Tajuplnou roklí na vyhlídku Panská skála a ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Zvu Vás na další výlet v Posázaví.

Vlčí rokle
Vlčí rokle
lupa

Od stanice posázavského pacifiku v Prosečnici, sejdeme kousek dolů na rozcestí turistických cest a jdeme po žluté. Ze silnice značka uhýbá vpravo, podejdeme trať a po chvíli již začínáme pozvolně stoupat údolím potoka Vlčín. Nejdříve míjíme uměle vybudované jezírko s odpočívadlem. Kousek za ním se nám již naskytne pohled do kaňonovitého údolí Vlčí rokle.

Vlčí rokle
Vlčí rokle
lupa

Koryto potoka, jenž protéká roklí, je plné velkých balvanů mezi vzrostlými buky. Jeho proud mizí a opět se vynořuje mezi žulovými balvany. Tato oblast patří dle mého mínění k nejpůsobivějším a nejhezčím přírodním scenériím v oblasti Dolního Posázaví a je jedno, v které roční období Vlčí rokli navštívíte.

Vlčí rokle
Vlčí rokle
lupa

Po opuštění Vlčí rokle nás pěšina přivede k rozcestí u loveckého zámečku Horní Požáry. Pokračujeme dále modře značenou cestou a stále mírně stoupáme Hornopožáreckými lesy do přírodní rezervace Grybla. Na směrové odbočce zahneme vpravo a jdeme na vyhlídku Panská skála. Lepším rozhledům do okolí brání vzrostlé stromy, ale i tak je vidět daleko do kraje.

Vlčí rokle v létě
Vlčí rokle v létě
lupa

Z Panské skály pokračujeme stále modře značenou cestou a nyní stále klesáme. Před Dolními Požáry se k nám zprava přidá červená značka a takto společně dojdeme na rozcestí Holý vrch. Zabočíme vlevo a po červené značce sestupujeme do podhradí Zbořeného Kostelce. Na plácku pod hradem bývá v létě občerstvení a konají se zde také různé akce. Na zříceninu nám zbývá vystoupat po zelené značce ještě cca 300 metrů.

Panská skála
Panská skála
lupa

Po prohlídce hradní zříceniny, ze které jsou pěkné výhledy do údolí Sázavy, se vrátíme zpět na plácek u silnice. Do Týnce nad Sázavou můžeme dojít buď po dosti frekventované silnici, ale jsou z ní pěkné pohledy na hrad. Nebo se vrátíme po červené na rozcestí Holý vrch, zatočíme vlevo a po modré značce dojdeme na vlakové a autobusové nádraží v Týnci nad Sázavou.

Za čím jedeme?

výhled z Panské skály
výhled z Panské skály
lupa

Podíváme se do malebné Vlčí rokle, rozhlédneme se do kraje z Panské skály a navštívíme zříceninu hradu na 50 metrů vysokém skalnatém ostrohu nad soutokem Kamenického potoka a řeky Sázavy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Zbořený Kostelec
Zbořený Kostelec
lupa

Základní občerstvení si vezměte do batohu. Pokud zbyde v Týnci nad Sázavou dostatek času do odjezdu vlaku nebo autobusu, neuděláte chybu, když navštívíte restauraci Bisportu pod mostem u Sázavy. Dobré zkušenosti mám také z restaurace U Vrtišků v sídlišti kousek od nádraží.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Projdeme se krásnou roklí a pěknými lesy v okolí Sázavy, rozhlédneme se do kraje z Panské skály a také ze zříceniny hradu Zbořený Kostelec.

Ostatní informace

Vstup na hrad je volný, v sezóně pod hradem probíhá řada akcí, každoročně se koná pod troskami hradu Bitva o brod.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Tajuplnou roklí na vyhlídku Panská skála a ke zřícenině hradu Zbořený Kostelec

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace