Tam,kde končí koleje...Lanškroun

Tipy na výlet, Ústecko-Orlicko
Kam a jak jedeme?

Tradičně jedeme na výlet vlakem, tentokrát pro nás končí koleje v Lanškrouně.Tato místní trať Rudoltice v Čechách - Lanškroun je v provozu od roku 1885, výchozím místem našeho putování budou Rudoltice.Tato železniční stanice leží na hlavní trati Česká Třebová - Olomouc a zastavují zde jen osobní vlaky.

Za čím jedeme?

Již po výstupu z vlaku nás uvítá pěkně nově opravené nádraží a pod námi obec Rudoltice s dominantou kostela s. Petra a Pavla, který stojí na kopečku nad návsí. Zde se napojíme na zelenou turistickou značku a po nelelých 2 km dojdeme k další dominantě této obce - Zámečku s oficiálním názvem Nový Zámek u Rudoltic. Dnes je to jen torzo z velkého barokního zámku ze začátku 18. století. Ale to, co po mnoha požárech v minulosti zbylo, dneska žije. Již tři roky se Zámeček dostává do podvědomí turistů,milovníků historie, ale i místních obyvatel.Z pamětní knihy se dozvídáme o výtvarných výstavách, sportovních akcích jako běh do vrchu či výjezd historických motorových vozidel. Paní kastelánka Krasava Šerkopová bude mít pro vás mnoho zajímavosti, z výkladu na vás dýchne čas minulosti a s prohlídkou věže a velkých sklepení budete spokojeni.

Po prohlídce Zámečku sestupujeme stále po zelené značce krásnou alejí směrem k Lanškrounu. Nepůjdeme ale hned do centra města, ale naše kroky směřují ke koupališti, kde začíná naučná stezka "kolem lanškrounských rybníků". Turistické značení nás provede kolem sedmi místních rybníků, na informačních panelech můžeme sledovat místní faunu a floru, vystoupíme až na vrchol sjezdovky či se můžeme osvěžit u Edvardova pramene. Naučná stezka tvoří okruh a opět se objevíme u koupaliště,žlutá značka nás pak dovede až do centra města. Toto desetisícové město s historickým centrem vás určitě zaujme a nezapomeňte na zámku navštívit muzeum. Pamětní síň Jindřicha Pravečka, výstava mincí a medailí či historie sklářství na rozhraní Čech a Moravy se vám budou líbit. A pak zpátky na vlak, lokálka nečeká, nemá zpoždění, neboť tady sice končí koleje, ale život pulzuje bohatě dál.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výlet je doporučován jako jednodenní bez ubytování, v Rudolticích kafaři ať využijí automat na nádraží,další možnost občertvení je na Zámečku. A Lanškoun, tam je bohatý výběr možností jídla i pití, doporučuji cukrárnu u Žabáka, snad budou mít zase akci na zákusky 5 plus 1 zdarma.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbil se nám Zámeček, oceňuji aktivitu místních, kteří za těch pár let provozu dokázali skoru ruinu opět uvést do provozu a pomalu i dostávat do podvědomí lidí i v jiných koutech republiky.

Ostatní informace

Zámeček je do konce září otevřen ve středu a pátek 14 - 18 hod, o víkendech 10 - 18 hod. Termín v jinou dobu lze domluvit s paní kastelánkou na č. 776642277.

Otvírací doba muzea v úterý až pátek je 9.00-11.30 a 13.00.16.00, o víkendech je otevřena 13.00-17.00, základní vstupné je 30,- Kč, slevy za 20,- Kč / děti,důchodci,skupiny/

Na výlet vlakem

Lanškroun je dobře dosažitelný vlakem, některé spoje jedou až do nebo z České Třebové, u některých je nutný přestup v Rudolticích.

Náš KČT Příbor tento výlet uskutečnil letos v květnu, případné foto lze si prohlídnout na Fotoalbum.eu/Tam_kde_konci_kolejeDalší informace

neumístěno
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lanškroun
(vzdálenost od místa: 0.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Tam,kde končí koleje...Lanškroun

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace