Tajemné Kounovské kamenné řady

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Pegas
Pegas
lupa

Když přijíždíte do Kounova, který se nachází na hranicích lounského a rakovnického okresu, jistě uvidíte spoustu chmelnic, které jsou v této oblasti téměř na každém rohu. Místo, na které bychom Vás chtěli v tomto příspěvku pozvat, ovšem s chmelem ani trochu nesouvisí.

Za čím jedeme?

Kounovské kamenné řady
Kounovské kamenné řady
lupa

Zhruba dva kilometry severně od Kounova se nachází tzv. Kounovské kamenné řady. Jedná se o 14 řad kamenů, které jsou pravidelně vyrovnány v severojižním směru. Jejich vznik je datován do prvního tisíciletí před naším letopočtem, kdy území obývali Keltové. Vznik řad lze spojit s astrologií, které se snažili Keltové přijít na kloub. Více o významu řad se dozvíte v Kounovském muzeu, které je otevřeno každému.

Kounovské kamenné řady
Kounovské kamenné řady
lupa

Chceme-li si prohlédnout samotné řady, doporučujeme zvolit za výchozí místo právě parkoviště u Kounovského muzea. Odtud vede naučná stezka, která nás k samotným řadám dovede. Cesta k řadám vede mírně do kopce a je dlouhá něco přes dva kilometry. Cestou mineme kapli sv. Vojtěcha, která je bohužel ve špatném stavu, ale naštěstí dochází k pomalé rekonstrukci. Ještě než dorazíme k samotným řadám, narazíme na kámen, kterému se říká Pegas. Společně s kamenem se jménem Gibbon, který se nachází přesně na druhé straně kamenných řad, tvoří velmi důležitou součást řad. Stoupneme-li si totiž doprostřed kamenných řad, odpovídá Pegas místu, kde zapadá slunce při zimním slunovratu a naopak Gibon místu, kde vychází slunce při letním slunovratu.

Budeme-li pokračovat od Pegasu po cestě dále, narazíme na cestu, po které když půjdeme, tak si budeme moci prohlédnout jednotlivé řady, které se z velké části dochovali až do dnešních dnů a to přesto, že některé kameny byly průběžně odváženy místními (např. na zahrádky), resp. některé kameny ani nejsou vidět, protože se nachází pod zemí.

Zpět se můžete vrátit stejnou cestou, nebo můžete pokračovat po žluté turistické značce, na kterou narazíte, půjdete-li po zmiňované cestě.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Při výletu jsme nevyužili žádných ubytovacích ani stravovacích služeb.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kounovské řady nabízí každému trochu tajemna a proto přijeďte a zkuste jim přijít na kloub.

Ostatní informace

Otevírací doba muzea v Kounově:

duben až říjen - úterý až neděle 10-17

Vstupné:

20 KčDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kounov
(vzdálenost od místa: 1.57 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Tajemné Kounovské kamenné řady

průvodce
17.08.2011 14:53

Dá se v muzeu sehnat nějaký "návod" ?? Který kámen je který atd... ??Smile 

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace