Tam, kde končí koleje...Tovačov

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Výchozím místem našeho výletu vlakem je železniční stanice Brodek u Přerova na trati 270. Zde hned u nádraží začíná zelená turustická značka směr Tovačov.Trasa směřuje hanáckou rovinou přes obce Citov, Věrovany až do Tovačova, dnešního cíle, celkově 15 km. Na některých mapách není trasa zelené vyznačena, ale v terénu je dobré značení.

Za čím jedeme?

V Brodku doporučuji navštívit zvonařskou dílnu rodiny Dytrychových,seznámit se s výrobou velikých kostelních zvonů a poslechnout si unikátní zvonkohru.Jde o soustavu 22 zvonů různé velikosti / od 5 kg až do 220 kg /,které automaticky denně v 18.00 hod. hrají nějakou známou melodií: V neděli a ve svátek lze tuto zvonkohru slyšet ještě ve 12.00 hod. Systém zvonkohry se dá nastavit i ručně, případně připojit klávesnici a hrát vlastní skladby. Součásti exkurze do zvonařské dílny je pouštění zvonkohry část programu.Na prohlídku zvonařské dílny je třeba se předem objednat, prohlídka se zajímavým výkladem stojí za to.

Celá trasa až do Tovačova vede rovinou, prochází malebnými vesničkami, kroutí se mezi poli a těsně před Tovačovem okolo rybníků a přes zámecký park až k zámku se slavnou Spanilou věží. Tato věž nám bude již z dálky určovat cíl naší cesty a po výstupu na ní uvidíme veliký kus Hané.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Trasa výletu je plánovaná jako jednodenní výlet, možností občerstvení je dostačující, Brodek nabízí základní občertvení již v Kiosku na nádraží, ve městě lze v pohodě se najíst v restauraci u Anděla nebo posedět u kávy a zákusku v pěkné cukrárně Jarka.Cestou se můžeme stavit na jídlo a pití v restauraci Kafébar nebo dojít až do Tovačova, kde lze v pohodě najít restauraci nebo navštívit i cukrárnu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Popis tůry vychází zakce KČT Příbor s názvem Tam, kde končí koleje...Tovačov, která se uskutečnila letos v dubnu k plné spokojenosti více jak 40 účastníků,pěkné počasí, nenáročný terén, rozkvetlá příroda a veselý kolektiv přispívá k spokojenosti účastníků a když ještě vlaky jezdí včas, nemá to chybu.Případné foto si lze prohlídnout na fotoalbum.eu/Tam_kde_konci_koleje

Ostatní informace

Na prohlídku zvonařské dílny je nejlépe se domluvit, cena prohlídky i se spuštěním zvonkohry vyjde do 50 Kč na jednoho účastníka, v Tovačově na vyhlídkovou zámeckou věž je samostatné vstupné 20 Kč, na zámku jsou dva samostatné okruhy prohlídek, cena každého je 40 Kč plné vstupné a 20 Kč ve slevě.

Pro případné zájemce mohu poskytnou bližší informace na pav.bilik@seznam.cz

Na výlet vlakem

Cesta vlakem do brodku u přerova není problém snad odnikud, je to na koridorové trati mezi Přerovem a Olomoucí, zastavují zde ale jen osobní vlaky. Návrat z Tovačova vlakem je již problém, neboť na trati Kojetín - Tovačov je osobní doprava zastavena a vlaky zde jezdí jen příležitostně při nějaké velké sportovní, kulturní nebo společenské akci.Ještě letos pojede zvláštní vlak ve dnech 17-18 října u příležitosti výlovu Hradeckého rybníka. Jinak doporučuji autobusové spoje k nejbližším železničním stanicím do Kojetína nebo Přerova.Další informace

neumístěno
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Tam, kde končí koleje...Tovačov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace