Světový pohár v závodech koňských spřežení 2013 v Polici nad Metují

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Čtyřspřeží v překážkovém labyrintu
Čtyřspřeží v překážkovém labyrintu
lupa

Od roku 2010 sdružení SK Fagone pravidelně pořádá v květnu na Závodišti Jana Čermáka v Polici nad Metují mezinárodní závody koňských spřežení kategorie CAI-A. Dosažené výsledky se započítávají do žebříčku Světového poháru a zároveň jsou kvalifikačními pro mistrovství světa v jednotlivých kategoriích.

Za čím jedeme?

Rakouské čtyřspřeží
Rakouské čtyřspřeží
lupa

Letos (v roce 2013) se do Police nad Metují sjelo 36 spřežení především ze střední Evropy (České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska) a také z Finska. Čekalo na ně dobře připravené závodiště, které se trochu liší od ostatních v České republice. S jeho návrhem pomáhal Polák Marek Zaleski, stavitel mezinárodních tratí FEI. Závodiště má sedm maratónských překážek. To je počet, který již umožňuje pořádat mezinárodní závody i Mistrovství České republiky v jízdě spřežení. Závodiště je především výtečně uspořádané pro diváky. Ti mohou volně přecházet mezi překážkovými stanovišti a z bezprostřední blízkosti sledovat průjezd jednotlivých spřežení.

Dtto
Dtto
lupa

V 70. letech minulého století se soutěže koňských spřežení staly oficiální disciplínou pod FEI – Mezinárodní jezdeckou federací se sídlem ve švýcarském Lausanne, jejímž prvním prezidentem byl princ Philip. Soutěž spřežení spadající do světového poháru trvá tři dny a skládá se ze tří částí: drezurní zkoušky, maratónu a překážkové jízdy. Závodí se v kategoriích jedno, dvou a čtyřspřeží.

Nepříjemná komplikace pro rakouskou posádku
Nepříjemná komplikace pro rakouskou posádku
lupa

V páteční drezurní zkoušce jezdci se svým koňskými spřeženími předvedli na ploše 40 x 100 metrů určené cviky, které hodnotilo pět rozhodčích počtem bodů od 0 do 10. Body se sčítají, dělí a odečítají podle přesně daných pravidel.

A už může pokračovat
A už může pokračovat
lupa

V sobotu se jel maratón. Spřežení startovala v pořadí podle výsledků páteční drezurní zkoušky. První vyjelo spřežení umístěné na poslední příčce, poslední vítěz předešlého dne. První část maratónu byla klusová. Druhou část jezdci mohli absolvovat libovolným krokem. Po desetiminutové přestávce spřežení projížděla úsekem se sedmi terénními překážkami. Ty byly uspořádané do nelehkých labyrintů. Jezdci museli označenými průjezdy A až F projet co nejrychleji. Pokud by neprojeli průjezdy v abecedním pořadí, byli by diskvalifikováni.

Po projetí jednoho překážkového stanoviště
Po projetí jednoho překážkového stanoviště
lupa

V neděli jezdce čekala překážková jízda. Pořadí na startu opět určily výsledky z předcházejících disciplín. Jezdci se svými spřeženími museli zvládnout 25 průjezdů mezi kužely s míčky na vrcholu. Opět je vedla písmena (červená museli mít po pravé ruce).

Čtyřspřeží vede jezdec Josef Leibetseder z Rakouska
Čtyřspřeží vede jezdec Josef Leibetseder z Rakouska
lupa

Světový pohár se může v Polici nad Metují konat jen díky obětavosti sdružení SK Fagone v čele s hlavním organizátorem panem Karlem Nývltem. Dále díky družstvu vlastníků, které seče trávu a dodává seno. Pomáhají také dobrovolní hasiči a další příznivci tohoto sportu.

Další čtyřspřeží čeká sedm překážkových stanovišť
Další čtyřspřeží čeká sedm překážkových stanovišť
lupa

Pokud vám letošní závody světového poháru unikly, 2. – 4. srpna 2013 se na Závodišti Jana Čermáka koná Mistrovství České republiky. Závody světového poháru se do Police nad Metují vrátí opět v květnu 2014. Informace získáte na stránkách pořadatele www.skfagone.cz.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvit se bylo možné přímo na závodišti. Případně v některé z polických restaurací.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

České dvojspřeží
České dvojspřeží
lupa

Pravidla závodů jsme detailně nestudovali, nebylo pro nás důležité ani pořadí v cíli. Vnímali jsme především krásu koní, jejich elegantní pohyb, ústroj a umění zkušených jezdců. Vše dohromady poskytovalo velice pěknou podívanou.

Ostatní informace

V pátek bylo vstupné volné. V sobotu 80 Kč, pro ZTP a děti do 15 let 50 Kč. V neděli potom 60 Kč, pro ZTP a děti do 15 let 40 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za sportem
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žďár nad Metují
(vzdálenost od místa: 1.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Světový pohár v závodech koňských spřežení 2013 v Polici nad Metují

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace