepřála, takže solidní podmínky jsou až konečně teď, znovu se zasněžuje celý areál, zatím v provozu celá hřebenovka, připarvuje se spuštění sjezdovky Pohodové (Uhlířské). Majitelům telefonů v síti O2 doporučuji využít slevy, 30% celý den...Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 1.28 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Téměř jako v Alpách

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace