Svatý Jur a hrad Biely Kameň

Tipy na výlet, Malé Karpaty
Kam a jak jedeme?

Svatý Jur je pěkné vinařské městečko v Malých Karpatech na jihozápadním Slovensku.Do Svatého jura se dostanete silnicí z Bratislavy směr Pezinok přibližně po 14km.

Za čím jedeme?

Z městských památek vyniká gotický kostel sv.Jiří se vzácným oltářem tohoto světce z bílého pískovce z počátku 16 století.Při kostele stojí zajímavá dřevěná zvonice ze 17 století.Kostel svaté Trojice je barokní s barokním zařízením a na náměstí Vás upoutá morový sloup se sousoším svaté Trojice z první poloviny 19 století.V městečku se můžete toulat uličkami lemovanými typickými vinařskými domky a při troše pozornosti objevíte i zbytky městských hradeb z počátku 17 století.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ve Svatém Juru se můžete dobře ubytovat a stravovat za velmi slušnou cenu v moderním horském hotelu Eva.Hotel se nachází v místní části města zvané Neštich,v údolí a v pěkném prostředí pod zalesněnými kopci Malých Karpat.Je zde rovněž velký venkovní bazén,hřiště a osvětlené parkoviště.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Svatý Jur je doslova obklopený vinohrady.V členitém terénu Malých Karpat jsou zdejší vinohrady vysázeny na terasách,což městečku dodává zvláštní ráz a neopakovatelný půvab.A víno je zde vskutku výtečné.

Ostatní informace

Zřícenina hradu Biely Kameň stoji na návrší v lese v místní části města Neštich.K hradu se dostanete z městečka po žlutě značené turistické cestě.Gotický hrad ze 13 století plnil svou funkci až do roku 1663,kdy byl vypleněn Turky a pak již nebyl obnoven.Dle pověsti se hrad dlouho nedařilo postavit,až tajemný poutník zarazil do země hůl,která do rána rozkvetla.Pokud strom rostl,na hradě se dobře dařilo.Pak však panstvo zpychlo,strom uschnul a Biely Kameň se stal zříceninou.Hrad je celoročně volně přístupný.

Další informace

neumístěno
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Svatý Jur a hrad Biely Kameň

je tam toho viac
22.06.2008 09:27

Rastislav
Hned nad svatym jurom su zvysky velkomoravskeho hradiska Nestich. Zo Sv. Jura takztiez mozete vystartovat na mnohe pesie alebo cyklotury do Malych Karpat.
VZS
30.10.2014 19:32

Jirka
VZS jsem vykonával v letech 1975-1977 v "šurském háji",teď jsou tam jen rozvaliny z těch kasáren,byl jsem se tam podívat 2013.Kasárna byla mezi tehdejším Jurem u Bratislavy a Vajnory.Hodně vzpomínek mám na pionýry a vedoucí ze školy Petra Jilemnického,byl jsem tam vedoucím 8 a pak 9 třídy.Vzpomenu ved.Pucher L.,Zárecký D.,Križanová Anna,Prepíková "Katka"?,Molákova ?a s.Volfová.Děcka Achbergerová,Macháček Gab....a další.Jur jsem prochodil i jeho památky - Neštich,kostel,hrad a také vinárnu (Viechu),ta byla u silnice,kino ..Dodnes se mi jěště někdy v noci o těchto příjemných chvilkách v Juru zdá sen.To už se nevrátí.čas se ne dá zastavit.V 58letech už musí člověk bilancovat.Je možné,že se tam ještě podívám.Jirka z Vacenovic u Kyjova.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace